Pire Isırığı

Yayınlanma Tarihi: 27 Eylül 2017 Ekleyen: Merve Kara


Pire Isırığı Yayınlanma Tarihi: 27 Eylül 2017
Ekleyen: Merve Kara

Pire, insan ya da hayvan kanı emerek beslenen bir tür küçük canlıdır. Bu küçük canlılar, üzerinde bulundukları diğer canlıların kanlarını ısırarak emerler. Genel olarak gündüzleri uyuyup geceleri ortaya çıkan pireler gözle görülemeyecek kadar küçüklerdir. Bir evde ya da bir evcil hayvanda pire olduğunu anlamanın en kolay yolu, pire ısırıklarına bakmaktır.

Pire ısırığı, sivrisinek ısırığı gibi kaşıntı verir. Ancak sinek ısırığından ya da böcek ısırıklarından daha farklı kendine has özellikleri de vardır. Pire ısırığı nasıl anlaşılır ya da pire ısırığı nasıl olur sorularına cevap verirken bu özellikler üzerinde durulması gerekir.

Pire ısırığı ilk olarak kendini acı ile belli eder. Kan emen canlının beslenmesi sırasında oluşan ısırık izleri kızarıklık şeklinde daha sonra ortaya çıkar. Kızarma ile birlikte ilk olarak kaşıntı ve bölgede kabarma da meydana gelir. Bu kabarma ve kaşıntı kişinin cilt hassasiyetine göre yaralara neden olur. Özellikle bazı yaralar derin ve zaman içinde kendisi geçse bile izi kalacak şekildedir. Bu ısırıklar sonucunda kişide zaman zaman alerjik durumlar da söz konusu olabilir. İlk müdahale olarak kolonyalı temiz bir pamuk ile ısırığın üzerinin kapatılmasının ardından hastanın en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekir.

Pire ısırığı izleri tespitinden sonra mutlaka kişinin sağlık ekiplerine başvurması gerekir. Çok fazla kaşıntı ya da yara olmasa bile bu ısırığın neden olabileceği mikropların tespiti için önemlidir. Daha sonra ise pirelerin evden uzaklaştırılması için mutlaka ilaçlama firmalarından destek alınması gerekir.

Pire ısırığını en kısa şekilde yukarıdaki belirtilerden anlayabilirsiniz. Ancak yine de zaman zaman diğer böcek ya da sinek ısırmaları ile karıştırılabilir. Bunun için farklı şekillerdeki çok sayıda pire ısırığı görselleri incelenebilir.

Pire ısırığı konusunda emin olanların en merak ettiği konu ise pire ısırığı nasıl geçer sorusudur. Pire ısırığı, geçicidir ancak kaşıntı ve kızarıklık yapar. Bu nedenle tedavisinin yapılması gerekir. Pire ısırığı sonucunda ortaya çıkan kaşıntı ve rahatsızlık hissinin kontrol altına alınması için bazı pratik yöntemler denenebilir. Pirelerin ısırması sonucunda vücudunuzda ısırık olan yerleri ilk olarak temiz su ve sabunla yıkayın. Ardından buz terapisi ya da amonyak, pamuk desteği ile kaşıntı sonrası acının azalması sağlanabilir.

Pire Isırığı 1

Pire ısırığının tedavisinden sonra yeniden bu can sıkıcı ısırıkların olmaması için evin mutlaka ilaçlama firmaları tarafından dezenfekte edilmesi gerekir. Çok fazla ısırık olmasa hatta sadece bir adet ısırık olsa bile bu canlıların çok çabuk ürediğini ve çok hızlı şekilde yayıldıklarını unutmayın. Hem sizin hem de sevdiklerinizin sağlığı için bu küçük canlılardan kurtulmak gerekir.

Pire ısırıkları kaşıntı, kızarıklık ve yaranın dışında daha başka hastalıklara da neden olabilir. Bu hastalıklar tehlikeli, sonuçları ölüme kadar gidebilen hastalıklardır. Pire ısırıkları ile insanlara bulabilen başlıca hastalıklar; kuduz, tifüs, alerjik hastalıklar ve bazı cilt hastalıklarıdır. Bu hastalıkların önlenmesi için pire ısırıklarından sonra mutlaka doktor kontrolü gerekir. Anında olmasa bile bazı hastalıklar uzun vadede belirtileri ile ortaya çıkabilir. Siz pire ısırığını unutsanız bile nedeni o küçük, önemsiz dediğiniz kaşıntılı ısırık olabilir.

Pire Isırığı 2

Pireler genel olarak insanlara evcil hayvanlardan ya bahçedeki hayvanlardan geçer. Evinizde beslediğini kedi ya da köpeğinizden pire kapmamak için özel üretim pire tasmalarından kullanabilirsiniz. Bu özel ürünler pirelerin hayvanlardan uzak durmalarını sağlar. Evcil hayvanınızı rahatça dolaştırmak ve onu özgür bırakmak için bu tasmalardan satın alabilirsiniz. Böylelikle hem minik dostunuzu hem de sevdiklerinizi pirelerden koruyabilirsiniz.

27 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...