Pire Nedir?

Yayınlanma Tarihi: 28 Eylül 2017 Ekleyen: Merve Kara


Pire Nedir? Yayınlanma Tarihi: 28 Eylül 2017
Ekleyen: Merve Kara

İnsanlarda ya da hayvanlarda barınabilen küçük asalak canlılar arasında yer alır pireler… Erginleri kan emerek beslenirler. Üzerinde bulundukları canlılara göre insan piresi, kedi piresi, köprek piresi ya da kuş piresi gibi isimleri vardır. Bu canlılar, en fazla tozlu ortamlarda ürer ve hayatlarını devam ettirirler. Yazımızın devamında bu canlılar hakkında detayları pire nedir nasıl yok edilir soruları ile sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Pireler bulundukları canlıların kanlarını emerek beslenirler. Çok iştahlı küçük canlılar olan pirelerin her gün genelde kendi ağırlıklarının on beş katı kadar kan emdikleri var sayılır. Kısa  sürede gelişip büyüyen pireler ilk olarak yumurta olarak ortaya çıkar. Yetişkin bir dişi pire yumurtalarını genelde yaşadığı canlı üzerine bırakır. Kedi ya da köpek pireleri uzun tüyler arasına yumurtalarını bıraksa da kuru oldukları için hayvanların hareketlenmesi ile bu yumurtaların bir kısmı yere düşebilir. Bu durumda eğer temizlik yapılmazsa yere düşen pire yumurtaları da gelişimlerine devam edebilir.

Pire nedir ne yapar, sorusu bu canlılar hakkında çok fazla bilgisi olmayan herkesin merak ettiği sorulardır. Bu canlılar kan emerek beslendikleri ve sürekli hareket halinde oldukları için bir canlıdaki hastalığı diğer canlıya taşıyabilir. Bu bakımdan en tehlikeli pire türü, sıça piresi adı verilen türdür. İlk olarak bir fareyi emen bu pireler, insan ya da hayvanlara veba mikrobu bulaştırabilir. Son derece tehlikeli bir pire türü olan bu pirelerden korunmak için önlem alınmasında fayda vardır.

Pirelerde petek şeklinde göz yoktur. Çoğunlukla tek gözlü canlılardır. Kimisinin ise hiç gözü yoktur, tamamen  kördür. Nadiren de olsa diğer canlılar gibi iki gözü de olan pire türleri de vardır. Hangi tür olursa olsun pirelerin hepsi kan emerek beslenir. Çok uzun bacakları vardır ve neredeyse 33 cm kadar sıçrayabilirler. Çok hızlı hareket ettikleri ve küçük oldukları için yakalanmaları zordur. Bunun için pirelerden kurtulmakta pire ilacı kullanılır. Şimdi birde kısaca pire ilacı nedir sorusuna değinelim.

Evde ya da evcil hayvanınız üzerinde pire olduğunda bu canlıları uzaklaştırmak için kullanabileceğiniz ilaç türlerine pire ilacı adı verilir. Pire ilaçları genel olarak toz, sprey ya da şampuan şeklinde üretilip kullanılır. Evcil hayvanların üzerinde yer alan pireleri uzaklaştırmak için pire şampuanı, pire spreyi ya da pire tozu nedir, nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız, hemen cevabını verelim.

Çoğu pirelenme vakasında pireler ev ya da hayvanın bulunduğu ortama da yayılır. Bu nedenle ilk olarak evcil hayvanınızın bulunduğu ortamı ve onun özel eşyalarını temizleyerek işe başlayı. Evinizin tamamını temizleyip özellikle kuytu köşelerde, pireler ya da pire yumurtalarına ait her hangi bir kalıntı kalmamasına dikkat edin. Evin ve canlının özel eşyalarının temizliğinden sonra kendisi ile ilgili temizliğe başlanabilir.

Pire Nedir? 1

Pirelenen hayvanın tüylerinin dibine kadar ilacın geçmesini sağlayın. Sprey, toz ya da şampuanların üzerinde nasıl kullanılacağına dair bilgiler mevcuttur. Bu bilgileri kullanmadan önce mutlaka okumanız gerekir. Okuduğunuz bilgilere göre ilaçların kullanımını yapabilir ve kısa sürede evcil hayvanınızın pirelerden arınmasını sağlayabilirsiniz.

Pire Nedir? 2

Pireler genel olarak insan üzerinde fazla durmaz. Ya ortamdaki bir evcil hayvana geçer ya da evde bir yerde barınmaya başlar. Genel olarak tozlu ve kirli alanları çok severler. Güneş ışığını sevmeyen bu canlılar, gündüzleri dinlenmeyi, geceleri insan ya da hayvanların kanını emip beslenmeyi tercih ederler. Pirelerden korunmak için evinizi ve evcil hayvanınızı temiz tutup ortamı sürekli havalandırmak yeterlidir. Ayrıca gün içinde güneş ışınlarının evinizin içine girmesi de bu canlıların hoşuna gitmeyecek ve kendiliğinden evinizden uzaklaşacaklardır.

28 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...