Pırlanta Nasıl Anlaşılır

Yayınlanma Tarihi: 3 Mart 2017 Ekleyen: Merve Kara


Pırlanta Nasıl Anlaşılır Yayınlanma Tarihi: 3 Mart 2017
Ekleyen: Merve Kara

Özellikle de kadınlar için pırlantanın önemi ve anlamı son derece büyüktür. Eski zamanlara nazaran günümüzde oldukça farklı pırlanta çeşitleri bulunmakta olup kişilerin beğenisine sunulmaya da devam etmektedir. Son derece pahalı bir şey olması sebebi ile de oldukça fazla sayıda kişi tarafından pırlantanın da sahtesi üretilmektedir. Bu sebeple de gerçek pırlanta nasıl anlaşılır? Sorusu da, pırlanta almak isteyen kişiler tarafından sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir.

Günümüzde piyasada pırlanta diye satılan birçok taş vardır. Bu tarz şeylerin en yaygın olanları, suni taş olan kübik zirconia, zirconium silicate ve beyaz safirdir. Bunlardan sonrasında ise tüm feyk taşların kralı olarak önde gelen moisanit gelmektedir. Pırlanta diye satılması en rahat olan taş moisanit’tir, çünkü moisanit tıpkı bir pırlanta gibi parıldar, ışıldar ve aynı göz alıcılığına haizdir. Bu taşların dışında bir de laboratuvarlarda üretilmiş pırlantalar bulunmaktadır. Bu pırlantalar da gerçek pırlantalarla aynı fizyolojik ve kimyasal özelliklere haizdir. Çoğu insan bir pırlantanın taklidi yapılmışsa onu feyk olarak kabul eder. Ancak feyk bir pırlantanın gerçek tarifi aslen pırlanta olmayan bir şeyin pırlanta olarak sunulmasıdır. Öncelikle buradaki ayrıma dikkat etmek gerekir. Bu kapsamda ise sahte pırlanta nasıl anlaşılır? Sorusunun yanıtı kişiler için büyük bir önem teşkil etmektedir.

Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Gerçek bir pırlanta şeffaf değildir. Feyk pırlantayı anlamanın en basit yolu şeffaflık testidir. Gerçek pırlanta, gazetenin üzerinde koyulması halinde buğulu bir görünüme sahip olmaktadır. Bu görünüm, onu yapay pırlantalardan ayırt etmekte kolaylık sağlar.

Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Pırlantanız yüzüğe monte edilmemiş halde ise ilk olarak temiz olduğundan kararlı olun, daha sonra pırlantayı sivri ucu yukarı gelecek şekilde bir gazetenin üstüne koyun. Kalite pırlanta nasıl anlaşılır? Sorusuna yanıt olarak ilk olarak içinden geçen ışığı keskince bükerek yüksek bir kırılma oranına sahip olan pırlantaların bu ışıltısı, suni taşlarda görülemeyecek bir özelliktir. Bundan dolayı yapay pırlantalar, gerçek pırlantalar kadar ışıltıya haiz değildir.

Pırlantanın gerçek olup olmadığını anlamanın öteki bir yolu da renklerden geçmektedir. Pırlantanın yansıma rengi olarak gri rengi kabul edilmektedir. Yansımada eğer ki gökkuşağı gibi farklı renkler görülüyor ise bu pırlantanın sahte olduğunu ortaya koyar. Ayrıca gerçek pırlantalar sahtelerinin aksine tüm taraflarından yansıma yaparlar.

Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır? 1

Feyk pırlanta ile gerçeğini ayırmanın bir başka yolu da su testidir. Suya konulduğunda yüzeyde kalan şu demek oluyor ki suda batmayan pırlantalar sahtedir. Gerçek pırlantalar suya konulduğunda hemen batarlar. Eğer buğu 4 saniyeden fazla pırlanta üzerinde kalırsa taşın sahte olma ihtimali artar. Gerçek pırlanta hiçbir haberden etkilenmez ve çizilmez. Bir metalle pırlantayı çizmeye çalışın eğer taş bozuluyorsa o pırlanta sahtedir. Taş, aşınmış bir görüntü veriyorsa ve üzerinde çok fazla sıyrık ve çentik bulunuyorsa pırlanta sahtedir. Gerçek bir pırlanta yüksek kalite altın ya da platin üzerine yerleştirilir. Düşük kaliteli metaller üzerine yerleştirilmiş pırlantalar, büyük ihtimal ile yapaydır.

Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır? 2

Tanınmış mahalli bir kuyumcudan yahut değerli taşları inceleyen ünlü laboratuvarlardan (GIA ve HRD şeklinde) derecelendirme sertifikasına sahip olan bir satıcıdan pırlanta almak gerçek bir pırlanta almış olduğunuzun garantisidir. Bir tek pırlantayı özel bir topluluktan aldıysanız ve sertifikanız yoksa pırlantayı termal, ağırlık ve ışınım testlerine organik olarak tutarak bileşimini ve kıymetini sertifika halie getirmiş bağımsız, tanınmış bir ekspere denetim ettirin. Eğer bir şüpheniz var ise, düzmece bir pırlanta almadığınızı yalnız güvendiğiniz bir profesyonel kuyumcuya pırlantanızı inceleterek güvence altına alabilirsiniz.

3 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...