Rafadan Yumurta Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 19 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Rafadan Yumurta Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi: 19 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Rafadan yapılan yumurtayı özellikle çocuklar çok sevmektedir. Yumurtanın ortasını açarak sıvı şeklinde olan ve aslıda çok şekilde çok sağlıklı olan ürünü yiyebiliriz. Ev hanımlarını meraklandıran rafadan yumurta kaç dakikada pişer sorusu için detaylı acıkmaları bulacaksınız. Çay kaşığı ile içini açıp kolayca tüketilirsiniz. Tam pişmişten daha fazla sağlıklıdır Rafadan yumurta az pişmiş yumurtadır. İşi sarı renkli kalacak şekilde pişiyor olması gereklidir. Rafadan yumurta yapmak için küçük yumurtaları tercih ediyoruz. Aşağıda rafadan yumurta süresi bildirilmektedir. Yumurta taze olursa çok daha kolay haşlanır özellikle köy yumurtası çok lezzetlidir. Tadından doyum olmaz. Haşlama yumurtalar gerekirse tereyağında yeşil soğan le kavrulabilir. Bunu kesinlikle kahvaltılarda deneyin çok lezzetlidir. Bu noktada yumurta haşlama süresini geçerseniz yumurta su almaya başlar.

Rafadan yumurta direk kaynar suyun içine de atılabilir. Hiç sorun değil makarna suyunda bile haşlayabilirsiniz. Yeter ki kaynar su olsun. Aşağıda belirtilen dakikaları geçmemeniz gerekir. İlgili yazımızda rafadan yumurta nasıl yapılır sorusu içinde kapsamlı bir şekilde cevap alacaksınız. Rafadan yumurta pişme süreleri aşağıda bildirilmektedir. Herkesin merak ettiği rafadan yumurta kaç dakika içinde pişer sorusu için bilgilendirmemiz aşağıdadır. Tam pişmiş yumurtadan daha lezzetli olan bu yumurtayı her gün tüketebilirsiniz. Yazımız birçok insanın yapamadığı ve çok merak ettiği rafadan yumurta kaç dk pişer konusu için hazırlanmaktadır. Dolayısıyla yumurta kaynadıktan sonra geçen zaman çok önemlidir. Kısacası saniyeler çok önemlidir. Rafadan yumurta sahanda da yapılabilir. Yani buhar yöntemi ile de pişirilebilir. Fakat bunun için toplamda tam 5 dakika olması gereklidir. Rafadan haşlanmış yumurta çok lezzetlidir. Pek çok kişi haşlanmış yerine az pişmiş olmasını ister. Bunun nedeni ise daha kolay tüketiliyor olmasından dolayıdır.

Rafadan Yumurta Kaç Dakikada Olur 

 • Rafadan yumurta cezvede kaynadıktan sonra: en fazla 2, 2, 5 dakika sonra alınız.
 • Tam pişmiş istiyorsanız yumurta cezvede kaynadıktan sonra 6 dakika sonra alınız.
 • Rafadan yumurta yapmak için haşlama makinesi kullanacaksanız;
 • Yumurta kaynadıktan sonra 2,5 ya da 3 dakika sonra alınız.

Rafadan Yumurta Kaç Dakikada Olur

Rafadan Yumurta Pişme Süreleri

 • Rafadan yumurta cezvede: yumurta kaynadıktan sonra 2, 2, 5 dakika sonra alınız.
 • Tam pişmiş yumurta cezvede: yumurta kaynadıktan sonra 4 veya 5 dakika sonra alınız.
 • Rafadan yumurta haşlama makinesi ile: yumurta kaynadıktan sonra 3 veya 4 dakika sonra alınız.
 • Tam pişmiş yumurta haşlama makinesi ile: yumurta kaynadıktan sonra 3,5 veya 4,5 dakika sonra eliniz yakmadan dikkatlice alınız.

Rafadan Yumurta Pişme Süreleri

Kahvaltıların süslü yiyeceği olan rafadan yumurta haşlandıktan sonra baharat ile tüketilmektedir. Haşlama yumurtanın üzerine zencefil süslemesi yapabilirsiniz. Ayrıca nane ve birkaç adet yeşilbiber ile süslenebilir. Haşlama yumurtanın üstüne kekik de çok yakışıyor. Haşlama yumurtaları ceviz taneleri ile de süsleyebilesiniz. Protein açısından çok zengindir. Cezvenim içine koyulacak su parmak kıvamını geçmeyecek kadardır. Yani yumurtalar ile aynı boyutta olmalıdır. Çocuklar içinde çok sağlıklı olan rafadan yumurta öğlen breakfeast olarak tanımlanan kahvaltılarda da tercih edilir. Anlaşıldığı üzere rafadan yumurta kaynatma süreleri değişim gösterir. Ocakta ve sahanda pişecek olan yumurtaların pişme süreleri farklıdır. Kayamama suyuna tuz ilave etmeyi unutmayınız. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmez lezzeti yumurta için damak tadınıza göre verilen rafadan tarifi umarız etkili olmuştur.

Rafadan Yumurta Pişme Süreleri 1

 • İnce cezvelerde tam 120 saniye içerisinde almanız gerekir.
 • Kalın cezvede ise toplamda 160 saniye pişmesi gerekir.
 • Piştiğini ise çok fazla kaynadıktan sonra fark edebilirsiniz.
 • Rafadan yumurta kahve pişirme makinesinde bile yapılmaktadır.
19 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...