Regl Döneminde Cinsel İlişki

Yayınlanma Tarihi: 28 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Regl Döneminde Cinsel İlişki Yayınlanma Tarihi: 28 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Regl döneminde, bayanın rahmi içinde dokular kanayarak dökülür ve vücuttan atılır. Bu doku, şayet gebelik söz konusu olursa, rahmin gebelik için hazırlandığı ve bebeğin rahme tutunmasını elde eden özel bir dokudur. Her ay adet döneminde, gebelik gerçekleşmez ise bu doku vücuttan atılır. Bu sayede bir dahaki ay, rahim yumurtlamaya yine hazırlanır. Hanımın adet döneminde ilişkiye girip girmeyeceği tamamen koşullara ve kişilere bağlıdır. Bir tek bilinmesi gereksinim duyulan, adet döneminde hanımın ve insanın mikrop yahut hastalık kapabileceğidir.  Regl döneminde kuramsal olarak hamile kalma şansı yoktur sadece ender de olsa gene de kadın hamile kalabilir. Çünkü de cinsel ilişki esnasında korunmak ehemmiyet teşkil eder. Bu kapsamda ise adet döneminde cinsel ilişki güvenli midir? Sorusuna karşılık olarak, net bir şekilde evet ya da hayır cevabı vermek mümkün olmamaktadır.

Regl döneminde, kanda östrojen seviyesinde düşüş olur. Vajinada organik olarak mevcut olan faydalı bakteri popülasyonu ve bu duruma bağlı olarak laktik asit üretimi azalır. Regl kanının mevcudiyeti kanın pH’sı nötrle yakın olması sebebiyle yaşandığı için, vajinal asiditeyi daha da bozar. Bunun haricinde adet kanının vücut dışına çıkabilmesi için rahim ağzı genişler. Şundan dolayı de enfeksiyonlar üst üreme organlarına yayılabilir.

Adet Döneminde Seks Yapmak Zararlı Mıdır?

Tüm bu tarz şeylerin neticesinde, regl döneminde hanım üreme sistemi, enfeksiyonlara karşı belli ölçüde korunmasızdır. Kişilerin regl kanaması ile diğer zamanlara nazaran daha zor bir şekilde cinsel ilişkiye gireceği de kaçınılmaz bir gerçektir. Regl devri, kadınların libidosunun arttığı bir süreçtir. Sadece regl oldukları için cinsel ilişkiden uzak durma eğilimi söz konusudur. Çok sayıda kadın tarafından adet döneminde ilişkiye girmek hamile bırakır mı? Sorusu sürekli olarak sorulmaktadır. Regl döneminde hamile kalma şansı düşüktür. Sadece ‘’ne olursa olsun hamile kalınmaz.’’ Yanlış bir ifadedir. Bu risk, minik de olsa her zaman için söz mevzusudur.

Adet Döneminde Seks Yapmak Zararlı Mıdır?

Adet kanı, tamamen temiz olan bir dokudur. Kirli kanın vücuttan atılması değildir. Hanımların hamile kalma şansı regl döneminde daha düşük olduğundan, cinsel açıdan daha rahat hissederler. Fakat bu sürede dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan mikrop veya enfeksiyonlara en açık olunan devrin adet dönemi olduğudur. Regl döneminde rahmin iç tabakası vücuttan atılır. Şundan dolayı de kanama meydana gelir. Şayet rahimde yara var ise, hanımın enfeksiyon riski daha da artar. Özellikle âdetin ilk ve ikinci günleri cinsel ilişkiden uzak durmak gerekebilir. Adam cinsel organındaki gözle görülmeyen mikroplar, kuluçka devrinin arkasından hanımda hastalığa yol açabilir.

Adet Döneminde Seks Yapmak Zararlı Mıdır? 1

Kişilerin dini inançlarını göre yasak veya özgür olması ayrı bir mevzudur bir tek regl döneminde ilişkiye girmenin ne kadın ne de adam açısından tıbbi olarak hiçbir zararı yoktur. İlişki prezervatifsiz ya da prezervatif kullanarak olabilir ancak kanamadan dolayı prezervatifsiz ilişki zor olabilir, bundan dolayı prezervatif kullanılması tercih edilir. Regl döneminde cinsel istek artmasına karşın, birçok kadın bu durumun sakıncalı olacağını düşünmesinden dolayı partneri ile ilişkiye girmekten kaçınmaktadır. Kadının regl kanamasının olması adama bir zarar ya da hastalık riski teşkil etmez. Korunmadan yani prezervatif (kondom) kullanmadan girilen her cinsel ilişkide cinsel yolla bulaşan hastalıkların hanım adam içinde geçme riski vardır, kadında adet kanaması olması bu riski değiştirmez. Prezervatif kullanıldığında regl kanaması olsa da olmasa da hastalık geçme riski çok çok azalır. Kan adam penisinde enfeksiyona veya başka bir hastalığa niçin olmaz.

28 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...