Rentek Manevrası Nedir

Yayınlanma Tarihi: 24 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Rentek Manevrası Nedir Yayınlanma Tarihi: 24 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Rentek manevrası, günümüzde hemen hemen herkesin bilmesi gereken bir kavramdır. Anlamı ve uygulanışı çok iyi şekilde bilinip uygulanması gereken bu özel terim, acil yardım alanında kullanılan bir tekniğin adıdır. Her hangi bir kaza ya da yaralanma durumunda gerekli olan bu özel teknik, araç içindeki yaralının güvenli bir şekilde taşınması anlamına gelir.

Günümüzde en sık yaşanan kazalar trafik kazalarıdır. Bu kazaların büyük kısmı sürücü hatasından kaynaklanır ve ne yazık ki ağır yaralanma ya da ölüm ile sonuçlanır. Ağır yaralanma ya da araç içinde sıkışma halinde hastanın patlama, aracın yanması ya da farklı diğer etkenlerden etkilenmemesi için bulunduğu yerden çıkarılması gerekir. Araç içindeki hastanın omurilik bölgesine zarar vermeden bulunduğu yerden çıkarılması için kullanılan yöntem rentek manevrası ne demek sorusunun en kısa cevabıdır. Acil yardım bilgileri arasında ilk bilinmesi gereken tekniklerden birisi olan bu özel bilginin dikkatli bir şekilde uygulanması gerekir.

Rentek manevrası nedir nasıl yapılır sorusunun cevabını aşağıda maddeler halinde sizlerle paylaşıyoruz. Bu maddelere dikkat ederek siz de araç içindeki yaralıyı çıkarıp ilk müdahaleleri yapabilirsiniz.

Rentek Manevrası Nedir 1

  • Rentek manevrası için ilk olatak kaza ortamı değerlendirilir; patlama, yangın tehlikesi belirlenir. Çevrenin ve ilk yardımcının kendini güvene alması sağlanır. Çevre insanlar varsa mutlaka uzaklaştırılmalı, bariyerler ile kaza alanı çevrelenmelidir.
  • Güvenlik alındıktan sonra hastaya müdahale için yaralının omuzlarına hafifçe dokunarak ve “iyi misiniz?” diye sor Bu soru ile hastanın bilinci kontrol edilir ve 112 aranması için çevrede birileri varsa uyarılır.
  • Bilinç kontrolü sırasında hastanın solunum kontrolü de yapılır. Göğüs hareketleri göz ile kontrol edilir.
  • Araç içindeki aralının ayaklarının pedala sıkışmadığından emin olunur. Emniyet kemeri varsa çıkarılır. Yaralının başka her hangi bir yerinin sıkışmadığından emin olunur.
  • Yaralı vücudunda her hangi bir yerinde sıkışma yoksa yan tarafından yaklaşılır ve bir elle kolu diğer elle de çenesi kavranarak boynu tespit edilir.
  • Rentek manevrasını yapan kişi hastanın baş-boyun-gövde hizasını bozmadan araçtan dışarı çekmeli.
  • Ve en son yaralı yere veya sedyeye yerleştirilir.

Rentek Manevrası Nedir 2

Bu aşamadan sonra eğer gerekli ise sağlık uygulamaları yapılabilir. Hastanın kanamalı bölgelerine tampon uygulanması, kırık ya da çıkıklar için özel destekler ilk yapılması gerekenler arasında yer alıyor. Rentek manevrasını her hangi bir sağlık bilgisi olmadan herkes yapabilir. Ancak sonraki acil müdahale için kişinin az da olsa sağlık ve ilk yardım konusunda bilgisi olması gerekir. Yapılan ilk müdahale çoğu zaman hastanın hayatını kurtarır. Bu aşamada yapılacak olan en ufak bir hata hastanın hayatını tehlikeye sokabileceği gibi sakatlanmasına da neden olabilir. Bunun için mutlaka dikkatli olunmalı ve ilk yardım bilgisi alan kişiler bu uygulamaları yapmalıdır.

Yaraların ve kırıkların güvene alınmasının ardından sürekli solunum kontrol edilerek hastanın genel sağlığı kontrol edilmelidir. Nabzın kontrolü ve nefesin sürekli kontrolü ile tam teşekküllü bir sağlık kuruluşuna ulaştırılana kadar hastanın sağlığına dikkat edilmelidir.

Rentek Manevrası Nedir 3

Rentek manevrası ne demektir ve nasıl yapılır konusu hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaştık. Bu önemli bilgileri mutlaka aklınızın bir kenarında bulundurup gerektiğinde kullanmaktan çekinmeyin. Kazalarda ve yaralanmalarda çoğu hastanın hayatta kalması bu tekniğin doğru uygulanmasına bağlıdır.

24 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...