Sabun Nasıl Yapılır Pratik Bilgiler

Yayınlanma Tarihi: 26 Ocak 2017 Ekleyen: Merve Kara


Sabun Nasıl Yapılır Pratik Bilgiler Yayınlanma Tarihi: 26 Ocak 2017
Ekleyen: Merve Kara

Sabun el, yüz ve vücut temizliğinde kullanılan temizlik maddesidir. Marketten satın aldığımız sabunlarda çokça katkı maddesi mevcuttur. Bu katkı maddeleri genellikle alerjik hastalıklara sebep olabilir. Özellikle kokuya karşı duyarlı olan astım hastaları için sakıncalıdır.  Ve cildimize temas eden sabunları bol suyla arındırmalıyız. İçerisindeki katkı maddeleri kanserojen maddeler içerebilir. Özellikle sıvı sabunlar, bulaşık sabunları bunlara örnektir. Az miktarda kullanılmalı ve bol suyla durulanmalıdır. Sıvı el sabunlarında renkli olanlar da vardır. Renkli olanlara genelde boya katkısı da yapılır. Bu hususta çok dikkat etmeliyiz. Özellikle küçük yaşta çocuklar için çok sakıncalıdır.  Sağlığa zararlı olmaları çocuklarımızın küçük yaşta hassasiyet kazanmasına, kokulara karşı duyarlı olmasına ve bu sebeple alerjik rahatsızlıkları olmasına sebep olur. Bu nedenlerden ötürü evde sabun yapımı konusuna değinmeliyiz.

Sabun Nasıl Yapılır?

Evde sabun yapmak çok ucuza halledilebilir. Düşük maliyetli bir iştir.  Farklı bir uğraştır ve keyif verir.  Hatta bu sebeplerle sabun yapıp satanlar da vardır. Sabun piyasası oldukça geniştir. Çünkü aktarlarda çok çeşitli organik sebepler vardır. Katran sabunu, güllü sabun, argan sabunu, kayısılı sabun, kükürtlü sabun, vanilyalı sabun gibi çeşitler vardır. Her birinin cilde ve saçlara ayrı ayrı faydası vardır. Kükürtlü sabunun sivilcelere faydası vardır. Aynı şekilde katranlı sabun da cilde faydalıdır. Siyah noktaları azaltır. Güllü sabun da cilde esneklik kazandırır gözenekleri temizler. Arganlı sabun da saçları uzatır. Saç köklerini besler.

Zeytinyağlı sabun da saçlara sağlık kazandırır. Bu şekilde düşünürsek evde sabun yapmak çok mantıklı ve faydalıdır. Evde sabun yaparken zeytinyağı soda su ve istediğimiz sabun türünün özünü kullanılırız. İsteğimize göre bir kalıp alıp alt kısmını keserek kullanabiliriz. Tencere ve cam kâse gerekir. Bunları karıştırıp ocakta pişirmeliyiz. Umarız sizlere özel yazımızda evde sabun nasıl yapılır sorusuna detaylı bilgiler almışınızdır. Ocaktan aldıktan sonra karıştırıcı dan dan geçirebiliriz. En son sodayı ekleriz. Koyu bir kıvama gelene kadar karıştırmalıyız. Soğuduktan sonra bu karışım kalıba dökülür. Bunun için bir gün beklemeliyiz. Hiçbir şekilde yerinden oynatmamak gerekir. Temiz ve kuru bir yerde bekletmeliyiz. Sertleşmesi için bir ay beklemek gerebilir.

Sabun Yapımı

Bulaşık sabunları da çok fazla köpürdüğü için çok zararlıdır. Köpürdükçe daha iyi temizlendiğini zannediyoruz fakat bu köpürme sağlığa çok zararlıdır. Bu sebeple evde bulaşık sabun yapılabilir ve bulaşıklar daha güzel yağlarından arınır. Bir litre sıcak suya bir kaşık karbonat, bir kaşık sirke, zeytinyağı, limon ve kalıp yeşil sabun rendesi koyabiliriz. Bunların hepsi kaynatılıp soğuduktan sonra kalıba konulur. Bekleme süresi bir gündür. Ertesi güne gayet normal sıvı sabun gibi kullanabiliriz. Fakat bu sıvı sabun yeteri kadar köpürmeyecektir.

sabun nasil yapilir

Köpürmediği zaman bulaşıkların temizlenmediğini düşünmemeliyiz. Aynı zamanda bu sabun el için de kullanılır. Banyoda sıvı sabun olarak çok rahatlıkla kullanabiliriz.  Sabun yapımı için sabun malzemeleri çok rahatlıkla aktardan bulunabilir. Artık sağlığımız için de bu sabun malzemelerini almamız çok kolaydır. Bebekler için de bu şekilde olan sabunlar tercih edilir.  Onların sağlığını da düşünmeliyiz. Hem de ucuza gelir. Hatta bu işi ilerletecek olursak evde sabun çalışması yapılır. Bu çalışmanın sonucunda kendi paramızı kazanabiliriz. Her şeyin doğalı ve organik olanı daha güzeldir. Ve uzun süreli kullanımı geçerlidir.  Sabun yapımı çok fazla vaktimizi de almaz. Günümüzde her şeye katkı maddesi katıldığı için sağlığımızı tehdit eder. Bu konuda sağlık hassasiyetini korumalıyız. Güvenli alışveriş yapmalıyız. Her şeyin başında sağlığımız gelir bunu da unutmamalıyız.

sabun nasil yapilir

26 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...