Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir

Yayınlanma Tarihi: 18 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir Yayınlanma Tarihi: 18 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Tüm organlarda olduğu gibi safra kesesinde de zaman zaman problemler meydana gelebilir. Safra kesesinde taş, iltihaplanma ve buna benzer şikayetler ağrıya sebebiyet verebilmektedir. Safra kesesinde şiddetli ağrıların müsebbibi, çoklukla burada oluşan taş yahut taşlardır. Bu şiddetli ağrılar tüm gündelik yaşamı ve psikolojiyi olumsuz yönde etkiler, kişiye ıstırap verir. Üstelik ağrılar önemsenmezse ve tedavi edilmezse, ağrıya sebep olan durum ilerleyerek daha ciddi sağlık problemlerine zemin hazırlar. Safra kesesine ne iyi gelir sorusu sorulmalı, gerekli tedavi yöntemlerinin yanı sıra bitkisel ve natürel çözümlerden de istifade edilmelidir.

Safra kesesi ağrısı nasıl geçer, hangi doğal çözümler uygulanabilir bir bakalım.

Ağrıyan bölgeye ısı uygulaması safra kesesi ağrısında da geçici de olsa rahatlama sağlar. Sıcak su torbası yahut ısıtma yastığı, ağrının olduğu bölgeye konularak bekletilebilir. Ama bundan önce cildin üzerine ince bir havlu yahut bez yerleştirmek cildin ısı sebebiyle tahriş olmasını önler. Sıcak uygulamayı cilt üzerinde 20-30 dakika bekletmek yeterlidir. Bu uygulama safra kesesi ağrısını hafifletecektir.

Safra kesesi ağrısı nasıl geçer sorusuna bir yanıt da elma sirkesi olarak verilebilir. Elma sirkesi, safra kesesi ağrısını gidermede kullanılan en iyi doğal ilaçlardan bir tanesidir. İyi yürekli elma sirkesinin sayısız faydalarından birisi de bu problemde işe yarar. Bileşiminde pektin maddesi bulunan elma sirkesi, bu sayede toksinleri çekerek dışarı atılmalarını sağlar.

Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir 1

1 bardak elma, limon,  yahut portakal suyu ile karıştırılan 1 yemek kaşığı elma sirkesi içmek safra kesesi ağrısında hafifleme ve rahatlama sağlayacaktır.

Safra kesesi ağrısı nasıl geçer sorusuna, safra kesesine iyi gelen yiyecekler ve içecekler listesiyle de yanıt verilebilir. Az evvel saydığımız elma sirkesinin haricinde keten tohumu, kabartma tozu – limon suyu karışımı, nane çayı, karahindiba, turşu suyu gibi yiyecek ve içecekler sayılabilir.

Safra kesesine iyi gelen yiyecekler ve içeceklerden birisi olan keten tohumu da safra kesesindeki ağrıyı gidermek için kullanılabilmektedir.

2 su bardağı suyu kaynatın ve içine 1-2 yemek kaşığı keten tohumu ilave edin ve ocağın altını kısın. Suya tarçın ilave edin ve 10 dakika kaynatın, soğuması için de 20 dakika bekleyin.

Suyu süzerek bal ilavesiyle tüketin. Safra ağrılarını ve ataklarını hafifletmeye yarayacak iyi bir doğal ilaçtır.

Başka bir doğal çözüm daha var. 1 adet limonun suyuyla, yarım yahut 1 çay kaşığı kabartma tozunu bir su bardağına alın. İkisi bir araya gelince köpürme olacaktır. Köpürme başlayıp durunca üzerine 1 su bardağı su ilave edin ve karıştırın. Yatmadan evvel sabahları ve geceleri günde iki kez bu karışımdan içmek safra kesesi ağrılarını hafifletecektir.

Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir 2

Nanenin safra kesesi, mide ve safra yollarındaki düz kaslarda meydana gelen spazmı giderdiği bilinmektedir. Nane, terpen içeriği sayesinde safra taşını eritmek için de iyi bir çözümdür.

1.5 fincan suyu kaynatın ve içine 1 çay kaşığı kurutulmuş nane yaprağı ekleyin. Düşük ısıda yaklaşık 10 dakika pişirin. Tatlandırmak için 1-2 çay kaşığı bal ilave edebilirsiniz. Bu çayı yemek aralarında içmek sindirimi rahatlatacaktır.

Safra kesesine iyi gelen yiyeceklerin düzenli tüketimi ile ağrılar kontrol altında tutulabilir.

Safra kesesine ne iyi gelir sorusuna verilebilecek yanıtlar böyledir.

Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir 3

Safra Kesesi Ağrısı Nasıl olur

Safra kesesi ağrısı ataklar şeklinde gelir. Çoğunlukla yağlı gıdaların tüketiminden hemen sonra safra kesesinin bulunduğu noktada belirir. Ağrı 10 dakika da devam edebilir, 1 saat de. Ağrı bazen de mide bölgesine, kola, kürek kemiklerinin alt kısmına kadar yayılabilir. Hatta çoğu hasta bu ağrıları kalp krizi başlangıcı dahi zannedebilir. Ağrıları sık hissedilmesi hekime başvurmayı zorunlu kılar.

Yazan: Seda Çapçı

18 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...