Salamura Zeytin Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 12 Temmuz 2017 Ekleyen: Merve Kara


Salamura Zeytin Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi: 12 Temmuz 2017
Ekleyen: Merve Kara

Salamura, yüz yıllardan beri yiyeceklerin bozulmadan saklanması yöntemi olarak kullanılmaktadır. Asma yaprağından, turşuya, peynire ve hatta balığa kadar birçok gıda maddesi salamura tekniği ile uzun süre kullanılabilmektedir. Zeytin cenneti olan yurdumuzun her bölgesinde farklı cinsi yetişen zeytinlerimizi de salamura tekniği ile uzun süre bozulmadan saklayabilir, kışın ailemize kendi el emeğimiz olarak gönül rahatlığı ile sunabiliriz.

Salamura zeytin yapımı hem siyah hem de yeşil zeytine yapılabilmektedir. Tercihinize ve damak tadınıza göre her iki zeytin çeşidini salamura yapabilirsiniz. Salamura zeytin için öncelikle kaya tuzu denilen sofralık tuzdan daha iri ve kristal yapıda olan tuz kullanılmaktadır. Market, aktar ve süper marketlerde kolayca bulunabilmektedir.

Zeytin salamura edilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tuz ve zeytin oranının doğru uygulanmasıdır. Zeytin erimemeli, diri kalmalı ve acısının tamamen çıkması sağlanmalıdır.

Salamura siyah zeytin nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? Yeşil zeytin salamura tarifleri ve tüm merak ettiklerinizi makalemizde bulabilirsiniz.

Salamura zeytin yapımı için kaya tuzu, sirke, zeytinyağı ve zeytin gerekmektedir. Ölçü, 5 kg siyah zeytin için düşünülürse 1 kg kaya tuzu ve bir çorba kaşığı şeker yeterli olmaktadır. İyice yıkanıp, kötüleri ayıklanan zeytinler kurutulur ve 10 kg lık bidonlara bir sıra zeytin bir sıra kaya tuzu olacak şekilde yerleştirilir. En üst sıraya tuz koyup, bidonu hava almayacak şekilde ağzını kapatın. Bir hafta boyunca günde 2 kez bidonu sallayın, ters yüz edin. Böylelikle zeytin acı suyunu salacaktır. Salamura siyah zeytin nasıl yapılır ilk aşamasını tamamlamış olursunuz.

Salamura Zeytin Nasıl Yapılır 1

Bir hafta sonra zeytinleri bidondan çıkarıp naylon çuvala yerleştirin. Ağzını sıkıca bağlayın ve suyunu akıtabileceği bir şekilde süzgecin üzerine oturtun.  Üzerine ağırlık koyarak suyunu tam olarak akıtmasını sağlayın. Günde bir kez çuvalı ters yüz edin. Bu işlemi 2 hafta boyunca uygulayın. İki hafta sonunda çuvalı açarak zeytinleri cam kavanozlara alın ve üzerine bir çay bardağı sirke ve bir çay bardağı ayçiçeği yağı gezdirin. Zeytinyağı kullanmayın. Çünkü zeytinin çabuk küflenmesine ve tadının bozulmasına neden oluyor.

Salamura zeytin yapımı bu şekilde tamamlanmaktadır. Aynı işlemi yeşil zeytin salamura larak da yapabilirsiniz. Sirke yerine limon suyu yeşil zeytine daha çok yakışmaktadır. Yeşil zeytinlerin aralarına limon dilimleri de koyabilirsiniz. Farklı bir lezzet vermekte ancak zamanla tortu oluşturmaktadır.

Salamura Zeytin Nasıl Yapılır 2

2 hafta sonun salamura zeytini açtığınızda size tuzlu gelirse zeytinleri suda bekletin ve arada suyu değiştirin. Birazda güneşte beklettikten sonra tüketebilirsiniz.

Salamura zeytin yapımında dikkat edilecek konulardan biri de tuzda bekletme süresi içinde serin ve güneş görmeyen bir yerde tutulmasıdır. 2 hafta sonunda bidonu açtığınızda hala acımtırak bir tat varsa zeytinleri biraz daha bekletebilirsiniz. Çuvalla sallama işlemini de zeytini tadarak ağız tadınıza uyacak lezzete gelene kadar bekleyebilirsiniz.

Salamura Zeytin Nasıl Yapılır 3

Farklı bir yeşil zeytin salamurası tarifi ise şöyledir. 5 kilo yeşil zeytin ayıklanır, yıkanır ve bıçakla çizilir. Çeşme suyu dolu bir bidona yerleştirilir. Günde iki kez suyu değiştirilmek şartı ile 15 gün serin bir yerde bekletilir. Suyu süzülür ve içine 1 su bardağı kaya tuzu, limon dilimleri, bir avuç çiğ nohut ve iki yemek kaşığı limon tuzu eklenir ve bidonun ağzına kadar çeşme suyu doldurulur. Yuvarlanarak tuzun erimesi ve tamamen karışması sağlanır.  10 gün sonra yeşil salamura zeytin tatlanmış ve yenmeye hazır olacaktır.

12 Temmuz 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...