Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır Pratik Bilgiler

Yayınlanma Tarihi: 24 Ocak 2017 Ekleyen: Merve Kara


Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır Pratik Bilgiler Yayınlanma Tarihi: 24 Ocak 2017
Ekleyen: Merve Kara

Salatalık turşusu kurmak için farklı boylarda yetiştirilen salatalık sebzelerine ihtiyacımız olmaktadır salatalık turşusu için muhakkak sirke ve limon kullanmalıyız. Salatalık turşusu yaz ayları ve kış aylarında çok tüketilen bir turşu çeşididir. Baklagiller ve kahvaltılık yiyeceklerin yanında çok fazla sevilen ve çok tüketilen turşu çeşitlerindendir.  Sizlere özel yazımızda turşu nasıl kurulur sorusuna çok kapsamlı ve pratik bilgiler veriyor olacağız. Salatalık turşusu kornişon turşu ve farklı çeşitleri ile adlandırılarak karşımıza acıkmaktadır.

Kornişon turşu, diğer turşulara göre çok daha fazla lezzetlidir. Sizlere özel turşu yapımında içeresine de brokoli ve mısır haşlaması olan tariften de bahsedebiliriz.  Ayrıca bu tarz besinlerde kullanabilirsiniz. Çok ayrı tat ve lezzet verecektir. Türk kültürünü oluşturan en önemli ürünlerden birde bizlere has olan turşu çeşitlerimizdir. Genelde salatalık turşuları sade kurulur.  Farklı besinlerle birlikte kurulmaz. Diyet yapanlara özel hazırlanan kornişin turşusu aynı zamanda tokluk hissi veriyor. Osmanlı devrinden beri günümüze gelen tuşular evlerimizde olmazsa olmaz ürünlerdir.

Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır

Salatalık turşusu yapmadan önce muhakkak saplarını kesmek gereklidir. Birbirinden farklı lezzeti olan bu turşu özelliğinde kaya tuzu da kullanılmaktadır.  Kadınların genelde evlerinde kaya tuzu barındırmaları olağan durumdur. Kaya tuzları daha saf ve katkısızdır. İçerisine bol miktarda sirke koymak gereklidir. Kornişon turşu nasıl yapılır diye merak eden birçok kadınlara özel püf noktamız ise lütfen içerisine haşlanmış mısır atınız. Haşlanmış mısır çok ayrı bir tat veriyor. Salatalık turşusu yapımı ve salatalık turşusu nasıl kurulur, diye merak edenlere özel yazımız çok ayrıntılıdır. Ayrıca ramazan aylarında da çok istediğimiz turşu çeşididir. Aynı zamanda bir limon kabuklarını da bolca dileyebiliriz. Kullandığınız kabın temiz olmasına çok dikkat ediniz.

salatalik tursusu nasil yapilir

Mutlaka serin bir yerde bekletiniz. Sıcak yerde turşunun beklemesi asla sağlıklı değildir. Çok sert olur. Çok sert olmaması adına malzemeleri eşit aralıklarla yapmak gereklidir. Salatalık turşusu büyük boy veya küçük boy olan besin maddeleri ile çok hoş olmaktadır. Kırmızıbiber, mor lahana, sirke, limon ve farklı turşuluk malzemeleri bir arada kullanarak da kolayca turşu yapabiliriz. Turşu yapımında çok etkili olan küçük veya büyük boy acı biberlerde ayrıca tat vermektedir. Tüm malzemeleri koyduktan sonra üst kısmına mermerden beyaz renkli olan taşları kullanabiliriz. Hanımların kendi tercihlerine göre farklı boy kapları kullanarak turşu kurmaları olağan durumdur.  Salatalık turşusu yaparken asla hazır satılan limon sularını kullanmayınız. Kesinlikle katkı maddesi kullanılmamalıdır.  Hazır gıdalar turşunun küflenmesine neden olur. Turşu kapağını gerekirse eşlerinize sıktırın. Çok iyi derece kapağının kapatılması ve asla hava almıyor olması gerekir.

salatalik tursusu nasil yapilir

Salatalık Turşusu Tarifi

Salatalık Turşusu yapmadan daha öncesinde tüm malzemeleri bir arada toplamalıyız. Akabinde malzemelerin hepsini bir leğen içerisine yerleştirdiği için tuz ve sirke ile bekletelim. Kadınların çok sevdikleri ve yapımından hoşlandıkları salatalık turşusu, özellikle kış aylarında çok fazla tüketiliyor. Salatalık turşusunda yani içerisinde aşırı tuz asla olmamalıdır. Daha sonrasında sirke çeşitlerinden muhakkak üzüm sirkesi kullanalım üzüm sirkesi ile yapılan turşular. Daha sağlam olacaktır.

salatalik tursusu nasil yapilir

Turşu yapımlarında kornişon turşu kullanabilir.  Kadınların kornişon turşu yapımı hakkında da çok merak edilen pratik ve püf bilgileri veriyor olacağız. Her şeyden önce kornişon turşusu asla kırmız bibersiz olmak muhakkak içerisinde kırmızıbiber ve acı biber olmalıdır. Bol limon ilavesi yapılmalıdır. Mutlaka kaliteli kavanozlar içerisinde beklemelidir. Bu nedenle salatalık turşusu yapımı düzen ister. Yapımdan önce acele etmemek ve muhakkak maddeleri bir arada toplamak gereklidir.  Kornişon turşu nasıl yapılır, ilgili yazımız da salatalık turşusu nasıl kurulur, sorusuna detaylı ilgiler alıyor olacağız.

26 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...