Şehriye Çorbası Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 15 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Şehriye Çorbası Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi: 15 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Çorba tüketimi, doktorlar tarafından da sıklıkla önerilmeye devam etmektedir. Özellikle de yemeklerden önce içilen bir kâse çorba, sindirimin kolaylaşmasını sağlar iken kişilerin midelerinin rahatlamasına da olanak tanımaktadır. Bu sebeple de günümüzde oldukça fazla sayıda çorba çeşidi bulunmaktadır. Yediden yetmişe herkesin son derece büyük bir beğeni ile tükettiği ile şehriye çorbası da, bu çorba çeşitleri arasında yer almakta ve bu sebeple de tarifi de oldukça büyük bir ilgi görmektedir. Şehriye çorbası tarifi, kişiden kişiye değişkenlik gösterse de yapımı genel olarak aynı olmakta olup son derece pratik ve bir o kadar da lezzetli olmaktadır.

Şehriye çorbası denildiğinde akıllara birçok çeşit gelebilmektedir. Tel şehriye çorbası ya da arpa şehriye çorbası olarak farklı çeşitlere sahip olsa da, her ikisinin de tatları ve görünümleri hemen hemen aynı olmaktadır. Şehriye çorbası için verilebilecek en genel tarif ise şu şekildedir;

Şehriye Çorbası Nasıl Yapılır 1

Malzemeler

  • Yarım su bardağı kadar arpa ya da tel şehriye
  • 2 tatlı kaşığı kadar domates salçası ve 1 domatesin rendesi( suyu ile birlikte)
  • 3 tatlı kaşığı kadar sıvı yağ
  • Tuz, karabiber ve nane
  • 1 litreden 1 bardak fazla sıcak su

Şehriye Çorbası Nasıl Yapılır 2

Hazırlanışı

Şehriye çorbası yapımı için öncelikte çorba tenceresinin içerisine yağ eklenir ve çok fazla kızmadan salça eklenir. Kızgın yağda kokusu çıkana kadar kavrulan salça içerisine rendelenmiş olan domates de eklenir ve kavrulmaya devam edilir. Salçalı domates karışımına şehriyeler de ilave edilir ve karıştırılmaya devam edilir. Güzel bir şekilde kavrulan karışım içerisine baharatlarda eklenir. En son olarak su da yavaş bir şekilde eklenir ve çorba ara ara karıştırılır. Çorbanın başından ayrılmadan karıştırmak, çorbanın dibinin tutmasını ve topak bir görünüme sahip olmasını engellemektedir.

Şehriye Çorbası Nasıl Yapılır 6 Şehriye Çorbası Nasıl Yapılır 3

Özellikle de hastalara yapılan bir çorba çeşidi olan şehriye çorbasında, tavuk suyu da kullanılabilmektedir. Tavuğun tercih edilen bir bölgesi su içerisinde haşlanır ve elde edilen tavuk suyu ile son derece sağlıklı ve bir o kadar da lezzetli bir çorba yapmak mümkün olabilmektedir.

Şehriye Çorbası Nasıl Yapılır 4 Şehriye Çorbası Nasıl Yapılır 5

15 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...