Şevketi Bostan Nedir

Yayınlanma Tarihi: 8 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Şevketi Bostan Nedir Yayınlanma Tarihi: 8 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Sıcak iklimlerde yetişen, lezzetli ve bir o kadar da şifalı olan dikenli bir bitkidir. Yabani ot türlerinden biridir. Ege ve Akdeniz bölgelerimizde fazlasıyla bulunmaktadır. Tıbbi açıdan da şevketi bostan bitkisi ilaçlarda kullanılmaktadır. Ege bölgemizin yemek kültüründe önemli bir yere sahiptir. Bölgesel ve iklimsel olarak bakıldığınızda sıcağı daha çok seven bir bitkidir. Akdeniz bölgemizde nadasa bırakılmış tarlalarda yetişmektedir. Herhangi bir işlem yapılmaya gerek yoktur. Kendiliğinden yetişebilen şifalı bir ot türüdür. Sarı çiçekleri olan, toplanması zahmetli ve tadı mükemmeldir. Lezzetli tadını bilenler gerek toplanmasına, gerekse de ayıklanmasına katlanmaktadır.

Aralık ve Mayıs ayları arasında sıcak iklim kuşağına sahip bölgelerimizde yetişmektedir. Pazarlarda da satılan bir bitkidir. Temizlenmeden satıldığı gibi, bazı pazarlarda da temizlenerek satıldığı görülmektedir. Bu anlamda şevketi bostan otu uygun fiyatlarla alınabilmektedir. Ülkemizde farklı isimlerle de anılmaktadır. Bölge ve kültürlere göre bostanotu, şevketotu,sarıdiken, sarıcakız, akkız, mübarekotu gibi isimleri bulunmaktadır. Böbrek taşı ve kumu olanlar için oldukça faydalı bir bitkidir. Bunun dışında şevketi bostan faydaları hakkında detaylı bilgileri yazımızın ikinci bölümünde bulabiliyor olacaksınız. İnsan sağlığı için çok faydalı olan mucize bitki şevketi bostan otunu salata ve yemek olarak tüketebilirsiniz. Beslenme ve sağlık konusunda daha bilinçli olmak ve de sağlıklı besinleri tüketmek çok önemlidir. Doğada gizli kalmış şifalı ve lezzetli bitkilerden olan şevketi bostan otu ile sağlık bulabilirsiniz.

Şevketi Bostan Faydaları

Şevketi bostan faydaları arasında en çok bilinen böbrek taşları ve böbrek kumunun düşürülmesine yardımcı oluşudur. Vitamin, mineral ve vücudumuzun ihtiyacı olan pek çok bileşeni içerisinde barındıran bir bitkidir. Bu anlamda şevketi bostan salatası veya yemeği hazırlayarak bitkiyi tüketebilir ve daha sağlıklı hale gelebilirsiniz. Mucize bitki şevketi bostan otunun bilinen faydaları şu şekildedir.

Şevketi Bostan Faydaları 1

  • Böbrek taşı ve kumunun dökülmesinde çok etkilidir.
  • Her türlü sindirim probleminin tedavisinde faydalı bir bitkidir.
  • İshal ve kabızlık sorunlarına yardımcı olur. Bağırsak düzenleyici özelliği bulunmaktadır.
  • Hemoroid için etkilidir.
  • Kanamalı olan bölgelerimiz için tedavi edicidir ve kanın durmasına yardımcı olmaktadır.
  • Sindirim salgılarının artmasına yardımcı olur.
  • İştah açıcı ve gaz gidericidir.
  • Mideyi rahatlatması ve vücuda direnç katması bilinen faydaları arasında yer almaktadır.
  • Doku ve damarları büzme özelliği bulunmakta ve de bu özelliği ile her türlü kanamayı durdurmaktadır.
  • İdrar yollarında meydana gelen her türlü ödemin atılmasına yardımcı olmaktadır.

Şevketi Bostan Faydaları 2

Bu ve buna benzer daha pek çok faydasından bahsedebiliriz. Tıbbi ve alternatif tedavi yöntemlerinde de tercih edilen bir bitkidir. Yemek kültürümüzde de yer alan şevketi bostan bitkisinin nasıl bir şekli olduğunu merak edenler şevketi bostan resmi üzerinden fikir sahibi olabilirler.

Yazımızın son bölümünde şevketi bostan bitkisinin kullanımıile ilgili merak ettiklerinizi yanıtlamaya çalışıyor olacağız. Yaprak ve çiçekli sürgünleri olan bir bitkidir. Kullanımına geçmeden bunlar yaz boyunca toplanarak kurutulmaktadır. Daha sonra parçalara bölünerek ayrıştırılır. Tohumlarının sonbahar aylarında toplandığını ifade etmek istiyoruz. Kuru hale gelmiş bitki ve tohumların öncelikli olarak karıştırılması gerekmektedir. 2 tatlı kaşığı şevketi bostan karışımını su içinde 10-15 dakika kaynatmalısınız. Böbrek taşlarının dökülmesine yardımcı olması için hazırlanan bu çayı günde 3 defa 1 bardak olmak üzere içebilirsiniz. Şevketi bostan çayının dışında salataso ve sebze yemeği de yapılabilmektedir. Şevketi bostan salatası, etli ve zeytinyağlı yemeği oldukça lezzetli olacaktır. Ege mutfağında çok fazla kullanılan şevketi bostan otunu sizde deneyebilirsiniz. Farklı lezzetler peşinde olanlar için şevketi bostan otu iyi bir seçenektir.

8 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...