Sıcak Şarap Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 26 Ağustos 2017 Ekleyen: Merve Kara


Sıcak Şarap Tarifi Yayınlanma Tarihi: 26 Ağustos 2017
Ekleyen: Merve Kara

Sıcak Şarap:

 • 1 şişe kırmızı şarap (yıllanmış şarap yerine orta derecede kaliteli bir kırmızı şarap kullanın)
 • 1/2 litre su
 • 2 su bardağı tercihen esmer şeker ya da beyaz şeker
 • 5 adet kuru karanfil
 • 1 adet limon
 • 3 adet çubuk tarçın
 • 1 portakal
 • 1 elma
 • Küçük bir parça zencefil

 • 3-4 adet kakule
 • Büyük bir tencerede şeker ve suyu kaynatın.
 • İçine tarçın çubuklarını da atın.
 • Portakalı ve 1 limonun yarısını yuvarlak olarak dilimleyin. Portakal dilimlerine karanfilleri saplayın.
 • Elmanın kabuklarını soyun. Çekirdekleriyle birlikte dilimleyin.
 • Tencereye kakuleyi, zencefili, elma kabuklarını, soyulmuş elma dilimlerini, karanfilli portakal ve limon dilimlerini ek edin.
 • 15 dakika kadar kaynatın. Daha sonra ocağı kısık ateşe ayarlayıp tencereyi en ufak ocağa getirip üstüne şarabı ekleyin.

Bir kaşık yardımıyla (kaşığın tam olarak silikon ya da tahta olması iyi olacaktır) aromaların karışmasını sağlayınız. Şarabın tam olarak sudan daha sonra tencerenin içine koymanız gerekmektedir. Servis eder iken bir kepçe sayesinde ya da süzgeçle süzerek yalnızca sıvı kısımlarını bardaklara koyunuz. Cam kupalarla (İrish Coffee Kupaları olarak satılıyorlar) sıcak şarap servisi yapabilirsiniz. İçlerine çubuk tarçın ve limon dilimleri koyabilirsiniz. Meyveli cevizli kek tarifimizi deneyebilirsiniz.

Sıcak Şarap Nasıl Yapılır?

Ayva, Elma ve portakalı küp şeklinde dilimleyin. Portakalın kabuklarını ve bu meyveleri tencereye attıktan sonra, 1 bardak su, vişne suyu, karanfilleri ve tarçın çubuklarını ekleyin. Zencefili çok ince bir şekilde bıçakla kesip karışıma ekleyin.

Sıra şarabımızı eklemeye geldi. Şarabı ekledikten sonra karışımın kaynamasına izin vermeyecek şekilde ısıya ilgi edin.

Sıcak Şarap Nasıl Yapılır?

Evde Sıcak Şarap Yapımı

Soğuk havaların kendisine has birtakım içecekleri var. Yapımı basit olan sıcak şarap bir bakıma da çok ekonomik. Sıcak şarap amacıyla kullanacağınız şaraba dünya paralar vermenize hiç lüzum yok. Çünkü biz esasen sıcak şarabı hazırlarken şarabı bambaşka bir şey durumuna getireceğiz. Eğer evde halihazırda bir şarabınız yoksa size önerebileceğiz tek şey var; bir şarap kullanmanız. Mesela, Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerinden oluşturulan şarapları tercih edebilirsiniz.

Aslında sıcak şarap amacıyla belli bir tanıma sadık kalmaya lüzum yok diye düşünüyoruz. Pek çok tarifte yıldız anason, zencefil, kuru üzüm kullananlar var ama ben bunları kullanmayı pek sevmiyoruz. İçinizi sıcak şarapla ısıtın diye alçakta benim severek kullandığımız sıcak şarap tarifini vereceğiz. Sıcak olan şarabının içerisinde yer alan baharatların sizler açısından vazgeçilmez bir tat olacağını bilmeniz gerekmektedir.

Evde Sıcak Şarap Yapımı

Yapılışı

Şarap hariç bütün malzemeleri bir tencereye koyuyoruz. Limonu ve portakalı sıkıp kabuklarını (kabukların altında tespit edilen beyaz kısımları çok dahil etmeden kesin) da suyun içerisine koyun. İsterseniz limonun kabuklarını kullanmayabilirsiniz zira limon suyunu ve kabuğunu çok kaçırırsanız sıcak şarabınız biraz ekşi olabilir. Dilerseniz limonu hiç kullanmaya da bilirsiniz. Tamamen size kalmış. Aynı şekilde başka meyveleri kabukları ile birlikte tencerenin içerisine koyun.

Şeker sayısını size bırakıyorum. Ben aşağı yukarı bir su bardağının 4’te 3’ü kadar esmer şeker koyabilirsiniz. Hazırladığınız sıcak şarabın tadına bakarak lüzum görülürse şeker sayısını arttırabilirsiniz.

Evde Sıcak Şarap Yapımı 1

Hazırlamış olduğumuz bu karışımı kıvamı şerbet durumuna gelene kadar kaynatıyoruz. Bu sırada görkemli bir koku evi sarıyor.

İyice kaynayan karışıma, şarabımızı ekliyoruz. Bu adım çok mühim zira şarabımızın katiyen kaynamasına izin vermemeliyiz. Isındığında şarabı derhal ateşten almalıyız.

Karışımı bir süzgeçten geçirip, içerisinde tarçın çubuklarının da olduğu fincanlara koyup servis edebilirsiniz.  Daha güzel bir görüntü sağlayabilir.

26 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...