Silikon Lekesi Nasıl Çıkar

Yayınlanma Tarihi: 10 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Silikon Lekesi Nasıl Çıkar Yayınlanma Tarihi: 10 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Silikon çok kolay uygulanabilen, kimyasal bir madde olduğundan hemen hemen her alanda kullanılmaktadır. Yoğun olarak yalıtım sistemleri aşamasında kullanılan silikon tadilatların vaz geçilmez bir parçasıdır. Yalıtım esnasında kullanılan ürünlerin birbirine yapıştırılmasında ya da malzemeler arasında oluşan boşlukları doldurmak amacıyla kullanılır. Pimapen pencere sistemlerinde de olmazsa olmaz bir maddedir. Camların duvara montajı esnasında oluşan küçük boşlukları doldurmak ve soğuğu kesmek adına iyi bir yalıtım ürünüdür.

Bu uygulamalar esnasında ustaların en çok zorlandığı ele ya da kola temas eden silikonun temizlenmesidir. Gün boyu yapılan faaliyetlerin sonucunda temizlik kısmına gelindiğinde kir leke dışında en çok silikon zorlar. Pe ki silikon lekesi ne ile çıkar? Eğer ki titiz çalışan biri isek günün sonunda bir kovaya sıcak su doldurup, ellerimizi suyun içinde yaklaşık 10 dakika kadar bekletmemiz gerekir. Bu sayede yapışan silikonun yumuşayarak çözülmesini sağlarız. Bu uygulamayı ikinci bir kez tekrarlayarak silikonu biraz daha yumuşatabilir, daha sonra da ellerimizi sıvı ya da kalıp sabun ile yıkarız ve böylece silikon lekesinden kurtulmuş oluruz. İlk etapta elinizde yapışma gibi bir his oluştursa da kuruduğunda normale dönecektir.

Başka bir yöntem ise, herkes tarafından bilinen bir kimyasal olan aseton, aseton sayesinde bulaşan silikonun yumuşatarak sabun ve soğuk su yardımı ile kolayca yıkayabiliriz. Tabi ki bu uygulama sık sık tekrarlanırsa asetonun deri üzerine zarar verme ihtimalinin olacağını unutmayalım. O yüzden aslında ilk seçenek biraz zaman alsa da en sağlıklı olan yöntem olacaktır. Bu durumda aseton ikinci plana konulabilir. Başka bir yöntem ise genellikle marangozların kullandığı tekniktir. Kesilen ahşaplardan çıkan, genellikle talaş olarak bilinen toz halindeki maddedir. Yapışan silikon yine bir kolonya ya da sıcak su ile yumuşatılır, yumuşatıldıktan sonra talaş ile ovalanıp akması sağlanır sonra da sıcak ya da soğuk su fark etmeksizin sabun ile yıkanır ve çıkarılır.

Silikon Lekesi Nasıl Çıkar 1

Silikon Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkartılır

Çalışma esnasında ellerimiz kadar kıyafetlerimize de silikon lekesi bulaşabilir. Pe ki silikon lekesi kumaştan nasıl çıkar? Gelin biraz da bundan bahsedelim. Silikon bulaşmış ve kurumuş kumaş üzerine önce sıcak su dökülür. Dökülen su sayesince kumaşa işlemiş ve kalıp haline gelmiş silikon yumuşayacaktır. Yumuşayan silikonu çok yaymadan kıyafetin rengine ve kumaşına göre sulandırılmış aseton dökerek silikonun yüzeyden kalkmasını sağlarız. Sonra yine sıcak su ve sabun yardımı ile lekeli bölgeyi elimizle ovalamadan yıkarız. İlk uygulama sonucunda genellikle çözüm alınmaz. Aynı uygulamayı tekrarladığımız da silikonun temizlendiğini görecek ve lekeden kurtulmuş olacaksınız.

Silikon Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkartılır

Burada önemli olan lekelenen kumaşın kesinlikle makinada yıkanmaması. Çünkü makine ile yıkadığımızda leke yumuşamadan ve sürekli sıcak soğuk değişimi olacağı için yayılacaktır. Yumuşayan yüzeyde ki leke diğer tarafa yapışacaktır.

Ele Bulaşan Silikon Nasıl Çıkartılır

Yapılan uygulama esnasında en çok ele bulaşan silikonun temizliği de yine ilk aşamada belirttiğimiz gibidir. Silikonu en sağlıklı sıcak su yardımı ile ellerimizden çıkarabiliriz. Sıcak su dolu kabın içinde yaklaşık 10 dakika bekletilen ellerde, yapışan silikonun hemen yumuşadığını göreceksiniz. Eğer ilk seferde tam çözüm alamadıysanız ikinci kes tekrarlamakta fayda var.

Ele Bulaşan Silikon Nasıl Çıkartılır

Daha kolay olması amacı ile sıcak su dolu kabın içerisine bir yemek kaşığı sirkede atabilirsiniz. Sirkede yapışkan kimyasala karşı kuvvetli bir temizlik maddesi olacaktır. Bu uygulamadan sonra yine ellerimizi ılık su ve sabun ile yıkayarak lekelerden kurtulabiliriz.

10 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...