Sivrisinek Neye Gelmez

Yayınlanma Tarihi: 27 Eylül 2017 Ekleyen: Merve Kara


Sivrisinek Neye Gelmez Yayınlanma Tarihi: 27 Eylül 2017
Ekleyen: Merve Kara

Yazın, en sıcak zamanlarında can sıkıcı sivrisineklerden kurtulmak için kimyasal içerikli ilaçlar kullanılabileceği gibi tamamen doğal yöntemlerden de yararlanılabilir. Özellikle küçük çocuk ya da bebeklerin bulundukları evlerde kimyasal içerikli ilaçlar yerine doğal maddeler ile hazırlanan bu yöntemlerin uygulanması daha uygundur.

Sivrisinekler kan emerek hayatlarını devam ettiren canlılardır. Sıcak iklimleri sevdikleri için havalar soğuduğunda daha sıcak yerlere göç ederler. Kendilerini taşıyabilecek kadar güçlü kanatları olan bu canlılar, kolay bir şekilde seyahat ederler. Farklı markaların sivrisinekleri önlemek ya da öldürmek için özel içerikli ürünleri mevcuttur. Bu ürünler genelde işe yarasa da bazı hassas bünyeler yada küçük bebekler için zararlı olabilir. Bu nedenle sivrisinek kovucu olarak daha doğal ürünler tercih edilmelidir.

Doğal sivrisinek kovucu olarak nane ve limondan faydalanabilirsiniz. Bunun için bir sprey şişesi içine 1 su bardağı su, 5 damla limon yağı, 10 damla fesleğen ya da nane yaprağı ekleyip karıştırın. Biraz çalkaladıktan sonra karışımı cildinizin üzerine sprey ile sıkıp uygulayabilirsiniz. Yine cilt üzerine sıkıp uygulamak için 1 su bardağı elma sirkesi, birer tutam kurutulmuş adaçayı, biberiye, lavanta, kekik ve naneden yararlanabilirsiniz. Bu malzemeleri karıştırmak için cam bir şişenin içine sirkeyi koyun, içine diğer otları ekleyin. Güzelce çalkalayın ve 2 hafta boyunca buzdolabında saklayın. 2 hafta boyunca her gün şişeyi çalkalayın ve daha sonra otları süzüp sprey olarak cildinize uygulayabilirsiniz.

Cilt üzerine sıkılan karışımların dışında sivrisinek neye gelmez limon karanfil yöntemi denenebilir. Halk arasında da sıkça uygulanan bu yöntem son derece basittir. Özellikle yata odanızda sizi rahatsız eden sivrisineklerin uzaklaşması için kullanılabilir. Bu yöntem için bir limonu ortadan ikiye bölün. Orta kısmına 10 adet karanfil yerleştirin ve odanın bir köşesine bırakın. Bu kokuyu sivrisinekler hiç sevmeyecektir.

Sivrisinek Neye Gelmez 1

Sivrisineklerin uzaklaşması için uygulanbilecek etkili yöntemlerden bir diğeri de tarçın yağı karışımıdır. Bu karışım için temiz ve uygun büyüklükte bir sprey şişesinin içine 1 su bardağı su, 4 çay kaşığı tarçın yağı (24 damla) ilave edip karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı cildinize, evinizde sineklerin bulunduğu yerlere ya da kıyafetlerinize sürebilirsiniz. Kokusundan rahatsız olacaklardır. Lavanta yağını bileklerinize 1-2 damla şeklinde sürdüğünüzde yine sineklere karşı koruma sağlayacaktır. Bu hoş kokulu bitkiyi saksılarda ya da bahçelerin bir köşesinde de yetiştirebilirsiniz. Bu şekilde de sinekleri ve bazı böcekleri kendinizden çevrenizden uzak tutabilirsiniz.

Bu özel yöntemlerin yanı sıra kendi bahçeniz varsa sivrisinek kovucu bitkiler yetiştirerek de sivrisinekleri uzak tutabilirsiniz. Bu bitkilerden bazıları şu şekildedir…

Sivrisinek Neye Gelmez 2

  • Biberiye: Aromalı bir bitki olan biberiyenin kokusu sivrisineklerin rahatsız olmasına neden oluyor. Bu da onların ortamdan uzaklaşmasını sağlıyor.
  • İdris Otu: Yine kokusu ile sivrisinekleri uzaklaştıran bitkilerden birisi olan idris otunun yağı aynı zamanda böcekleri de uzaklaştırmak için kullanılabiliyor. Bahar mevsiminde çok fazla uğraştırmadan bahçelerde yetişebilir.
  • Yalancı Melisa: Bazı bölgelerde sivrisinek otu olarak da bilinen bu bitki, çok güçlü bir narenciye kokusuna sahiptir. Bu da sivrisineklerin ortama yaklaşmamasını sağlıyor.
  • Fesleğen: Ev içinde ya da balkonlarda da yetiştirilebilen fesleğinin keskin kokusu sivrisineklerin rahatsız olmasına neden olur. Bu da ortamı terk etmelerini sağlar.
  • Kedi Nanesi: Çok sayıda sinek ilacından daha etkilidir. Çok kolay bir şekilde yetiştirilir ve etkili şekilde kullanılabilir.
  • Kekik: Kekik bitkisi ve kekik yağının da sivrisinekler üzerinde kovucu etkisi olduğu bilinir. Kekik yağını cildinize sürebilirsiniz ya da taze kekik otunu elinizde bastırıp yine aynı şekilde cildinize sürebilirsiniz.

Sivrisinek Neye Gelmez 3

27 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...