Siyah Zeytin Yapımı

Yayınlanma Tarihi: 8 Temmuz 2017 Ekleyen: Merve Kara


Siyah Zeytin Yapımı Yayınlanma Tarihi: 8 Temmuz 2017
Ekleyen: Merve Kara

1 kg kara zeytin amacıyla:

4-5 yemek kaşığı, ya da 1 fincan dolusu tuz (bu kullanacak bulunduğumuz tuz yemeklerde kullandığımız rafine tuzlardan farklıdır. Bu tuz iri bulgur büyüklüğünde ya da ince olabilir ve piyasada salamura turşu-zeytin amacıyla satılır).

1,5 yemek kaşığı zeytinyağı ve istenirse hem zeytine aroma vermek hem de zeytinin bozulmasını önlemek amacıyla 3-4 çay kaşığı sirke konulur.

10 kilogram zeytin amacıyla ise

  • 3-4 su bardağı tuz,
  • 1 su bardağı zeytinyağı ve
  • 1 fincan sirke konur.

Bu şekilde hazırlanan zeytinin amacıyla konulduğu bidon teneke 3-4 günde bir sağa sola çevrilerek zeytin ile tuzun ilişkisi sağlanır. Bu şekilde zeytin acı suyunu dışarı sunar ve bidon içeresinde az oranda salamura oluşur. Bidonu ve tenekeyi çevirme prosedürleri neticesinde bu salamura hem zeytini korur hem de tatlanmasını sağlar.

Bidonda zeytin gerçekleştirme kolaydır, meydana gelen gaz kapaklardan basitçe dışarı çıkartılır. Ama teneke kullanıldığında meydana gelen bu gaz tenekede bir şişme ortaya getirir. Bu şişliği alabilmek amacıyla teneke kapağı ara sıra açılmalıdır. Açma sırasında kapak içte meydana gelen gazın basıncıyla fırlayabilir. Buna ilgi etmek gerekir.

Çizme Zeytin Yapılışı:

Zeytinler hazırlanan tatlanma suyuna konur. Tatlanma suyu haftada bir kez değiştirilir. Bu şekilde zeytinler bir ayda tatlanır. Zeytinlerin daha acele tatlanmasını isteyenler, bu tatlanma suyunu 2-3 günde bir değiştirebilirler. Tatlanma suyunu şu şekilde hazırlayabiliriz: 1 litre suya bir çay kaşığı limon tuzu, bir buçuk yemek kaşığı tuz.

Tatlanan zeytinler muhafaza suyuna alınırlar. Hazırlanan bu su içeresinde zeytinimizi uzun vakit muhafaza edebiliriz. Zeytine eklenilen su üzerine bir oran zeytinyağı koyarsak üst yüzeyde ortaya gelebilecek küflenmenin önüne geçebiliriz.

Yeme haline gelen bu zeytinleri ambalaj suyuna alarak serin yerde muhafaza edebiliriz. Ambalaj suyundan zeytinimizi çıkartarak yiyebiliriz. Ambalaj suyu: 1 litre su amacıyla bir, bir buçuk yemek kaşığı limon tuzu, bir fincan ya da 4 yemek kaşığı tuz konarak hazırlanır.

Malzemeler

  • 5 Litrelik plastik bidon ölçülerine göre
  • 3,5 kilo Siyah zeytin.
  • 1 Çay bardağı salamuralık tuz (küçük çay bardağı olacak)
  • 2 Yemek kaşığı sıvı yağ.
  • Fındık büyüklüğünde limon tuzu.

Çizme Zeytin Yapılışı:

Hazırlanışı

-Zeytinleri ayıklayıp yıkayarak 5 litrelik plastik bidona dolduralım üzerine limon tuzu, tuz ve 2 yemek kaşığı sıvı yağ döküp kapağını kapatalım.

-Çalkalayıp güneş görmeyen serin bir yere balkona koyalım. Her gün bidonu sağa sola sallayıp altını üzerine çevirelim.2,3 günde bir bidonun kapağını hafif gevşetip gazını çıkaralım ve kapağı yine kapatalım. Zeytini kurduktan 2,5 ay sonra tuz zeytini pişirir acısı gider ve yemeye hazır duruma gelir.

Evinizde Salamura Zeytin Nasıl Yapılır?

Kavanoz ya da ağzı kapaklı cam şişeye zeytinleri ve iri taneli kaya tuzunu koyup (ortalama 1 kg zeytin 2 yemek kaşığı kaya tuzu) çok az da zeytinyağı ekleyerek şişenin ağzını kapatıyoruz. Her gün şişeyi sallayıp zeytinlerin suyunu iyice salmasını sağlıyoruz. Bu salamura zeytin aşağı yukarı 15 günde oluyor. Uzun bir vakit bozulmadan kendini koruyabiliyor. Zeytinin hafif acılığı hoşunuza gidiyorsa daha erken yemeğe başlayabilirsiniz, acılı sevmem derseniz uzun vakit kavanozda kendi suyunda tutabilirsiniz. Zeytinleri kavanozdaki suyun içeresinden çıkarıp yiyin. Suyu dökmeyin.

Evinizde Salamura Zeytin Nasıl Yapılır?

Evinizde Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

Zeytinleri çekiçle ya da taşla kırıp su bidonuna doldurun. 1 kilo zeytine ortalama 200 gram yani 1 kilonun 5’te 1’i kadar normal tuzu suda eritip bidona koyun. Yaklaşık 1 hafta tuzlu suda bekletiyorsunuz ve acı suyu boşaltıyorsunuz. Bir daha aynı oranda tuzlu su yapıp bidona doldurun. Bu seferki tuzlu su aşağı yukarı 20 gün bekleyecek. Yiyeceğiniz kadar zeytini bidondan çıkarıp tatlı suda biraz bekletin ki tuzu geçsin. Yoksa tuzundan yiyemezsiniz.

Evinizde Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

8 Temmuz 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...