Slayt Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 24 Ekim 2016 Ekleyen: Merve Kara


Slayt Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi: 24 Ekim 2016
Ekleyen: Merve Kara

Slayt, dijital sunumlar öncesi saydam bir çalışma yüzeyi üzerine işlenmiş konuların, projeksiyon aracılığıyla yansıtılan pozitif görüntülerdir. Bir nevi sunumlardır. Genellikle iş sunumlarında tercih ediliyor. Fakat bazı resmi ya da kurumsal sunumlarda, sosyal farkındalık projelerinde fikrin pozitifliğini yansıtmak içinde kullanılır. Slayt hazırlama aşamasında fikrin özgürlüğünü en iyi bir şekilde vurgulamamız mümkündür. Günümüz teknolojisinde bilgisayar çeşitleri, tabletler veya tüm akıllı cihazlarda slayt yapılışlarından bahsedeceğiz.

Bilgisayar teknolojisiyle başlayan ve mobil teknolojiye kadar imkan sunan slayt çalışmaları hakkında detaylar bilmediğiniz yöntemleri de gün yüzüne çıkartacak. Slayt hazırlama işlemi programlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu programlar görüntüyü veya içeriği saydamlaştırarak diyapozitif bir şekilde bizlere aktarır. Dünya teknoloji devi Microsoft ilk zamanlar bizlere Office paketleri içerisinde Powerpoint ile bu imkanı sunuyordu. Yardım kaynaklarıyla nasıl slayt yapılır detaylarını paylaşarak slayt nasıl hazırlanır detaylarını gösteriyordu. Bilinen ilk slayt hazırlama programı PowerPoint’tir. Dolayısıyla profesyonel şablonlarıyla, temalarıyla ve kullanım kolaylığıyla önerilerin en başında da bu program gelmektedir. Özellikle iş yaşamında ki zorluklar göz önünde bulundurularak daha kolay bir hale gelmesi için fikirlerin saydam bir ortama aktarılması sağlanmıştır. Pratikliği ve sunumun gerçekleştirileceği kitle üzerinde akılda kalıcı bir etki bıraktığı gerçeği göz ardı edilemez! Görsel hafıza açısından da başarılı bir iş hayatı için vazgeçilmez bir yöntem haline gelmiştir. Slayt nasıl hazırlanıryada slayt içerisinde nasıl görseller kullanılır bunlardan bahsetmek mümkün. Slayt programları bizlere her türlü resim, ses, video, belge veya istatistik verilerini yüklememize müsaade eder. İlk zamanlar bilgisayar üzerinde başlayan ve yaygınlaşan bu sunum özellikleri, günümüz çağına ayak uydurarak akıllı cihazlarımıza kadar ulaşmıştır. Telefonda slayt nasıl yapılır veya bir slayt nasıl yapılırbunları sizlere programlardan bahsederek açıklayacağız.

Slayt Yapma Programı

Bir amaca ulaşmak için elimizin altında bir araç bulundurmayı hayat şartları bize şart koşuyor. Sunumlarımızı gerçekleştirmemiz içinde bizlere bir araç lazım. Bahsettiğimiz gibi bu sunumlar için en etkili ve kolay arayüzü ile bizlere Microsoft desteğe koşuyor. Bugüne dek çıkartmış olduğu bütün Office paketleri içerisinde olmazsa olmazlardan birisi olan PowerPoint bulunuyor. Office sürümlerinin tamamında bu programı bulmak mümkün.  Program bizlere fikirlerimizi kolay bir şekilde yansıtmamızı sağlar. En yaygın ve kullanıcı dostu PowerPoint hakkında söylenecek birçok şey var. PowerPoint bizlere sunu hazırlama, slayt yapma ve düzenleme yetkisi verir. Sadece iş hayatında kullanılmaz. Fotoğraf sunumlarınızda ya da tablo ve çizim sunumlarınızda da kullanabiliyorsunuz. Program içerisinde animasyon ve ses özelliği işe fikirlerinizi eğlenceli bir hale getirebilir akılda kalıcı izler bırakabiliyorsunuz. Bu Office yazılımının en önemli özelliklerinden biriside Türkçe dil desteği olmasıdır.

Slayt Nasıl Yapılır 1

Slayt kelimesinin bir diğer anlamı sunum demektir. İş hayatınızın yanı sıra sosyal aktivitelerinizi de daha eğlenceli ve akılda kalıcı hale getirebilirsiniz. Yine Microsft Windows işletim sistemi ile bilgisayarlarımıza gelen Movie Maker ile video ve fotoğraf destekli görsel sunumlar gerçekleştirmemizi mümkün kılıyor. PowerPoint ile Movie Maker arasında bir benzerlik yoktur. Ayrı format ve sistemlerde çalışıyorlar. PowerPoint iş hayatımızda, Movie Maker hobi veya eğlence dünyamızda bir araçtır. PowerPoint bizlere saydam ortamdaki görselleri sunum yapma özelliği verirken, Movie Maker bizlere sadece akıcı bir izlenim özelliği sunar. Modern teknoloji akıllı cihazlar ile hayatımıza devam ettirirken bu programları da dahil etmekten çekinmiyor. Telefonda nasıl slayt yapılır ya da bu mümkün mü diye çok sık duyarsınız. Dünya teknoloji devi aynı programları bizlere mobil cihazlar üzerinden de sunuyor. Android marketlerde veya İOS marketlerde bulabileceğiniz bu uygulamaları online olarak kullanabiliyorsunuz. Yani aktif bir internet bağlantınız üzerinden online olarak kullanabiliyor, düzenleyebiliyorsunuz. Online çalışmalarınızı kaydettikten sonra ise dünyanın her yerinden sizlere bir tıklama kadar yakın oluyor.

24 Ekim 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...