Sperm Rengi Nasıl Olmalıdır

Yayınlanma Tarihi: 8 Aralık 2016 Ekleyen: Merve Kara


Sperm Rengi Nasıl Olmalıdır Yayınlanma Tarihi: 8 Aralık 2016
Ekleyen: Merve Kara

Sperm, erkek üreme hücresidir. Erkek testislerinde ki bezler tarafından üretilir. Sperm hücresi 3 adet parçadan oluşur. Kafa, gövde, kuyruk. Sağlıklı bir erkek tarafından ejaküle edilen (boşalma esnası) sperm yaklaşık 200 milyon civarındadır. Fakat sperm çevresel koşullardan çok etkilenen bir hücredir.

Tartışılması gereken konu normal şartlar altında ki sperm şartlarıdır. Mükemmel sperm nasıl olmalı sorusunu, normal ve normal olmayan şartlarda değerlendireceğiz.

Kaliteli sperm rengi, koyu beyaz olarak tarif edilir. Bununla ilgili birbirinin kopyası ve anlamsız tarifler okuyabilirsiniz. Daha net bir tarif için size biraz açıklama verelim.

Erkek testislerinden çıktıktan sonra sperm koruyucu şeffaf bir sıvı ile çıkar. Buna halk arasında zevk suyu da denir. Bu sıvı spermin bozulmasını önleyen sıvıdır. Sperm ise başka bir koyu beyaz renkli saf protein sıvı ile gelir. Sperm ise bu sıvının içinde yaşayan hücrelere denir.

Yanlış bilinen doğrular diyeceğimiz kısmı da burası. Sperm hücrenin adıdır. Sıvının adı ise “meni”dir.  Bu sebeple erkekte sperm rengi derken meni renginden bahsettiğimizi bilelim.

Bu koruyucu sıvılar, aslında vücudunuzun, hayat şartlarınızın ve cinsel hayatınızın ne kadar sağlıklı olduğunu gösteren bir ikaz aracıdır.

Dediğimiz gibi sağlıklı gelen sperm sıvıları koyu beyaz renkte ve protein topakları halinde gelirler. Çünkü bu sıvı birbirine zincirle bağlı yapılardır ve sanki dişinin rahmi için özel üretilmiştir.

Boşalma sıklığı, yediğiniz yiyecekler, spor yaşamınız, kötü alışkanlıklarınız ve stres oranınız bile sperm hücrelerini direkt etkilemektedir.

İsterseniz gelin mükemmel sperm nasıl olmalı sorusuna cevap verelim.

Hiçbir sorununuz olmadığını varsayarsak, sperm sıvısı yoğun, koyu kıvamlı, koyu beyaz renkli olmalıdır.

Sperm sıvısının rengi ve kalitesini bozan şeyler ise;

Uzun süreli depresyon ilaçları kullanımı sperm kalitesini etkiliyor.

Radyoterapi – kemoterapi gibi tedavi yöntemleri sperm hücreleri üzerinde kalıtsal izler bırakıyor.

Uzun süreli sakinleştirici ve yatıştırıcı kullanımı,

Uyuşturucu madde kullanımı,

Alkol ve sigara kullanımı,

Steroid türü ilaçların kullanımı,

Tarım sektöründe kullanılan bazı böcek öldürücü ilaçlar, çalışma ortamınıza bağlı olarak maruz kaldığınız bazı uçucu gazlar (boya sektörü, mobilya sektörü, akü sanayi gibi sektörlerde kullanılan ağır kimyasallar), meslek dolayısıyla uzun süre radyasyona maruz kalma sperm üretimini ciddi şekilde bozuyor.

Sperm Rengi Nasıl Olmalıdır 1

Erkeklerde sık görülen inmemiş testis sorunu da sperm kalitesini bozan bir sorundur.

Testisin, kendi etrafında dönerek kan dolaşımının bozulması olarak bilinen torsiyon hastalığı da sperm kalitesini bozar ve ciddi rahatsızlıklara yol açar.

Spor ya da başka sebeplerle testislere alınan darbeler sonucu testislerin zarar görmesi sonucu işlev bozukluğu göstermesi,

Testis tümörleri sperm kalitesi ve rengi bir kenara sağlık için çok tehlikelidir.

Üreme yolu veya idrar yolu enfeksiyonları ve hastalıkları,

Çocukların, ergenlik çağında geçirdiği kabakulak hastalığı da %25 oranında kısırlığa sebep olmaktadır.

Sperm üretimini sağlayan, FSH ve LH hormonlarındaki düzensizlikler, en sık görülen işlev bozukluklarına sebep olan sorunlardır. Bu hormonların eksikliği ile oluşan hastalıklar da kısırlığa neden olabilir.

Testisler, skrotum adı verilen torba içinde bulunur. Testisleri besleyen kan damarların genişlemesi (varikosel) de sperm kalitesini bozabiliyor. Varikosel, erkek hastalarda %40 gibi bir oranda görülüyor. Varikosel, çok ileri derecelerde belirtiler verdiğinde sperm üretimi de etkileniyor, bu da sperm rengini direkt etkiliyor.

Testislerden gelen sperm kanallarındaki tıkanıklıklar, spermin geçişine kısmen veya tamamen (oligospermi, azospermi) engel olabilir. Bu durum doğuştan olabileceği gibi daha sonra oluşan enfeksiyonlara ve ameliyat yan etkilerine bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Sperm Rengi Nasıl Olmalıdır 2

8 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...