Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir

Yayınlanma Tarihi: 15 Aralık 2016 Ekleyen: Merve Kara


Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir Yayınlanma Tarihi: 15 Aralık 2016
Ekleyen: Merve Kara

Şıklığını ve tarzını yansıtmak isteyenlerin özel seçimleri arasında yer alan süet ayakkabıların bakım ve temizleme işlemleri sırasında titiz davranmak gerekir. Ayakkabının şıklığının bozulmaması ve daha uzun süre kullanılabilmesi için gerekli olan özel bakımı, düzenli olarak yapmak gerekir. Dayanıklılıkları ve şıklıkları ile geçmişten günümüze en çok tercih edilen süet ayakkabılar hakkında genel bilgileri sizler için derledik.

Süet ayakkabı rutin olarak bakım ve temizliği yapıldığında ilk günkü özelliğini koruyan bir türdür. Sizde bu tür ayakkabıları çok seviyor ancak temizlik ve bakımından dolayı çekiniyorsanız, korkmayın. En zorlu mevsim koşullarında bile bu ayakkabıları kullanıp kolay bir şekilde temizliğini sağlayabilirsiniz.

Süet ayakkabı temizliğine başlamadan önce ayakkabı eğer ıslaksa mutlaka oda ısısında kurumasını sağlayın. Kuruma sırasında formunun bozulmaması için içine gazete kağıdı koyup destekleyebilirsiniz.

Ayakkabılarınız tamamen kuruduktan sonra ilk olarak fırçamala işlemi yapın. Bu işlem için özel süet fırçalarını kullanabilirsiniz. Fırçalamayı saçlarınızı tarar gibi sadece tek bir yöne doğru yapın. Bu ayakkabının zarar görmemesini sağlar. Kurumuş çamur ya da toprak lekeleri bu fırçalama ile çoğu zaman geçer.

Fırçalama sonrasında kalan kirlerin temizlenmesi için süet silgisinden yararlanabilirsiniz. Süet silgisini lekelerin üzerine fazla bastırmadan uygulayın. Silme işleminden sonra yine süetlere özel süet koruma spreyi sıkarak ayakkabı temizliğinizi bitirebilirsiniz.

Süet ayakkabıları temizleme işlemlerinde mutlaka ayakkabı içine gazete kağıdı ya da kağıt havlu koyun. Bu ayakkabı şeklinizin bozulmasını önler. Süet ayakkabı temizleme yöntemleri nelerdir sorusunun cevabını verdikten sonra şimdi de süet ayakkabıların temel bakımlarına kısaca göz atalım.

Süet Ayakkabı Bakımı

Süet Ayakkabı Bakımı

Süet ayakkabının genel bakımında leke bile olmasa ayakkabıların silinmesi gerekir. Her kullanım sonrasında ayakkabı dolabına kaldırmadan önce mutlaka süet ayakkabı fırçası ile hafifçe tozunu alıp kirlenmesine göre haftada 1 ya da 2-3 güne bir düzenli olarak süet malzemeleri ile silin. Silme işleminden sonra mutlaka ayakkabıları kurutup öyle saklayın.

Süet ayakkabıların üzerinde bulunan tüyleri zamanla dökülüp yüzeye yapışır. Bu tüyleri kabartmak için ayakkabınızı sade su buharına tutun. Kabaran tüyleri süet fırçası ile hafifçe fırçalayın. Ve kurumasını sağlayıp dolaba kaldırın.

Süet Ayakkabı Temizlenirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Süet Ayakkabı Temizlenirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Süet ayakkabı temizleme işlemi sırasında aşağıdaki maddelere dikkat etmek gerekir.

  • Ayakkabılarınızı kesinlikle ıslakken fırçalamayın. Bu süetin zarar görmesine neden olur.
  • Islak ayakkabıları kurutmak için direkt güneş ışığı almayan bir yere koyun ve bekleyin. İyice kuruduktan sonra fırçalayın.
  • Ayakkabılarınızı saklarken kesinlikle güneş ışında bırakmayın. Bu zarar verecektir.
  • Yağmur, çamur gibi nedenler ile oluşan lekeleri temizlerken fazla bastırmayın. Bastırdığınızda lekelerin daha fazla içeri işlemesine neden olabilirsiniz.
  • Fırçalamayı her zaman tek yöne yapın.
  • Kurutma ve fırçalama işlemleri sırasında formu bozulmasın diye mutlaka içine gazete kağıdı koyun.
  • Ayakkabılarınızı saklarken üzerine başka bir ayakkabı gelmemesine dikkat edin.
  • Süet ayakkabılarınızı kesinlikle makinede yıkamayın.
  • Silmek için mutlaka özel süet malzemeleri kullanın. Satın aldığınız malzemeleri güvebilir yerlerden alın ve emin olun.

Süet ayakkabı bakımı düzenli olarak yapıldığında diğer ayakkabılar gibi kullanılabilir. Bu ürünlerin bakım ve temizliği için gerekli olan malzemeleri ayakkabıyı satın aldığınız yerlerde ya da süet eşya satan mağazalarda bulabilirsiniz. Bu ürünlerin kullanımında özellikle güneş ışığına dikkat etmenizde fayda var. Onun dışında her türlü hava koşuluna uyum sağlama özelliğinde olan süet ayakkabılarınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

15 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...