Tahta Kurusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yayınlanma Tarihi: 12 Ekim 2016 Ekleyen: Merve Kara


Tahta Kurusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler Yayınlanma Tarihi: 12 Ekim 2016
Ekleyen: Merve Kara

Memelilerden ve kuşlardan kan emerek beslenen, kan emmek için geceyi bekleyen ve konuklarına yalnızca gece vakti yanaşan tahtakurusu böceği; böcekgiller ailesinden Hemiptere kısmının Cimcidae ailesine bağlı olan bir böcek çeşidi. Yalnızca geceleri ortaya çıkan bu böcekler; günün diğer saatlerinde vakitlerini ışıktan korunma ile geçiriyor.

Tahtakurusu Nedir?

İlk zamanlar yarasa paraziti olarak uzmanlar tarafından kabul edilen tahtakurusu; bu günlerde insan paraziti olarak da kabul ediliyor. Bu böceğin en yaygın ve en çok bilineni ise koyu kırmızı ve kahverengi renginde olanları. Tahtakurusunun bu renginde olanlar; 5 mm’lik bir uzunluğa sahip.

Tahtakurusu dış görünümü itibariyle bir keneyi andırıyor ve oval şekilleri ve kırmızımsı kahverengi görünüşleri ile böcekler grubunda değerlendiriliyor.

Sitemizde tahtakurusu resmi örneklerini inceleyerek; bu böceklerin görünümü hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sıcak ya da soğuk havalarda her şekilde hayatta kalmayı ve nesillerini devam ettirmeyi başaran tahtakuruları, havanın çok soğuk olduğu kış aylarında neredeyse 1 yıl boyunca uyuyarak, zaman geçirebiliyor.

Bu zamana kadar tahtakurusu böceği ısırığı yüzünden herhangi bir ciddi problem yaşayan hastaya rastlanmamış olsa bile bu böceklerin ısırığının cilt tahrişlerine ve alerjik reaksiyonlara yol açabildiği de tıp tarafından ispatlanmış. Üstelik kendileri ne kadar küçük olsa da bu canlılar; kişide psikolojik etkiler de gösteriyor.

Tahtakurusu dış görümü ile ilgili bir diğer bilgi;  bir elma çekirdeği ebatında olması. Bu böcekler; kan emdikten sonra daha da şişkin görünüyor ve kırmızımsı kahve renkleri; açık kırmızıya dönüşüyor.

Tahta Kurusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2

Tahtakurusu Belirtileri

  • Bu canlılar, evinize ya da ofisinize yerleştiğinde kendilerini net bir şekilde ele veriyorlar. Elma çekirdeği büyüklüğünde olan bu canlılar, direk olarak gözle görülebiliyor ya da çevreye saçmış oldukları kabuk derileri ile varlıklarını hissettiriyorlar.
  • Bir diğer tahtakurusu belirtisi ise bu böceklerin dışkıları. Siyahtan kahverengiye çalan dışkılarını yuvalarına bırakan bu böcekler, ısırıkları ile de biz buradayız, diyor.
  • Şayet vücudunuzda kırmızı renk ısırıklar bulunuyorsa ve ısırılmış bölge sürekli olarak kaşınıyorsa; tahtakurularından şüphelenmenizi tavsiye ediyoruz.
  • Tahtakurusu sesi; herhangi bir şekilde belirti niteliğinde değerlendirilmiyor. Çünkü bu böcekler, insanların duyabileceği bir düzeyde ses çıkarmıyor.

Tahtakurusundan Nasıl Kurtulunur?

Tahtakurusundan kurtulmanın en etkili yöntemi; bu böceklerin varlığını erkenden tespit etmek. Tahtakuruları; dükkanlardan, cafelerden, restoranlardan, otellerden kısacası hemen hemen her yerden üzerinizdeki kıyafetlere bulaşabilir, kendini güzel bir şekilde saklayarak, sizinle birlikte gittiğiniz her yere kadar gelebilir.

Tahta Kurusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Tahtakurusu ile mücadele etmek, kaliteli ve profesyonel bir ilaçlama firmasından yardım almadan neredeyse imkansızdır. Lakin bu böceklerin varlıklarını ve istilasını vakit geç olmadan algılayabilirseniz, tahtakurularından çok fazla masrafa girmek zorunda kalmadan da kurtulabilirsiniz.

Tahtakurularının varlığından şüphe ediyorsanız; aşağıdaki önerilerimize kulak vermenizi tavsiye ediyoruz.

  • Bir yerden bir yere seyahat ettiğiniz zamanlarda bavulunuzda bu böceklerin var olup olmadığından emin olmak için bavulunuzu kontrol etmeyi unutmayın.
  • Tahtakuruları, yatak örtülerinde, yatağınızda, yatak başında, parke süpürgeliklerinde, yatak eteklerinde kolaylıkla saklanabilir. Şayet bu eşyalarınızda pas rengi noktalar ile karşılaştıysanız; bu noktaların tahtakurusu dışkısı olma ihtimali oldukça yüksek.
  • Tahtakurularından kurtulmak için kıyafetlerinizi ya da yatak örtülerinizi kurutucuya atabilir, en az 15 dakika boyunca kurutucuyu en yüksek seviyede çalıştırarak, bu böcekleri yok edebilirsiniz.

Unutmadan söylemek gerekirse, tahtakurusu sesi tahta kurdu ile sık sık karıştırılmakta. Tahtakurusu sesi; insanların duyabileceği bir seviyede değil. Yani geceleri kemirme vb. duyduğunuz sesler, büyük ihtimalle tahta kurtlarına ait olabilir.

İnternette birçok tahtakurusu resmi bulabilir; tahtakurularını daha yakından tanıyabilirsiniz.

12 Ekim 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...