Tahtakurusu Isırığı ve Tedavisi

Yayınlanma Tarihi: 13 Ekim 2016 Ekleyen: Merve Kara


Tahtakurusu Isırığı ve Tedavisi Yayınlanma Tarihi: 13 Ekim 2016
Ekleyen: Merve Kara

Yatak örtülerine, kıyafetlere, yatak başlarına, parke süpürgeliklerine hatta bavullara bile kolaylıkla saklanabilme yeteneğine sahip olan tahtakuruları; kızılımsı kahverenginde olan ve ebatları hemen hemen 4 ve 5 mm arasında değişen böcekler. Bu böcekler; genellikle yarasa ve kuş kanı ile beslense de insan kanı da onlar için oldukça doyurucu ve besleyici.

Son zamanlarda dünyanın birçok bölgesinde insanları ısırıkları ile rahatsız etmeye devam eden tahtakurularına karşı mücadele eden birçok profesyonel firma mevcut. Üstelik bu böceklere karşı mücadele, global bir şekilde de sürdürülüyor. Uluslar arası birçok firma, konferanslar yardımıyla ilaçlama firmalarını bilgilendiriyor ve tahtakurusu mücadele yöntemlerini, çalışanları ile paylaşıyor. Tahtakurusu ısırığı belirtileri de bu konferanslarda paylaşılan bilgilerden sadece bir tanesi.

Koyu kahverengi dışkıları ve döktükleri kahverengi kabukları ile kendilerini belli eden tahtakuruları; kişiyi ısırdığında da arkalarında yani vücudumuzda bazı ipuçları bırakıyorlar. Tahtakurusu ısırığı; öldürücü ve ciddi bir etki göstermemekle birlikte kişiyi kaşındırıyor, psikolojik açıdan da etkiliyor.

Tahtakurusu Isırığı Nasıl Olur?

Tahtakurusu ısırığı ve tedavisi hakkında bilmeniz gerekenlere sizler için yazımızda yer vermeyi uygun gördük.

  • Tahtakurusu ısırığının en önemli belirtisi, ısırdığı yerleri bol bol kaşındırması. Çok ciddi alerjik reaksiyonlar göstermeyen bu ısırıklar; alerjik bünyelerde uzun süre kaşınmaya, kızarıklıklara ve yaralara neden olabilmekte. Bu yüzden de alerjik bir bünyeye sahipseniz, vücudunuzun birçok yerinde kızarıklara rastladıysanız, hemen bir doktora görünmelisiniz.
  • Vücudunuzda, kollarınızda ya da bacaklarınızda kırmızı noktalar şeklinde kendini gösteren tahtakurusu ısırığı, zamanla kabarık bir yumruya da dönüşebiliyor. Bu noktada bu böceklerin ısırığını sivrisinek ısırıkları ile de karıştırmamak gerekiyor. Bu böcekler, bir noktaya yoğunlaşmak yerine vücudun hemen hemen farklı bölgelerini ısırabiliyorlar. Vücudunuzun farklı yerlerinde kırmızı noktalar varsa ve bu noktalar, düz çizgiler şeklindeyse bir tahtakurusu tarafından ısırılmış olma ihtimaliniz oldukça fazla.
  • Tahtakuruları, vücut derimizin iç kısmına kadar giriyor ve kan damarlarımıza ulaşarak, kanımızdan besleniyor. Vücudunuzda birden fazla yerde kırmızı nokta varsa birden çok tahtakurusu kanınızla besleniyor da olabilir. Kısaca, tahtakurusu ısırığı belirtileri arasında en çok rastlananların kırmızı noktalar ve kaşınma olduğunu söyleyebiliriz.

Tahtakurusu Isırığı Nasıl Anlaşılır?

  • Yukarıda da dediğimiz gibi tahtakurusu ısırığını vücudumuzdaki kırmızı noktalardan ve kaşıntılardan anlamak mümkün.
  • Bu noktalar, genel olarak kan damarlarımızın deriye yakın olduğu yüzeylerde ortaya çıkıyor. Çünkü bu böcekler; kan damarlarımız vasıtasıyla kanımızı emiyor.

Tahtakurusu ısırığı nasıl olur? sorusunu cevapladığımıza göre sırada bu ısırıklara karşı ne yapabileceğimiz var!

Tahtakurusu Isırığı ve Tedavisi 1

Bu ısırıklar, alerjik reaksiyonu olmayan kişilerde hafif kaşıntıya neden oluyor, bu yüzden ekstra bir tedavi de gerekmiyor. Ancak, alerjik reaksiyon gösteren bünyeler; hemen bir doktora danışmalı ve onun verdiği krem ya da ağızdan alınan ilaçları kullanmalı. Tahtakurusu ısırığı nasıl geçer? sorusunun cevabını da böylelikle vermiş bulunduk.

Doktorlar tarafından kişiye uygulanan tıbbi yöntemler ise şu şekilde:

  • Ciltteki ısırıklı bölgeye sürülen steroid kremler.
  • Vücudunda iltihap görünen hastalar için antibiyotikler
  • Kaşınması yüksek seviyede olan hastalar içinse ağızdan alınan tabletler

Tıbbi tedaviler ile tahtakurusu ısırığı nasıl geçer? sorusunun cevabını ise yukarıdaki 3 madde ile cevaplayabiliriz.

Tahtakurusu ile mücadele etmek için kesinlikle bir ilaçlama firmasından yardım almanız gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor; bu aşamada yalnızca profesyonel firmaları araştırmanızı öneriyoruz. Tahtakurusu ile savaşmak, bir ekip işidir. Çünkü tahtakuruları, hemen hemen evinizin her köşesine yayılmış olabilir. Bu yüzden de tahtakuruları ile tek başınıza savaşmak yerine profesyonel yardım almayı deneyin!

13 Ekim 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...