Tahtakurusu Nasıl Yok Edilir?

Yayınlanma Tarihi: 13 Ekim 2016 Ekleyen: Merve Kara


Tahtakurusu Nasıl Yok Edilir? Yayınlanma Tarihi: 13 Ekim 2016
Ekleyen: Merve Kara

Tahtakurusunun yaklaşık 75 bilinen türü olduğunu ve tehlike yaratabilecek boyutlarını sizlerle paylaştık. Evlerimiz başta olmak üzere birçok yaşam alanında karşımıza çıkan bu haşereleri yok etmek için bireysel mücadele ediyoruz. Hatırlatmakta fayda var. Bu canlıları bireysel mücadele ile yok etmek imkansız olmasa da çok zordur. Çok küçük boyutlarda, hızlı üremeye sahip güçlü yapıya sahiptirler. Tahmin edemeyeceğiniz kadar hızlı yayılırlar. Kan emici bu canlıları yok etmek için sadece iki seçeneğimiz mevcut. Eczanelerde, marketlerde hatta sokak arası bakkallarda bulabileceğimiz zehirlemeye yönelik ilaçlar var. Bu ilaçlarla bireysel mücadele etmek gibi bir deneyim yaşarız. Bir diğer seçeneğimiz ise ilaçlama firmalarından profesyonel destek almak.. Bu konu hakkında paylaşacağımız bilgiler, bu böceklerin maddi ve manevi zararlarını minimuma indirecektir.

Açtığımız dolap ve çekyatların altında ansızın karşılaştığımız bu kan emicilere karşı aslında birçoğumuz hazırlıksızız. Tahtakurusu ile nasıl mücadele edilir bilmeden, tuhaf yöntemlere bile başvurduğumuz oluyor. Bireysel mücadelemizin başladığı bu evrede soluğu marketlerde veya eczanelerde alıyoruz. Gözden kaçırılan hata ise çok basittir. Markette karşımıza çıkan ilk ilacı hemen satın alıyoruz ve tahtakurusu nasıl ölür bilmeden uyguluyoruz! Alınan ilaçlar sadece gördüğümüz noktalara uygulanıyor. Oysaki tahtakuruları karanlığın olduğu her noktada varlığını bizlerden gizlemeyi başarıyor. Tam kurtulduk derken bir daha aynı sorun ile karşılaşıyoruz. En hızlı üreyen haşere gruplarından olan bu kan emicilerin gün içerisinde yüzlerce larva bıraktığını görmüyoruz.

Sadece bir canlıyı yok etmeye çalışırken göstermeye çalıştığımız bu gayret boşa çıkacağı gibi, gelişigüzel satın aldığımız bu ilaçları bilinçsiz tüketimimizin sonucu sağlığımızı da oldukça olumsuz etkileyecektir. Unutmamak gerekir ki karşımızda doğal bir yöntem yok. Kullandığımız ilaçların tamamı kimyasaldır. Onlara zehir diyebiliriz. Bu zehirli içeriklere doğrudan dokunmak ve solumak çok ciddi sorunlara yol açabiliyor. El yıkama alışkanlığınız yoksa sürekli eliniz ile yüzünüzü, saçınızı veya vücudunuzun her hangi bir yerine temasta bulunan alışkanlıklarınız varsa kesinlikle bu riski göze almayın. Bireysel mücadeleniz ciddi bir böcek istilasında boşa çıkaracak ve hırsınızın zararını görüyor olacaksınız. Bir diğer yöntem ise alınan profesyonel desteklerdir. İlaçlama firmaları bu konular hakkında bilgi sahibi olan ekiplerden oluşmakta. Bir nevi bu alanda sizin danışmanlarınızdır. Çeşitli yöntemler kullanarak en derinlere kadar ulaşır ve sizleri rahatlatırlar.  Tahtakurusu nasıl ölür bilmeden hareket etmemek ve işi ehli kişilere bırakmakta fayda var.

Tahta Kurusu İlaçlama Nasıl Yapılır 1

Tahta Kurusu İlaçlama Nasıl Yapılır?

Bahsettiğimiz gibi bireysel mücadele ilk adım oluyor. Eczane, market gibi satış departmanlarında bulduğumuz zehirli ilaçlar sıvı, jel ve toz olarak karşımıza çıkıyor. Sıvı zehirler, plastik bir şişe ile satılıyor. Sprey yöntemi ile yaptığımız bu uygulamadan kalıcı çözüm bekleriz. Daha diplerde yer alan bu canlıların yüzeye çıkıp sıkılan spreye temas etmesi zordur. Unutmamak gerekir ki sprey kısa bir süre içerisinde etkisini kaybediyor. Jel yöntemi böceklerin teması ve yakın noktalarına ulaştıklarında almış oldukları koku ile etkisini gösteriyor. Dolayısıyla bu haşerelerin teması olmayabilir. Toz halinde bulunan zehirler çok etkilidir ama kalıcı çözüm sunmaz. Tahtaların, dolapların, çekyatların, yorganların, yastıkların aralarındaki yumurtalar kısa bir süre sonra tekrar faaliyete geçecektir. Bu yüzden tahtakurusu ile nasıl mücadele edilir bilmeden bu kadar zahmete girmenize gerek yok. Piyasada ortalama 25 tl karşılığında aldığımız zehirli kimyasallar bizlere maddi ve manevi zarardan başka hiçbir şey vermez. Yaşam alanlarınızda karşınıza çıkan bu davetsiz misafirleri gördüğünüzde soluğu markette almayın. Kaybedeceğiniz süre her zaman onların sayısının artmasına neden olacaktır. Sonuç alamadığınız uygulamaları kısa süre içerisinde aralıklarla yapacağınız için, harcayacağınız para profesyonel olarak yapan insanlara vereceğiniz para ile neredeyse eş değer olacaktır.

13 Ekim 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...