Telefona Nasıl Format Atılır

Yayınlanma Tarihi: 31 Ekim 2016 Ekleyen: Merve Kara


Telefona Nasıl Format Atılır Yayınlanma Tarihi: 31 Ekim 2016
Ekleyen: Merve Kara

İşletim sistemi içeren ve uygulamalar yüklenebilen cep telefonlarının mazisi çok geriye uzanmaz. Günümüzde hemen her marka üretiyor olsa da, akıllı telefon teknolojisinin Nokia ve Apple tarafından geliştirilen programlama teknolojilerinden ilham aldığını biliriz. Tabii günümüzde Nokia her ne kadar piyasa hakimiyetini yitirmiş olsa da, teknolojinin mucitlerinden birisi olduğu tartışılmaz gerçektir.  Tabii akıllı telefonlarla birlikte, işletim sistemleri ve elbette bu sistemlerin arızaları gündeme gelmiştir. Arıza giderme sistemleri genellikle otomatik olarak çalışıyor olsa da, kimi zaman fabrika ayarlarına dönmek sorunları çözmemektedir. Teknoloji sitelerinde ana başlıklardan birisi olan telefona format nasıl atılır sorusu gün geçtikçe daha çok aranmakta, s3 format nasıl atılır ve lg telefona nasıl format atılır sorularının yanına diğer markalar da bir bir eklenmektedir.

Öyle ki, her marka artık bir işletim sistemi yüklemek ve akıllı telefon camiasına katılmak durumundadır. Bu noktada markaların 3 alternatifi vardır

  • Apple IOS (sadece Apple cihazlarda kullanılabilir)
  • Microsoft Windows (Microsoft Lumia ve Microsoft’un izin verdiği diğer markalarda kullanıabilir)
  • Google Android (Android açık kodlu olsa da cüzi bir lisans ödemesi ile tüm markalar tarafından kullanılabilir)

Tahmin edeceğiniz gibi, en çok format ihtiyacı duyulan makineler Android işletim sistemi kullanan makinelerdir. Zira açık kaynak kodlu yazılım, pek çok yazılımcı tarafından geliştirilir ve markaların kendilerine özel uygulama ve eklentileri vardır. Bu noktada pek çok sorun çıkabilmektedir. Oysa Apple ve Windows, yazılımın koşullarına uygun olmayan donanımlara sistemi sunmazlar. Bu sebeple bu iki yazılım son derece stabildir format gerekmez. Zaman zaman elbette reset gerekebilir, bu durum formatlama anlamına gelmemektedir.

Android kullanıcıları ise, telefona format nasıl atılır sorusunu çok fazla sorarlar, zira bu makineler sürekli olarak güncellenmeyen ve donanıma %100 uyumlu olmayan evrensel bir yazılım kullanırlar. Örneğin s3 format nasıl atılır sorusunun cevabı olarak google aramalarında yüzbinlerce sonuç listelenir zira bu sorun çok fazla yaşanır. Elbette aynı sistemi, benzer biçimde kullanan bir diğer marka olan lg telefona nasıl format atılır sorusu da çok sık sorulmaktadır.

Format İşlemi

Telefonunuzu sıfırlamada iki seçenek vardır. Birinscisi reset, yani fabrika ayarlarına dönüş, ikincisi ise, bütünüyle sistemin silinip baştan yüklenmesidir. Altını net biçimde çizmek gerekir ki, cihazın bütün yazılımının silinip, baştan yüklenmesi ciddi bir işlemdir. Bunu iler düzey bilgiye sahip değilseniz, bireysel olarak yapamazsınız. Ancak, bunun yanında telefonunuzun IMEI numarası için tahsis edilmiş lisanslı yazılımı değiştirmek, lisans ve IMEI hatalarına da yol açabileceğinden önerilmez. Ayrıca hiçbir kaynaktan marka tarafından sunulmuş orjinal içeriğe erişemezsiniz, elde edeceğiniz veri, büyük ölçüde yazılımcılar tarafından değiştirilmiş, büyük ihtimalle kötü niyetli yazılım içeren işletim sistemleri oalcaktır.

Telefona Nasıl Format Atılır 1

Sonuç olarak telefona format nasıl atılır sorusunun cevabını aramak yerine yetkili teknik servisten destek almanız çok daha doğru olacaktır. Zira s3 format nasıl atılır sorusunun cevaplarına ulaşmaya çalıştığınız web sayfalarında olumsuz içeriklere ulaşma ihtimaliniz olduğu gibi, benzeri şekilde lg telefona nasıl format atılır sorusunun cevabı da içinden çıkılmaz neticeler elde etmenize neden olabilir.

Tabii fabrika ayarlarına dönüş seçeneği de faydalı yöntemlerdendir. Cihazınızın Cihaz hakkında menüsünden fabrika ayarlarına dön seçeneğini tıklamanız durumunda tüm sonradan eklenen veriler silip, cihaz ilk günkü haline dönecektir. Bu işlemi dilerseniz donanımsal olarak da yapabilirsiniz. Ses açma ve kilit tuşlarına beraber basıp 10 saniye kadar beklediğinizde cihaz kapanıp açılacak ve geri yükleme seçenekleri sunulacaktır.

31 Ekim 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...