Telefonun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır

Yayınlanma Tarihi: 22 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Telefonun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır Yayınlanma Tarihi: 22 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Eğer telefonunuzun dinlendiğinden şüphe ediyorsanız o süre bir ekip değişkenleri hesaba katarak lüzumlu kontrolleri ve anormal durumları tespit etmeniz gerekmektedir. Şayet telefonunuz dinleniyorsa, ilk kontrol etmeniz ihtiyaç duyulan unsur, telefonunuzun görüşmeler haricinde bekleme konumundayken aşırı derecede ısınması. Günümüzde oldukça fazla sayıda kişi tarafından telefonum dinleniyor mu sorgulama işlemleri sıklıkla yapılmaya devam etmektedir.

Telefon dinleme nasıl anlaşılır? Sorusuna karşılık olarak çok sayıda yöntem sayılabilmektedir. Telefonunuzun uzun süre kullanılmamasına rağmen eskiye göre şarjının daha çabuk bitmesi. Bataryalarınız kısa sürede bitiyorsa dinleniyor olabilirsiniz. Çünkü telefon dinleme operasyonları yalnızca görüşmelerinizin açığa çıkmasını da sağlamamaktadır. Hem de telefonunuz bekleme modunda iken de dinlenebilir. Şu demek oluyor ki toplantı halinde ne konuşulduğunu dinleyebilirler. Görüşme esnasında ses kalitesinde farklılıklar meydana geliyorsa, o an için dinleniyor olabilirsiniz.

Günümüz GSM teknolojileri hem kapsama alanı bununla beraber ses kalitesi bakımından en ideal teknolojiler kullanılarak müşteriye sunulmaktadır. Bu teknolojilere karşın aletinizle görüşme esnasında mikrofon ve hoparlör kalitesinde parazit, ses kesilmesi şeklinde durumlarla karşılaşıyorsanız, dinlendiğinizden şüphelenebilirsiniz. Telefonunuzun dinlendiği nasıl anlaşılır? Sorusu da sıklıkla yöneltilmektedir. Akıllı telefon kullanıcıları daha çoğunlukla dinleniyor. Uzmanlar tarafından verilen en ilginç data, akıllı telefon kullanıcılarının standart telefon kullanıcılarına bakılırsa daha bayağı yöntemlerle dinlenebilmeleri. Bu sebepten dolayı telefon dinlemelerinin önüne geçebilmek için çok eski model telefonların kullanıldığı belirtilmekte.

Telefonun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır 1

Bir cep telefonu bir kaç şekilde dinlenebilir. İlk dinleme şekli akıllı telefonunuzun üzerine yüklenebilecek bir yazılımdır. Bunun yapılabilmesi için ise kötü niyetli kişiler tarafından telefonunuza casus yazılım yüklenebilmektedir. Genel anlamda bu şekilde bir casus yazılımı iPhone’da yazmak daha zor olsa gerek. Android tabanlı telefonlarda bu tip bir casus yazılım multi-tasking imkânları sebebi ile daha rahat yazılır. Her iki telefonda da bu tip bir yazılım çalıştırdığınız yazılımlar haricinde ekstra sistem kaynağı ve pil tüketeceği için, telefonunuzun pili daha çabuk bitebilir. Farklı zamanlarda ekranınız çalışabilir. Telefonunuzdan hışırtı ya da hoparlör sesi gelebilir. Tabii bu semptomlara haiz tüm telefonlar dinleniyor denemez. Hepsinin farklı farklı başka sebepleri de olabilir.

Telefonun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır 2

İkinci dinleme alanı, telefonunuzun başarılı bir şekilde bağlantı kurmasına olanak tanınan sanal bir baz istasyonunun oluşturulmasıdır. Telefon dinlemelerinde en yasa dışı olan yöntem de budur. Genel anlamda bu tip dinlemelerde frekans kaymalarından dolayı eko oluştuğu söylense de, ülkemizde ekonun en önemli sebebi operatörlerin kalitesizliğidir. Ben gerçek anlamda bu tip bir dinlemenin iptidai yöntemlerle bulunabileceğini zannetmiyorum. Sadece baz istasyonu ölçüm aletleri aracılığı ile bu fazladan baz istasyonları operatör tarafınca bir ihtimal anlaşılabilir.

Telefonun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır 3

Üçüncü yöntem ise operatör tarafında gelen verinin dinlenmesi yöntemidir. Buradan dinlemeyi ya devlet yapar veya operatör. Devletin dinlemesini anlama mevzusunda bir yasanın yolda olduğu geçenlerde hakkaniyet bakanı tarafınca söylendi. Bu yasanın çıkması ile beraber, kişiler kendileri hakkında bir soruşturma olup olmadığını resmi olarak sorup öğrenebilecekler. Bir öteki olasılık ise operatör tarafınca dinlenme.

Telefon Dinleme Nasıl Engellenir?

Telefon dinlemesini engelleme işlemleri için en yaygın ve tercih edilen yöntem olarak telefonunuzu devamlı olarak format atmanız tavsiye ediliyor. Kısaca, her sabah ‘fabrika ayarlarına dön‘ seçeneğini tercih ederek telefonunuzun casus yazılım tarafınca dinlenmesini önleyebilirsiniz. Telefonunuz 1 saat süresince masada kalmış olduğunda bile elinize almış olduğunuzda sıcaklık hissederseniz, bu telefonunuzun dinlendiğini gösterir. Bunu gün içinde birkaç saat sonrasında tekrarlayın. Sonuç aynı ise, kesinlikle dinleniyorsunuzdur.

22 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...