Tülden Ponpon Yapımı

Yayınlanma Tarihi: 5 Ocak 2017 Ekleyen: Merve Kara


Tülden Ponpon Yapımı Yayınlanma Tarihi: 5 Ocak 2017
Ekleyen: Merve Kara

Ponponlar, evde yapılan el işlerinde en çok kullanılan malzemelerden biridir. Genelde ipten hazırlanan bu hobi malzemeleri, tül ya da kumaşlar ile de hazırlanabiliyor. Kullanılacak olan yere göre boyutu ve türü değişen ponponlardan bugün ana malzemesi tül olanlarının detaylarını sizlerle paylaşacağız.

Evde tülden ponpon yapımı, basit ve eğlenceli bir el işi çalışmasıdır. Normal ponpon yapmayı bilenler tülden ponpon yaparken de zorlanmadan hazırlayabilirler. Yapım aşamalarına geçmeden önce kısaca tülden ponpon yapmak için kullalacak malzemeden bahsetmek istiyoruz.

Tülden ponpon yapmak için evdeki her hangi bir eski tülden yararlanabilirsiniz. Renk olarak kullanmak istediğiniz çalışmanıza uygun renklerden seçiminizi yapabilirsiniz. Eğer çok özel bir çalışmada kullanacaksanız, simli, parlak tüllerden yana seçiminizi yapabilirsiniz. Tül ile ponpon yapmadan önce kullanacağınız aparatı hazırlamanız gerekir. Bunun için katlanabilir kalınlık ve özellikte bir kartonu CD şeklinde kesin. Ortasına delik açtığınız kartonu ikiye katlayın. Deliğin yanlarından makas ile iki adet kesit açın. Bu kısım ponponun ilk yapım aşamasında çok gerekli olacak. Aparatı hazırladıktan sonra ponpon yapımına geçebiliriz.

Tülden ponpon yapmak için tülü eşit şekilde şeritler halinde kesin. Bu şeritler için kalınlığı kendi isteğinize göre belirleyebilirsiniz. Ponpon yapımının ilk aşaması olarak organze bir kurdeleden bir miktar kesin. Bu kısım ponponun bağlanması için kullanılacak uzunluğunu ona göre belirleyin. Kestiğiniz kurdeleyi, karton aparatın delikli kısmından açtığınız kesiklerin içinden geçirin. Kartonu yarım ay şeklinde katlayın ve kurdeleyi tam ortalayın. Hazırladığınız şeritleri aparatın başından sarmaya başlayın. Bir tül parçası bitince aynı yerden diğer tül parçasına geçerek devam edin. Tülü sararken biraz gergin şekilde sarın. Tüm aparat boyunca sardıktan sonra yarım ay dairenin kenarından makas ile kesin ve ponponu kurdele ile bağlayın. İşte tülden ponponunuz artık hazır…

Tülden Ponpon Yapımı 1

Tülden ponpon paspasları istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Hazırladığınız her hangi bir ürünün üzerinde süsleme olarak kullanabilirsiniz. Giyim ürünlerinde kullanacaksanız, ponponları daha küçük hazırlayabilirsiniz. Bunun için daha küçük bir aparat hazırlamanız gerekir. Tülleri de daha ince şekilde kesip hazırlamanız yeterli. Farklı bir fikir olarak büyük ponponlar hazırlarken tüllere küçük boncuklar da işleyip daha hoş bir görüntü oluşturabilirsiniz.

Tülden yapılan ponponları, bir araya getirip farklı farklı ürünler oluşturabilirsiniz. Örneğin tül ponponları, ince şerit halinde tüllere yerleştirip hoş bir dekoratif perde oluşturabilirsiniz. Benzer şekilde yuvarlak bir karton ya da başka bir malzemenin üzerine tül ponponları yerleştirip güzel bir kapı süsü hazırlayabilirsiniz. Bu kapı süsünü çocuk odası ya da oturma odası kapısına yerleştirip hoş bir dekor elde edebilirsiniz.

Tülden Ponpon Yapımı 2

Tülden ponpon yaparak küçük paspas ya da mini halılar da hazırlayabilirsiniz. Bu halı ya da paspasların altına kaymaz mat yerleştirip sabitleştirebilirsiniz. Tülden ponponların arasına boncuk ve pul da ekleyip daha parlak, daha hoş bir ürün elde edebilirsiniz. Kullanışlı ve şık banyolar için özel banyo takımları da bu tülden ponponlar ile hazırlanabilir. Tülden ponpon yapımının benzerini kaliteli ve hoş desenli kumaşlar ile ya da kurdeleler ile de hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde de hoş modeller ve el emeği ürünler hazırlayabilirsiniz.

Tül ponpon nasıl yapılır, sorusunun cevabını verdiğimiz konumuzun sonuna geldik. Sizlerde evde kendi el emeğiniz ile hazırladığınız giyim ürünleri ya da diğer ürünlerde tülden ponpon kullanıp daha şık ve özel bir tasarım hazırlayabilirsiniz.

5 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...