Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 31 Ekim 2016 Ekleyen: Merve Kara


Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? Yayınlanma Tarihi: 31 Ekim 2016
Ekleyen: Merve Kara

Ne tuhaftır şu kahvenin hikayesi. Rivayettir aslında ama insanı güldüren, düşündüren bir yanı da vardır. Kahvenin ilk kaşifleri Habeşistanlı küçük, şirin yaratıklar olan keçilerdir. Bakmayın öyle, kahvenin en fazla anlatılan efsanesi budur. Neyse takılmayın şimdi bunlara da o küçük, şirin varlıklara teşekkür edin, onlar bu keşfi gerçekleştirmemiş olsaydı bugün bizim o meşhur kahve keyfimiz tuzla buz olacaktı.

Sizi de fazla merakta bırakmadan keçilerin kahveyi keşfi ile ilgili biraz daha detaylı bilgi verelim. Habeşistanlı çobanlar keçi ve deve sürülerini otlatırken dikkatlerini çeken bir durum olur. Orada bulunan bir ağacın meyvesini yiyen her keçi ve deve diğerlerine göre biraz daha enerjik olur. Şaşırtıcı olan bu durum çobanların zihninde yıldırım etkisi yaratır ve bu ağaçta bir hikmet olduğunu düşünmeye başlarlar. E mesele hikmetli olunca durumu da dervişleri Şazilli’ye bildirirler. Derviş Şazilli bunun üzerine bu meyveyi kaynatır ve suyunu içer. Kendisinde de aynı canlılığı ve zindeliği duyar. Kahvenin meziyetleri de böylelikle anlaşılır. Bu ağacın meyvelerinin bugünkü hale dönüşmesi ise ilk Yemen’de gerçekleşmiştir. Yani kahveyi bugünkü anlamda ilk Yemenliler içmişler, ibadet ve zikir sırasında uyanık kalabilmek için.

O gün keşfedilen ve günümüzün en yaygın içecekleri arasında yer alan kahve, bugün onlarca çeşidiyle tüm damak tatlarında kendine yer etmiştir. Türk kahvesi yapılışı kimi kesimler tarafından basite alınsa da aslıda basit bir iş değildir. Bu sözümüz gözünüzü korkutmak için değildi elbette. Sadece daha dikkatli davranmalı, söylenen adımları takip etmeli ve bunu özenle yapmalısınız. Zira kahveyi su ile karıştırmayı her birey yapar mühim olan damakta tat bırakmak. Doğru türk kahvesi yapımı tarifi ile eşsiz bir lezzet sunuyoruz! Kahve yapımı konusunda damağınıza göre tercihinizi kafanızda netleştirmeniz gerekiyor. Sade türk kahvesi nasıl yapılır bilirsiniz ama orta şekerli türk kahvesi nasıl yapılır bilmeyebilirsiniz. Türk kahvesi yapımı bu yüzden hayatımızda önemli bir yer edinir. Örneğin şeker kullanmıyorsanız şekersiz türk kahvesi nasıl yapılır diye düşünmenize gerek yok. Adı üzerinde olduğu gibi şeker koymazsanız şekersiz türk kahvesi nasıl yapılır sorusuna düşünmeden cevap verebilirsiniz. Bu aynı zamanda sade türk kahvesi nasıl yapılır sorusunun da cevabıdır. Kahve yapımı esnasında şeker kullanımınız damaklarınızda bırakacak keyfi üst sıralara taşırken orta şekerli türk kahvesi nasıl yapılır diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Şekerle aranız pek yok. Tercihiniz bu yüzden orta kahve yapımı olabilir. Sizlere türk kahvesi yapımı ve türk kahvesi yapımı tarifi üzerine birkaç ayrıntıdan bahsedeceğiz.

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? 1

Köklü bir tarihe sahip olan kahve zaman içerisinde iyileştirilerek çeşitli yöntemler ile karşımıza çıkıyor. Kahve yapımı sadece kahve, su ve şeker üçlüsünden oluşuyor gibi gözükse de detayları vay be dedirtebilir. Türk kahvesi yapılışı diğer kahveler gibi hazırlanmaz.

Artık kahvemizi hazırlamaya geçebiliriz.

Türk Kahvesi Tarifi

Kahve yapımı esnasında öncelikle malzemelerimiz belli. Kahve, su ve şeker. Elbette bir cezveye de ihtiyacımız var. Bakır cezve idealdir fakat her evde olmayacağından ne yapacağım ben şimdi diye düşünmenize gerek yok. Alüminyum veya çelik cezve ile yapabilirsiniz.

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? 1

Cezvemize kaç fincan kahve yapacak o kadar su koyacağız. Bir fincan için bir fincan su. Suyumuzu oda sıcaklığındaki damacana ya da sürahiden değil kesinlikle dolaptan soğuk bir halde kullanıyoruz. Çeşme suyu alışkanlığınız olabilir. Bunu yapmayın! Klor damağınızda kötü bir tat bırakıyor.
Suyumuzu koyduktan sonra şekerimizi ekliyoruz. Biraz karıştırabiliriz. Şeker oranları aslında basittir. Orta türk kahvesine bir adet küp şeker, şekerli kahve yapımı için iki adet şeker koyuyoruz. Bir küp şeker bir çay kaşığı toz şekerle eşittir. Sonrasında kahvemizi ekliyoruz. Her fincan için tamamen dolu iki çay kaşığı kahve koyuyoruz ve karıştırma işleminden uzak duruyoruz. Kısık ateşte devam eden pişirme işlemi bize yavaş yavaş köpüğünü vermeye başladı bile. Köpükleri kaşık yardımıyla fincanlarımıza aktarmaya başlayalım. 2-3 kez köpük aldıktan sonra ocağı kapatalım ve kahvemizi fincanlarımıza doldurmaya başlayalım. Yanına ufak bir parça bitter çikolatamızı eklemeyi unutmayalım.

31 Ekim 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...