Türk Kahvesi Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 11 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Türk Kahvesi Tarifi Yayınlanma Tarihi: 11 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Türk kahvesi dinlendirici bir içecektir. Sütlü ve sade olarak yapılır. İnsan sağlığı için Türk kahvesi çok önemli olan içecektir. Ağzınızın tadı olan bir kahveyi yapmak ve çok köpüklü olmasını istemek için çok iyi karıştırınız ve kesinlikle tahta kaşık kullanınız. Türkiye’de üretilen birçok kahve çeşidinde, şekersiz aroma yapılıyor. Sizler kahve pişirirken gerçek tat almak istiyorsanız mutlaka çok az şeker kullanınız. Kahve kişi sayısına göre belirlenmelidir. Çok fazla su ya da süt koyulmaz. Örneğin 2 kişilik bir türk kahvesi yapılacak ise kesinlikle bir tatlı kaşığından az kahve tozu kullanılmaz. 1, buçuk ya da 2 tatlı kaşığa yakın olacak şekilde kahve kullanılır. Odun ateşinde de pişirilen türk kahvesi için lütfen bakır cezve kullanınız. Bakır cezve içinde kahve çok leziz olmaktadır. Okuyucularımıza en önemli tavsiyemiz çok ince bir şekilde harmanlanarak öğütülmüş olan kahveyi tercih etmeleri gerektiğidir.

Sütlü Türk kahvesi

Sütlü Türk kahvesi yaparken pastörize süt kullanmak yerine günlük taze süt kullanalım gerekirse köyden süt almaya çalışınız süt üstünde çıkan kaymaklarla çok lezzetli olacaktır. İlgili makalemizde sütlü türk kahvesi tarifi hakkında bilgi alacaksınız.  İlgili makalemizde türk kahvesi nasıl yapılır tarifi,  sorusu hakkında da bilgi alacaksınız. Okuyucularımızı bilgilendiren türk kahvesi nasıl yapılır tarifi yapımı için katkı maddesiz süt kullanmak çok önemlidir. Tarihi çok eski olan sütleri kullanmayınız. Sütlü Türk kahvesi de eski göreneklerimizden beri gelen bir içecektir. Sütlü Türk kahvesi kısık ateşte pişmelidir. Taşma yapabilir. Express hazırlayacaksanız ise içeresine bir miktar neskafe tozu katabilirsiniz. Fakat süt tozu asla kullanılmaz.

  • 3 tatlı kaşığı Türk kahvesi
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • 2 fincan köy sütü
  • Damla sakızı
  • Bakır cezve

Kahveyi pişirmek kadar sunumda önemlidir. Fincanlarınızın içiminin kolay olması gerekir. Kahveyi pişirmeden önce ne ile pişirileceğinize önem verin,  kahveler bakır cezvede çok lezzetli olurlar. Türk kahvesini süt ile birlikte karıştırınız. Süt ve kahve birlikte bütünleşmelidir. Kahve içinde kaybolacak kadar, karışmalıdır. Sonra şeker ilavesi yapınız. Bakır cezvede, çelik cezvede veya kahve makinesinde kaynatınız. Kaynayan karışıma damla sakızını ilave edebilirsiniz. Bol köpüklü olması için ise çok fazla karıştırmamak gereklidir. İlk kaynama aşamasında çıkan köpüğü ise, fincanlara ilave edebilirsiniz. Sütlü Türk kahvesi dinlendirir. Anlatıldığı üzere türk kahvesi yapımı tarifi zor değildir.

Türk Kahvesi Tarifi 1

Köpüklü Türk Kahvesi Tarifi

Türk kahvesi Habeşistan’dan ülkemize kadar yayılan içecektir. Bir kahvenin köpüklü olması için sütlü yapılıyor ise çok fazla karıştırmamak gereklidir. Su içinde çok karışımım yapabilirsiniz. İlgili yazımız bol köpük ve çok lezzetli olan köpüklü türk kahvesi tarifi hakkında bilgi de verecektir. Köpüklü kahve olmasını istiyorsanız kaynadıktan sonra karıştırılmayacaktır. Son zamanlarda üretilen telve isimli kahve yapana makinelerde kahveleri çok güzel pişiriyor köpüklü kahveyi sevenler tercih edebilirler.

Köpüklü Türk Kahvesi Tarifi

Özellikle çekilmiş ve kavrulan kahve tüketirseniz çok daha fazla köpürür. Arap türü olarak bilinen kahve aynı zamanda küçük fincanlarda içilir. Kömür ateşinde pişen kahvede bol köpüklü olur. Kahve çok fazla pişirilmez. Sunumlarıyla bile insanların iştahlarını kabartan kahve, Osmanlı imparatorluğundan beri günümüze gelen tarifi içecektir. Ağır titizlik ile kavrulan filtre kahveyi pişiririz. Çok kısık ateşte pişmesi gereklidir. Kısık ateşte pişmezse kahve asla köpürmez. Dövülerek harmanlanan kahveden alırsanız çok daha fazla köpürdüğünü göreceksiniz. Kahvenin köpürmesi için kesinlikle türü çok önemlidir.

  • Bol kahve kişi sayısına göre
  • Süt veya su
  • Damla sakızı
  • Pişirirken kısık ateş olmasına dikkat ediniz.
11 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...