Ubuntu Nedir

Yayınlanma Tarihi: 17 Ağustos 2017 Ekleyen: Merve Kara


Ubuntu Nedir Yayınlanma Tarihi: 17 Ağustos 2017
Ekleyen: Merve Kara

Bilgisayarlar düzenlenmiş dataları son derece yüksek hızlarla işleyebilmek amacı ile geliştirilmiş cihazlardır. Ama bu cihazın çalışabilmesi için kullanılan parçaların ne olduğu, ona neyi nasıl yapacağı, klavye fare gibi giriş araçlarından gelen bilgileri nasıl anlayacağı gibi; yani nasıl çalışacağını tarif eden bir yazılıma gereksinim vardır. Bilgisayarın nasıl çalışacağını işletim sitemi dediğimiz bir temel program sağlar. Unix linux, dos, windows, macOs en bilinen işletim sistemlerinden bazılarıdır.

Linux Ubuntu nedir? Ubuntu Linux temel çekirdeği bazlı, bağımsız, açık kaynak kodlu ve ilk dağıtımının yapıldığı 2004 yılından beri 40 milyondan fazla kullanıcının kullandığı bir bilgisayar işletim sistemi programıdır.

İşletim sistemleri genelde belli bir ücret karşılığı bilgisayarlara yüklenirler. Ancak Ubuntu tamamen ücretsiz olup gelecekte de ücretsiz olacağı açıkça belirtilmiş özgür bir işletim sistemidir. Kaynak kodları açıktır ve isterseniz sizde üzerinde çalışarak gelişmesine katkıda bulunabilir hatta bir başka versiyonunu oluşturabilirsiniz. Çünkü Ubuntu açık kaynak kodludur ( GNU Genel Kamu Lisansı isimli bir özgür yazılım lisansı ile lisanslıdır) tüm insanlığın kullanımına ücretsiz olarak açıktır.

Ubuntu Güney Afrikalı Mark Shuttleworth tarafından kurulan Canonical Ltd. firması tarafından oluşturulmuştur ve yine Mark Shuttleworth yönetiminde  Canonical ve gönüllü Ubuntu topluluğu tarafından sürekli geliştirilmektedir.

Açık kaynak kodlu olması sayesinde değişik geliştiriciler, değişik ihtiyaçlar için birçok Ubuntu versiyonu vardır.  Ubuntu kylin nedir? Çin’de geliştirilen ubuntu kylin bir yıldan kısa sürede 1,5 milyondan fazla indirilmiş ve Ubuntu Çince versiyonu olarak kullanılmaktadır.  Kendine özgü bir versiyonun olması haricinde Ubuntu birçok dil desteğine de sahiptir. Örneğin Türkçe Ubuntu işletim sistemi tarafından Türkçe dili  %99 oranında desteklemektedir.

Ubuntu Nedir 1

Ubuntu lts nedir? Ara versiyonlarına ( her 6 ayda bir yayınlanır) en az 9 aylık bir teknik destek sağlanmakla birlikte Ubuntu lts denilen ve 2 yılda bir yayınlanan ana versiyonlarına 5 yıl destek verilmektedir. Ubuntu lts ile uzun yıllar sorunsuzca ve ücretsiz olarak işinizi görebilirsiniz. Bu anlamda Ubuntu lts nedir dediğimizde 2 yılda bir çıkan ve birçok güncelleştirmeyi içeren ana versiyonu anlarız.

Bilgisayar tipine ve kullanım amacına gire birçok Linux Ubuntu işletim sistemi bulunmaktadır. Örneğin Ubuntu Touch akıllı telefonlar ve tabletler için geliştirilmiştir. Andrıid, ios, windows gibi cep telefonlarında ve tabletlerde kullanılan işletim sistemlerine alternatif olarak geliştirilmiştir.

Ubuntu Nedir 2

Ubuntu server  nedir?  Ubuntu ağ üzerinde çalıştırılan bilgisayarlar için gerekli tüm bileşenleri içeren ve özellikle sunucular için geliştirilmiş bir işletim sistemidir.  Şüphesiz tek bir bilgisayar için de kullanılabilir ama bileşenlerinde bulunan ağ yönetimi bileşenleri onu çoklu kullanıcılı bilgisayarlar, internet uygulamaları ve server (sunucu) bilgisayar uygulamalarında öne çıkar. Birden çok bilgisayarın kurulması sırasındaki ödenecek lisans bedelleri ve bu işlerin ubuntu server üzerinden eksiksiz ve ücretsiz yapılabilmesi ubuntu serveri çokça tercih edilen bir işletim sistemi olmasını sağlamıştır. Ubuntu server güçlü ağ desteği ile en zorlu görevlerin kolayca altından kalkabilmektedir.

Ubuntu Nedir 3

Her bilgisayar en son yeniliklere ve güce sahip olmayabilir ama hala pek çok iş yapabilecek durumdadır. Bu durumda hem ücretli hem de büyük yer kaplayıp genelde tüksek ve yeni sistem gereksinmeleri olan ticari işletim sistemleri yerine örneğin kendinize ait tek bir bilgisayarda temel işlerinizi görebilmek için Lubuntu ya da Xubuntu versiyonlarını kullanabilirsiniz. Son derece düşük sistem gereksinmeleri sizlere eski bilgisayarınızın da hala işe yaramasını sağlayacaktır.

17 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...