Uçuk Nasıl Geçer Pratik Bilgiler

Yayınlanma Tarihi: 19 Ocak 2017 Ekleyen: Merve Kara


Uçuk Nasıl Geçer Pratik Bilgiler Yayınlanma Tarihi: 19 Ocak 2017
Ekleyen: Merve Kara

Uçuk tıbbi adı HERPES SİMPLEKS olan virütik bir rahatsızlıktır. Yetişken her kişi en az bir kez uçuk çıkartmıştır. Bir kez uçuğa yakalanmış olmak vücut içinde uçuk virüsünü saklamak anlamına gelir. Uygun ortam bulduğunda virüs yeniden aktive olur, tamamen bu virüsten kurtulmak mümkün değildir.

Uçuk bulaşıcıdır. O nedenle öncelikle virüsün bulaşmasını önlemek için hijyene dikkat edilmesi önemlidir. Uçuk geçiren kişilerin havlu, kaşık, bardak gibi kişisel eşyaları ortak kullanılmamalıdır. Hatta hasta iyileştikten sonra uçukluyken kullandığı havluyu kaynatmadan kullanmamalıdır.

Uçuk neden çıkar? Uçuk bir şekilde vücuda girer, bünye zayıf düşdüğü durumlarda kendine en uygun yeri bularak ortaya çıkar. Özellikle ince deriye sahip olan bölgelerden dışarıya çıkar. Bulaşıcı olma özelliği nedeniyle can sıkıcıdır. En çok görüldüğü yerler dudak kenarı ve damak tavanı gibi bölgelerdir.

Uçuk Nasıl Geçer Doğal Yöntem

Öncelikle ağrı çoksa buz uygulamak ağrıyı azaltabilir. Yanı sıra alkol ve antiseptik ilaçlar uçuğun üzerindeki bakteri enfeksiyonunun yayılarak gelişmesine engel olur. Halk arasında bu mantıkda kullanılan en etkili yol uçuğun üzerine aseton uygulanmasıdır. Peki aseton uçuğu geçirir mi? Aseton, içeriğinde dimetil keton bulunan kimyasal bir maddedir ve uçukta kullanılabilecek bir yöntemdir. Yakıcı ve uçucu bir madde olduğu için normal dokuya zarar verebilir. Bu nedenle aseton, bir pamuk üzerine, birkaç damla damlatılarak uçuklu bölgeye kısa süreli tutulursa, virüs yerleşimini parçalar ve çoğalmasını önler. Kimyasal bir madde olduğu için, sağlam dokuya gelmeyecek şekilde ve pamukla bastırıp çekilerek dikkatle uygulanmalıdır. Antiviral uçuk kremlerine göre basit ve ekonomik bir çözümdür.

Dudaktaki uçuk nasıl geçer? Uçuk tedavisinde kullanılan doğal yollarından biri uçuğun üzerine sarımsak sürmektir. Sarımsakta bir çok virüsle savaşmasına yardımcı olan mikrop öldürücü özellik bulunmaktadır. Nasıl uygulanacağına gelince irice bir diş sarımsağı soyuyorsunuz, ortadan ikiye kesip – yatay kesmenizi tavsiye ederiz- uçuk olan bölgeye sürüyor, bir süre üzerinde bekletiyorsunuz. Önce biraz yakabilir ancak ne kadar hızlı etki ettiğini göreceksiniz.

Uçuk tedavisinde yine ev ortamında rahatlıkla bulup uygulayabileceğiniz yöntemler mevcuttur ancak önce uçuğu kurutmakla başlamalısınız. Peki uçuğu kurutmak için ne yapılır? Süt kullanabilirsiniz. En kolay ve doğal yöntemlerden biri olan süt ile uçuğu silme yöntemiyle açık kurutma yapabilirsiniz. Bunun için sütü biraz ılıtıp günde birkaç kez uçuk olan noktayı silmeniz yeterli olacaktır.

dogal ucuk tedavisi

Uçuk nasıl hızlı geçer sorusunun yanıtı,  nane yağı. Bir diğer uçuk kurutma yöntemi uçuklu bölgeye piyasadan rahatlıkla bulabileceğiniz nane yağı sürmektir. Bunun için bir kulak temizleme pamuğuna bir iki damla nane yağı damlatıp uçuk üzerine uyguluyorsunuz.

Sarı Kantaron deneyin! Uçuk nasıl çabuk geçer diye araştırma yapıyorsanız. Mutlaka sarı kantaron yağını da denemelisiniz. Sarı kantaron stres giderici bir bitki olmasının yanı sıra virüslerin büyümesini yavaşlattığı da bilinmektedir.

Bu arada beslenmenize de dikkat etmeniz çok önemli! Lisin içeren tavuk, patates, süt, bira mayası, fasulye ve balık gibi besinleri tüketirken, Arjinin içeren çikolata, yer fıstığı, bira, üzüm, mısır gevreği gibi yiyeceklerden uzak durmalısınız.

dogal ucuk tedavisi

Uçuk Tedavisi İçin Doktora Başvurun

Uçuğunuz sık sık tekrarlıyor ve çözüm bulmakta zorlanıyorsanız, bağışıklık sisteminizle sinyal veriyor olabilir onun için doktora başvurmak kesin çözüm olacaktır. Tahlillerinizi yaptırın ve günümüzde etkili tıbbi tedavi yöntemlerinden antiviral ilaçlardan birine geçin. Bu ilaçlar deriden geçerek uçuk virüsüne ( herpes simpleks) etki eder ve deriye zarar verilmelerini önler.

19 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...