Ütü Tabanı Nasıl Temizlenir?

Yayınlanma Tarihi: 13 Ekim 2020 Ekleyen: Merve Kara


Ütü Tabanı Nasıl Temizlenir? Yayınlanma Tarihi: 13 Ekim 2020
Ekleyen: Merve Kara

Elektrikli ev aletleri içinde en sık kullanılan ve en gerekli olanlardan birisi de ütüdür. Ne kadar dikkatli kullanılırsa kullanılsın ütüler de zaman içinde kireçlenir ve taban kısmında yanmalar meydana gelir. Konforlu bir kullanım için ütü altı temizliği mutlaka yapılmalıdır. Peki ütü tabanı temizleme nasıl yapılır işte pratik çözümler…

Ütü Tabanı Neden Kararır?

Ütünüzün altı sizin kullanım hatanız yüzünden kararmadıysa bile zaman içinde özellikle de sentetik kumaştan üretilmiş kıyafetler yüzünden zamanla ütünüzü altı kararma yapacaktır. Bu da ütü altı yüzeyinde pürüzlenme meydana getirir ve ütüleme işleminden tam randıman almayı engeller. Ütü altı temizleme işlemi ile bu sorunun üstesinden gelinebilir. İşte işinize yarayacak birkaç pratik çözüm…

Ütü Tabanı Nasıl Temizlenir

Ütü Tabanı Temizliği Nasıl Yapılır?

  • Ütünüzün su haznesinde kireç içeren çeşme suyu değil, şişelenmiş içme suyu kullanın.
  • Ütü temizliği için limon tuzu da kullanabilirsiniz. Bir cezvede bir miktar limon tuzu ile suyu kaynatın, kaynattığınız suyu ütünün su haznesine boşaltın. Ütüyü fişe takın ve buhar düğmesine basarak buhar püskürtün. Kireç tabakası dağılacaktır. Ütüyü fişten çekin, suyu boşaltın ve durulayın.
  • Ütü temizliği için yemeklik tuz yahut kalın tuzlardan da kullanabilirsiniz. Temiz bir kağıt üzerine tuz dökün ve ütü altını bu tuzla ovun. Tuzla ovma işlemi sonrası ütü tabanındaki yanık lekeleri temizlenecektir. İşlem bittikten sonra ütünüzün altını nemli bir bezle silin.
  • Küçük bir tencerede bir miktar beyaz sirkeyi ısıtın ve temiz bir bezi sirkenin içine batırarak ıslatın. Ütünün lekeli tabanını sirkeli bezle ovarak lekeleri çıkartın. Ütü tabanındaki delikli kısımlar içinse kulak temizleme çubuğu kullanabilirsiniz. Sirkenin mutlaka beyaz sirke olmasına dikkat ediniz.
  • Yarım limon suyunu bir kaba sıkın, üzerine 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı ütü tabanındaki lekeli alanlara sürün ve 5-10 dakika bekleyin. Daha sonra temiz bir bezle ütü tabanını ovalayarak lekeleri çıkartın ve karışımı da temizleyin.
  • Ütü tabanındaki lekelerin üzerine biraz diş macunu sürün, bezle ovun, ütüyü fişe takıp buhar kısmını çalıştırın ve bezi ütüleyin.

Seramik Ütü Tabanı Nasıl Temizlenir?

Seramik ütülerinizin tabanlarını da aynı işlemlerle temizleyebilirsiniz. Ovma işleminden sonra nemli bir bezle ütü tabanını temizleyin.

13 Ekim 2020

Yorumlarınızı bekliyorum...