Uyku Apnesi Testi

Yayınlanma Tarihi: 22 Kasım 2017 Ekleyen: Merve Kara


Uyku Apnesi Testi Yayınlanma Tarihi: 22 Kasım 2017
Ekleyen: Merve Kara

Uyku apnesi tam olarak uyku içerisinde solunum durmasından kaynaklanan bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Uyku düzenini son derece bozması ile uyku kalitenizi en düşük seviyelere düşürmektedir. Uyku içerisinde oksijen durması genel olarak 10 saniyeden başlamakla beraber genel olarak 1 dakikaya kadar sürmektedir. Bu durumlara bağlı olarak yaşam koşullarını son derece etkilemektedir. Uyku apnesi tedavi süreci gerçekleşmediği taktirde kalp krizi ya da felç gibi durumları ortaya koyabilir. Vücut kendine yetecek kadar oksijeni uyku içerisinde alamadığı taktirde kalp atışlarında düzensiz bir şekilde gerçekleşmesine sebebiyet verecektir. Hastalığa bağlı olarak sosyal yaşantınız büyük bir şekilde etkilenecek ve iş hayatınızda da sorunlar ortaya çıkacaktır.

Uyku apnesinin her insanda rahat bir şekilde ortaya çıkabileceğini tahmin etmeniz gerekmektedir. Yaşlılarda ya da gençlerde çıkabileceği gibi çocuklarda da çıkabilir. Yaşlılarda genel olarak vücut kendi görevini tam olarak gerçekleştiremediği için bu durumla karşılamak söz konusu olabilir. Çocuklarda çıkma durumunun tam olarak ise geniz akıntısı gibi durumlar yüzünden tetiklendiği bilinmektedir. Uyku apnesi testi nasıl yapılır diye soruyorsanız direkt olarak hastaneye gidip bu durumu öğrenebilirsiniz. Uyku apnesi genel olarak erkeklerde çıkma olasılığı daha fazladır. Gün içerisinde sigara içen ya da alkol kullanılan insanlarda da çıkma olasılığı daha fazla olmaktadır.

Uyku apnesi hastalığının tam olarak benzer belirtilerinin ortaya çıktığı başka hastalıklarda mevcuttur bunlara bağlı olarak kesin ve hızlı bir şekilde teşhis konulması için doktora görünmeniz gerekmektedir. Uyku apnesi testi tam olarak laboratuvar ortamlarında gerçekleştirilmektedir. Bu ortamda tam olarak uyku çalışması adı verilen bir test ile araştırılmaya koyulur. Bu inceleme süreci içerisinden tam olarak uyku içerisinde gerçekleşecek olan durumları inceleme olanağı ortaya çıkmaktadır. Beyin içerisinde yer alan aktivitelerin son derece hızlı bir şekilde araştırması yapılarak uyku apnesinin neyden kaynaklandığı bulunmaktadır.

Uyku içerisinde gerçekleşen durumlara bağlı olarak uyku kalitesi hakkında da bilgi alınmış olunur. Uykunun yapısı hakkında temel durumlar ortaya çıkabileceği gibi uyku bozukluklarının tam olarak ortaya çıkmasına sebebiyet veren diğer durumlarda detaylı bir şekilde araştırılmaktadır. Uyku sırasında gerçekleşecek olan solunum hareketlerinin tamamının inceleme fırsatı bu test ile gerçekleşir. Uyku içerisinde yer alan oksijen miktarının da tam olarak araştırılması olanağı sağlanmış olur. Beyin içerisinde yer alan bütün fonksiyonların tam olarak araştırılması ile uyku düzenin bozulmasının ortaya çıkardığı bütün detayları hızlı bir şekilde uyku apnesi testi doktorunuz bulmuş olacaktır.

Uyku Apnesi Testi 1

Uyku apnesinin tam olarak sonuçları şunlardır;

Uyku apnesi çıkan bir bireyde tam olarak yüksek tansiyon ortaya çıkabilir. Genel olarak horlama durumları ortaya çıkabileceği gibi horlamalar değişik yatma şekillerinde de ortaya çıkabilir. Rahatsızlığın tam olarak ortaya çıkmasından itibaren kalpte ritim bozukluğu gibi bir durum ortaya çıkabilir. Buna bağlı olarak kalp büyümesi rahatsızlığı ile baş başa kalabilirsiniz. Bu durumları yaşamamak için erken teşhis ve tedavi her zaman önemlidir.

 • Uyku apnesi yüzünden genellikle idrara çıkmanız fazlalaşacaktır.
 • Uyku içerisinde fazla bir şekilde terleme durumu ortaya çıkacaktır.
 • Sabahları kalktığınızda direkt olarak yorgun bir şekilde uyanma söz konusu olacaktır.
 • Gün içerisinde okulda ya da iş yerinde son derece uykusuzluk içinde yorgunluk söz konusu olacaktır.
 • Uykusuzluk durumuna bağlı olarak hızlı bir şekilde kilo alabilirsiniz.
 • Sabahları tam olarak baş ağrısı olmakla beraber ağız kuruluğu ortaya çıkabilir.
 • Uyku apnesi testi ücreti genel olarak hastanelerde farklı şekilde ücretlendirme gerçekleşmektedir.

Uyku Apnesi Testi 2

Uyku apnesi testi yapan hastaneler şunlardır;

 • İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi
 • Alman Hastanesi
 • Yeditepe Üniversitesi

Uyku apnesi testi fiyatı her hastanede farklıdır.

uyku-apnesUyku Apnesi Testi 3i-testi-3

22 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...