Uyku Apnesi

Yayınlanma Tarihi: 21 Kasım 2017 Ekleyen: Merve Kara


Uyku Apnesi Yayınlanma Tarihi: 21 Kasım 2017
Ekleyen: Merve Kara

Uyku apnesi nedir diye düşünüyorsanız yazımızın devamında sizlere detaylı olarak anlatmaktayız. Tam olarak uyku esnasında çıkan bir hastalıktan ibarettir. Çünkü içerisinde solunum durmasında kaynaklanan Bu durumun uyku düzeni olmasın tetiklemesi ile beraber ortaya çıktığı araştırmalar ile bulunmuştur. Bugünkü Çeşme hava akımı Emir sürekli gerçekleşmesinden mı bağlı olarak ve çıkmasına 6n adlandırılması verilmiştir. Bu süreç içerisinde kanda bulunan oksijen son derece azalmış karbondioksit oranının ise artış gösterdi bilinmektedir uyku apnesinin sinir sistemi içerisinde yer alan bir sorundan ya da solunum sistemi içerisindeki bir tıkanmadan meydana gelen araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. Bu iki durumun ortaya çıktığı durumlarda haklı oluşması son derece normal karşılanmalıdır bu rahatsızlığa bağlı olarak doğrulama sabahları kalktığınızda bir baş ağrısı gözlemlenebilir. Ayrıca konsantrasyon bozukluğu ve aşırı asabiyet ortaya çıkması da söz konusu olacaktır.

Uyku apnesinin önlem alınmadığı bir durumda hastayı ölüme kadar götürebileceği araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Hastalar genellikle bu hastalığı önemsememek ile beraber yüzlerce kez tekrarlaması sonucunu solunum durması ile karşılaşmaları söz konusudur.  Kişi genellikle uyku apnesini kendisi fark edemez hastanın yakınlarının fark etmez son derece önemlidir. Tıp literatüründe genellikle sinsi bir hastalık olarak kabul edilen ve Acil tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Tedavi gibi bir durum ortaya konulmaz ise hastanın daha kötü durumların ortaya çıkmasını ön görebilir. Tedavi olmaz ise uyku apnesinin ayrıca kalp krizi ya da felç gibi durumları ortaya konduğu bilinmektedir. Ayrıca düzensiz bir şekilde kalp atışları gerçekleşirken iş yerinizde son derece iş verimsizliği ortaya çıkabilir. Bu durumlara bağlı olarak kazalar ve sosyal sorunları kendi içerinizde yaşamanız söz konusu olacaktır. Uyku apnesi tedavisi hızlı bir şekilde gerçekleştirilmeli ve ileriye yönelik bir rahatsızlıkları hızlı bir şekilde ortadan kaldırmalısınız. Her hastalıkta olduğu gibi erken tedavi iyi olacaktır.

Uyku Apnesi 1

Uyku apnesi kim görülür diye bir durum aratıyorsanız genel olarak her insanda uyku apnesi görülmektedir. Gençlerde, yaşlılarda, kadınlarda ve erkeklerde rahat bir şekilde görülmektedir. Ayrıca çocuklarda dahi bu durum söz konusu olmaktadır. Çocuklarda genel olarak görülme sebebi geniz akıntısından kaynaklanmaktadır. Bademcik gibi bir durum ortaya çıktığı taktirde uyku apnesi gelişim gösterebilir. Ayrıca alkol ya da sigara tüketenlerde ortaya çıkması daha fazla olmaktadır. Ayrıca aşırı kilolu olan birinin ve kas gevşetici gibi bir ilaç kullanan kesimlerde daha fazla ortaya çıkması söz konusu olmaktadır.

Uyku Apnesi 2

Uyku apnesi belirtileri şunlar olarak karşımıza çıkmaktadır;

Düzensiz bir şekilde solunum gerçekleştiren bireylerde ortaya çıktığı bilinmektedir. Uyku içerisinde gerçekleşen bir solunumu duraklamalarına bağlı olarak bu durum ortaya çıkabilir. Bu düzensizliklere bağlı olarak horlamalar diğer insanlara göre daha farklı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Genel olarak insanlarda horlama durumu sırt üstü yattığında gerçekleşmektedir. Ancak uyku apnesi olan bir kişi her pozisyonda horlama işlemi görülür. Ayrıca uyku içerisinde el ve kol hareketlerinin son derece farklı şekillerde görüldüğü bilinmektedir. Bu durumlara bağlı olarak uyku durumunun son derece kalitesiz bir şekilde gerçekleştiği ortaya çıkmaktadır.

Uyku Apnesi 3

Uyku içerisinde nefes durması: Hastalar içerisinde gerçekleşen başka bir durum ise uzun bir süre içerisinde solunum durmasının meydana gelmesidir. Uyku içerisinde duran bu nefesin tam olarak 10 saniye ile 1 dakika arasında değiştiği bilinmektedir. Bu durumlara bağlı olarak vücut kendi ihtiyacı içerisinde gerçekleşen oksijen yetersizliği ortaya çıkmaktadır. Ayrıca uyku düzensizliği de ortaya çıkmaktadır. Son olarak uyku apnesinden kurtulmak için uyku apnesi cihazı alarak tedavi sürecine yardımcı olabilirsiniz.

21 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...