Uyku Bozukluğu

Yayınlanma Tarihi: 22 Kasım 2017 Ekleyen: Merve Kara


Uyku Bozukluğu Yayınlanma Tarihi: 22 Kasım 2017
Ekleyen: Merve Kara

Çağımızın tam olarak en büyük sorunlarından biride uyku bozukluğudur. Genel olarak çağımızda teknolojik aletlilerin kullanımının fazla olması ile ortama sağlanan radyasyon beyni etkilemektedir. Etkilenen beyin bu durumu uykuda daha fazla ortaya çıkarmaktadır. Teknolojik aletler yüzünden ortaya çıkan sesler ve ışıklar yüzünden uyku bozukluğu fazla bir şekilde ortaya çıkar. Seslerin kısılması genellikle daha hızlı bir şekilde yapılsa dahi bebeklikten gelen genetik olarak uyku durumunun yine de sorun teşkil edildiği bilinmektedir.

Genel olarak sorunun ışıktan kaynaklandığı bilinmektedir. Doğada tam olarak güneşin batmasından sonra insan vücudu farklı bir reaksiyon göstermektedir. Işık sadece ay üzerinden dünyaya geldiği için doğal ışık sadece ayda bulunmaktadır. Bu durum akşamları ve geceleri sadece yapay ışıklar ile ortamın aydınlatılması sağlanmaktadır. Bu durumlara son derece dikkat edilmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak gece yatmadan önce en az 2 saat kadar ışıklı olarak kullanılan teknolojik aletlerden uzak durulması gerekmektedir.

En fazla alışkanlık haline gelen gece yatmadan önce telefon ya da tablet kullanımı ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bir anda bu alışkanlıktan kurtulamayacağınız için yavaş yavaş kendinizi bu duruma alıştırmanız gerekmektedir. Bilimsel olarak bile uyku düzeni tam olarak 27 gün içerisinde normal hale getiriliyor. Sizde kendiniz için 27 gün belirleyerek bu durumu gerçekleştirebilirsiniz. Her uyuma saatinizi kayıt ederek ve kalkış saatleriniz kayıt ederek uyku bozukluğuna çözüm oluşturabilirsiniz

Gözlerin tam olarak gün içerisinde dinlenmemesi ile uykusuzluk gece net bir şekilde ortaya çıkar. Gözlerin gün içerisinde dinlenmesi gerekmektedir. Ancak çalışma ortamları ya da  okullarda bunlara asla dikkat etmeyiz. Hayatımızın her alanında her şeye 5 ya da 10 dakika ayırdığımız bu günlerde sağlığımız içinde bu dakikaları ayırmak son derece önemlidir. Sizin ayırmış olduğunuz 5 dakika bile gözünüzün sağlığını etkileyecektir. Göz sağlığına bağlı olarak gece uyuma durumunda uyku kaliteniz artacaktır. Gece yatmadan önce gözünüzü dinlendirmek için bile kitap okumanız son derece sağlıklı olacaktır.

Uyku Bozukluğu 1

Gün içerisinde kısa mesafelere bakmak göz sağlığınız etkilediği gibi uyku kalitesini de etkilemektedir. Bunlara dikkat etmek her zaman sizin elinizde uzak yerlere bakarak gözünüzün alıştığı kısa mesafelerden kurtulabilirsiniz. Uyku bozukluğu için hangi doktora gitmeli diye düşünüyorsanız nöroloji bölümü doğru seçenek olacaktır. Uykunun direkt olarak beyinsel bir faaliyet ile ortaya çıkması sizin bu bölüme giderek uykunuzun test edilmesini sağlar. Uyku bozukluğu testi yapılarak sorunların neyden kaynaklandığı bulunur. Genel olarak genetik bir sorun varsa hızlı bir şekilde sonuç verecektir. Çok düşük ihtimallere bağlı olarak farklı durumlar ortaya çıkacaktır.

Uyku Bozukluğu 2

Uykuya dalamama, uykuyu sürdürememe veya uykuyu sonlandıramama gibi sorunların tümüne uyku bozukluğu denmektedir. Tıpta insomnia denilen uyku bozukluğu hayatınızda uzun dönemli devam ederse odaklanamama, enerji düşüklüğü, dinç olamama, dikkatsizlik gibi problemlere yol açmaktadır. Günlük hayatınızda sürekli olarak halsiz güçsüz ve huzursuz hissiyatınız varsa, verimli çalışamıyorsanız bunun temel sebebi uyku bozukluğu (insomnia) olabilir.

Uykusuzluk, bu sorunu yaşayan için sadece uyuyamamanın ötesinde bir durum değildir. Uykusuzluk beraberinde getirdiği yorgunlukla beraber birçok hastalığında habercisi olma durumundadır. Yorgunluk, halsizlik, sinir ve stresin yok açtığı birçok hastalığa yakalanma riski yüksektir. Meslek çalışma alanlarında verimli çalışamama, sosyal çevreye vakit ayıramama gibi sorunlarla da karşılaşılmaktadır. Yaşam kalitesini düşüren uykusuzluk probleminin yenilemesi için mutlaka tedavi edilmelidir. Uyku bozukluğu basit bir problem olarak görülse de ciddi hastalıkların temelini oluşturur.

Uyku Bozukluğu 3

Uykuya dalamama uyku bozukluğu sayıldığı gibi çok fazla uyumakta bir uyku bozukluğudur. Fazla uyuyan insan uyandığında yorgun hisseder ve daha çok uyku uyumak ister. Çok fazla uyku bir nevi beynin uyuşturulmasıdır. Baş ağrısı halsizlik yapar. Eğer uyku problemi çekiyor ve bununla başa çıkarmıyorsanız bir uzmandan yardım almalısınız.

22 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...