Uyku Getiren Yiyecekler

Yayınlanma Tarihi: 23 Kasım 2017 Ekleyen: Merve Kara


Uyku Getiren Yiyecekler Yayınlanma Tarihi: 23 Kasım 2017
Ekleyen: Merve Kara

Son yıllarda artan en fazla sorunlardan biride uyku sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanların son derece sporsuz ve hareketsiz bir şekilde hayat yaşamasına bağlı olarak uyku kalitesini en alt limitlere kadar düşmüştür. Genel olarak bu durum teknolojik aletlerden kaynaklanan radyasyon sorunun beyinsel faaliyetleri etkilemesinden kaynaklanmaktadır. Dikkat edilmesi gereken durumun tam olarak beyinsel faaliyetlilerin artırılması ile çözümlenebilir.

Gözün tam olarak ışıktan etkilenmesi ile gözün dinlenmesi gerekmektedir. Gün içerisinde bu duruma asla dikkat etmeyiz ve göz aşırı bir derece yorulmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir başka durum ise beynin yorulmasıdır. Gün içerisinden iş ya da okul hayatından kaynaklı olarak beyin aşırı bir şekilde yorulur. bu dinlenmeyi tam olarak uyku sayesinden ortadan kaldırırız. Uykunun kalitesi son derece önemlidir. Gün içerisinden beslenmede uyku kalitesini artıran durumlardan biridir.

Bizlerde sizler için uyku getiren yiyecekler için araştırma yapıp, sıraladık;

  1. Muz: Bu meyve tam olarak uyku getiren bir gıda olarak karşımıza çıkmaktadır. Muz melatonin ve serotonin hormonlarını artırmaktadır. Ayrıca içerisinde yer alan magnezyum ile kasları gevşetip insanı son derece rahatlatmaktadır. Bu durumlara bağlı olarak insanın uykusu hızlı bir şekilde gelmektedir.
  2. Süt: Genel olarak küçükken ılık bir süt içerek yatardık. Bu durum efsanelerden ibaret değildir. Süt son derece hızlı bir şekilde uykuyu getirmektedir. İçinde yer alan triptofan ile zihnin yatışmasını sağlar.
  3. Bal: İçinde yer alan doğal şeker sayesinde insan beynini olumlu bir şekilde harekete geçirmektedir. Balı ayrıca bitki çayı ya da süt içerisinde kullanarak tüketebilirsiniz.
  4. Yulaf: En önemli besinlerden biri olarak karşımıza yulaf çıkmaktadır. İçerisinde yer alan melatonin sayesinde son derece kaliteli bir uykuya sahip olacaksınız. Gün içerisinde yulaf tüketimi son derece önemlidir. Kahvaltıda yulaf yediğiniz taktirde günün pozitif bir şekilde sürdürülmesi söz konusu olacaktır.
  5. Badem: İçerisinde yer alan kalsiyum sayesinde kaslarınızın rahatlaması söz konusudur. İçerisinde yer alan tripofan ile uyku kaliteniz artacaktır.

Uyku Getiren Yiyecekler 1

Uyku Getiren Yiyecekler Nelerdir?

Hepimiz bazen yorgun argın geldiğimiz işten okuldan gezmeden hemen yatıp uyumak isteriz yatağa kurulur ve uyumayı bekleriz. Ne tuhaftır ki o kadar yorgunluğa rağmen bir türlü uykumuz gelmez.  Tam da bu durumlarda sihirli bir değnek gibi imdadımıza yetişen bazı besinler vardır. Bu besinleri tükettiğimizde rahat bir uykuya hazırız demektir. Çünkü bazı yiyecekler insan vücuduna salgıladığı hormonlarla uyku haline geçme sürecimizi hızlandırıp daha çabuk bir şekilde uykuya dalmamızı sağlıyor.

Uyku Getiren Yiyecekler Nelerdir?

Uyumak ve yemek arasında ciddi bir ilişki vardır. Yediğimiz yiyecekler bazen bizim yerimize uyumamızı ya da uyumamamızı karar kılabiliyor. Yatmadan önce yediğiniz ağır yağlı, baharatlı, tuzlu, kafeinli, mayalı, alkollü, gazlı yiyecek ve içecekler uykunuzu kaçırır ve uyumamanızı sağlar. Ayriyeten bol proteinli yiyeceklerde öyledir. Çünkü protein vücuda uyarıcı sinyaller verir. Uykunuz gelmez. Bunların başında et ve et ürünleri gelmektedir. Bol protein içeren et vücuda uyarıcı etki sağlayarak uykunuzun kaçmasına sebep olur.

Uyku getiren yiyecekler içecekler arasında en yaygın olanı süt olarak karşımıza çıkmaktadır. Tam aksini gerçekleştiren bir besin ürünümüz ise süt. Süt vücuda yaydığı bazı hormonlar ile uykunuzu hemen getirir. Ayrıca içerisine konulan valla birlikte daha da güçlenen bu karışım uykunuzun hemen gelmesine sebep olur. Bu yüzden süt ve süt ürünleri uykuyu çabuk getirir diyebiliriz. Tabii uykuyu hemen getiren besinleri öğrenmek isteyenler kadar uykuyu kaçıranları da bilmek isteyenler oluyor.

Uyku Getiren Yiyecekler Nelerdir? 2

Gece geç saatlere kadar ders çalışmak isteyenler, işlerini halletmek isteyenlerde uyku açıcı besinler tüketmek istiyor. Bunların başında da kafein yer alıyor. Genelde kafein içeren içecekler tüketerek uykunun kaçması sağlanıyor. Bebeklerde uyku getiren yiyecekler arasında en doğru olan anne sütüdür. Emzirip uyutmanız gerekmektedir.

23 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...