Uyku Hastalığı

Yayınlanma Tarihi: 17 Kasım 2017 Ekleyen: Merve Kara


Uyku Hastalığı Yayınlanma Tarihi: 17 Kasım 2017
Ekleyen: Merve Kara

Uyku insanlar için oldukça önemli olan ve mutlaka düzen isteyen bir durumdur. Çocuklar ve bebekler içinde çok fazla önemli olan uyku hastalığı muhakkak kontrol altına alınmalıdır. Günlük hayatımızda mutlaka düzene sokmamız gereken bir durumdur.Fakat bu durumu düzene sokamayan çok fazla kişiler olduğunu kabul etmek gerekir. Kişilerin haraketlerini bile değiştirecek nitelikte olan uyku hastalıkları kalıcı olmaz genelde geçici süreliğine gerçekleşen bir hastalık durumudur.

Günümüzde bazı insanlar; uyku düzenini sağlamak adına etkili olamıyorlar. Dolayısıyla uyku düzenini sağlamak bazı kişiler için hiç de kolay olan bir durum değildir. Bu nedenle uyku hastalığı meydana gelir. Hiç uyuyamayan kişiler için uyku hastalığı olarak bir tabir belirli bir dönem gözlemleme işleminden sonrasında koyulabilir.

Gece uyuması gerekli olan kişi eğer gündüz uyuyorsa kişide uyku sorunu olan kişisel hastalık vardır. Gece uyuması gerekli olan kişi eğer gündüz uyuyorsa bunun nedeni genetik nedenlerden kaynaklı değildir. Bazı hastalıklar genetik olabilir. Kalıtsal olarak tabir edilen hastalık uyku hastalığı için kesinlikle geçerli değildir.

Şimdiki makalemizde sizlere, uyku hastalığı nedir sorusu için yanıt vereceğiz. İlgili konu ile birlikte,çeçe sineği ve uyku hastalığı konusu içinde bilgi vereceğiz. Aynı zamanda makalemizde, şeker hastalığı uyku yaparmı, sorusu içinde yanıt alacaksınız Çeçe sinekleri minik, vızıldaması çok az olan sineklerdir. Varlıkları çok az belli olan ve çok sessiz nefes alan sineklerdir. Sinekler varmış hissine kapılan hastalarda aniden ortamdan uzaklaşma isteği başlayabilir.

Uyku Hastalığı 1

Gün içinde belirli saatlerde uyumaya çalışan kimse yatak içinde cebeleşir fakat asla uyuyamaz. Bu nedenle kişide çeçe sinekleri olarak bilinen sineklerin sanki kulak içinde rahatsızlık hissi veriyormuş gibi hissedilmesidir. Bilindiği üzere sinekler uykumuzu kısa sürede kaçırır. Kulak içinde vızıl vızıl öten sinekler çok rahatsız edicidir. Özellikle çocuklar için çok önemli olan uyku düzeni sağlanmazsa gelişim de durma noktasına gelir. Çeçe sineği ve uyku hastalığı olarak bilinen hastalık ülkemizde çok az kişide olduğu gözlemlendi. Bu oran 100 kişiden 2 kişi olarak nitelendirilebilir.

Uyku Hastalığı 2

Son dönemlerde çok kişide olan afrika uyku hastalığı için belirli başlı tedaviler uygulanmaktadır. Afrika uyku hastalığı olarak bilinen uykusuz kalınan zamanın 72 saatten fazla olma sürecidir. Gün içinde herkesin karşılaması gerekli olan yani uyuması gerekli olan günlük sekiz saatlik bir zaman dilimini değerlendiremeyen kişilerde, afrika uyku hastalığı meydana gelir. Afrika uyku hastalığı, Amerika ve İngiltere gibi Avrupa birliği ülkesinde olan vatandaşlarda meydana gelebilir.

Uyku Hastalığı 3

Afrika sinekleri ve çeçe sineklerinin kulak dışında yarattıkları vızıltı ve minik sesler hep rahatsız edicidir. Çocukları bile rahatsız eder. Özellikle yetişkinler bu durumdan rahatsız olur. Fakat gerçekte sinek yok iken böyle bir durumu sanki var gibi hissetmek de hastalıklı ruh hali içinde olmayı tabir eder. Uykunun değişik durumlarda gerçekleşmesi veya aniden uyuma isteği zamanla bilinçsizlik yapar. Yukarıdaki septomların hepsini içinde barındıran kişide uyku sorunları gibi problemler olduğu kesindir.

Uyku hastalıkları ile ilgilenen bir uzmandan yardım almak gerekir. Bu hastalığı ypk etmek için gerekirse bitkisel destekli olan ilaçlardan yardım almak gerekir. Uyku hastalığı olarak bilinen diğer isim narklepsi isimli uyku hastalığıdır. Narkolepsi olan hastalar kendileri ve çoğunluğu farkına varmadan uyumak isterler. Kişiler uyuma ihtiyacına dayanamaz. Gün içindeki uyku ihtiyacına dayanamayan kişilerde meydan gelir. Gece uykusu esnasında da sık sık uyanan kişilerde streste meydana gelir. Narkolepsi olarak bilinen uyku hastalıkları tehlikeli olabilir. Dikkatli olmak gerekir.

17 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...