Uyku Problemi

Yayınlanma Tarihi: 22 Kasım 2017 Ekleyen: Merve Kara


Uyku Problemi Yayınlanma Tarihi: 22 Kasım 2017
Ekleyen: Merve Kara

Uyku problemi çağımızın en başta sorunlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Uyku problemi teknolojinin gelişimine bağlı olarak insanlarda çok yoğun bir şekilde gerçekleşmektedir. Uyku probleminin başlıca nedenlerinden biri olarak gece geç saatlere kadar telefon, tablet, bilgisayar ya da televizyon ile zaman geçirmekten ve uykusuzluktan kaynaklanmaktadır. İnsan vücudunun tam olarak uyku alma saatleri akşam 22 ile 23 arasında ve sabah 6 ile 7 arasında olmalıdır. Bu saatlere uygun bir şekilde yatmanız için hayatınızı tam olarak planlamanız gerekmektedir. Hayat planı uyku problemini de ortadan tamamen kaldıracaktır.

Uyku düzenine oturtmak için yapmanız gerekenlerin başında gece yatmadan önce gözlerinizi ışığa karşı duyarlı hale getirmeniz gerekmektedir. Uyumadan önce 2 ya da 3 saat öncesinden elektronik hiçbir cihaz kullanmamanız gerekmektedir. Bu durum gözünüzün uykuya alışmasını sağlayacaktır. Farklı bir durumda ise gözünüz hala uyanık bir duruma bağlı olarak geceyi geçirmenizi sağlamaktadır. Gözün tam olarak dinlenmesine gün içerisinde izin verilmediği için göz yatmadan önce dinlendirilmeli ve uykuya adapte edilmesi gerekmektedir.

Uyku problemi nasıl çözülür gibi bir soru düşünüyorsanız yapmanız gereken 27 günlük bir tedavi sürecidir. Bu tedavi sürecini siz rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda genel olarak hastalar her gün 3 saat geç yatmaktadır. Örneğin gece 2’de yatan bir bireyin gece 5’te yatması söz konusu olacaktır. İnsan geç uyumaya tam olarak erken uyumaktan daha rahat bir şekilde uyum sağlaması söz konusudur.

Uykuya dalmadan önce ses gibi durumlar sizi rahatsız ediyorsa çevrenizde bulunanlar var ise rica ederek sesin kısılmasını isteyebilirsiniz. Ses ya da ışık genel olarak uyku problemini ortaya çıkaran faktörlerdir.

Bebekler uyku problemi beslenmeleriyle alakalı bir durumdan kaynaklanmaktadır. Genel olarak yeni doğan bir bebeğin 2 ile 3 saat uyuduktan sonra beslenmesi söz konusu olacaktır. Bebekler genel olarak ilk 3 ay içerisinde geceden itibaren kalkmaları 2 ile 3 arasında değişmektedir. Ancak bu durum 6 aydan sonra tam olarak gecede genellikle 1 defa kalkmaları söz konusu olmaktadır. Bebeğin genel olarak uykudan kalkmasının başlıca sebebi bunlara bağlı olarak beslenmeden kaynaklanmaktadır.

Uyku Problemi 1

Bebeklerin uyuma ortamını çok iyi ayarlamanız gerekmektedir. Ortam tam olarak genellikle 20 derece gibi olmalı ve tamamen sessiz olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Loş bir ortamda uyumalarına dikkat etmeniz en iyi seçenek olarak görülmektedir. Araştırmalara göre uykusuzluk sorunun tamamen bebeklikte başladığı bilinmektedir. Buna bağlı olarak son derece dikkatli bir şekilde uyku durumuna önem vermeniz gerekir. Bebek genel olarak beslenmesine yönelik uykusundan kalktığı için ilk 6 ay içerisinde anne sütü ile beslemeniz yeterli olacaktır.

Uyku Problemi 2

Çocuklarda uyku problemi genellikle rüyadan korkmasından kaynaklanmaktadır. Bu genel olarak psikolojik bir sorun olarak karşınıza çıkmaktadır. Bir psikologdan yardım almak en iyi seçenek olarak karşınıza çıkacaktır. Çocuklar genellikle gün içerisinde çok aktif bir şekilde günü geçirdiğinde rahat bir uyku geçirmektedir. Ancak çağımıza bağlı olarak teknolojik aletlere bağlı bir gün geçirdiğinde yine uykuya dair problemler ortaya çıkacaktır. Gün içerisinde çocuğunuz için teknolojik alet kullanımın sınırlandırmalısınız. Gün içerisinde en fazla 2 saat yeterli olacaktır. Gelecekte bu durum alışkanlık haline geleceği için dikkatli bir şekilde kullanım en iyi seçenek olacaktır. Çocuğun uyku problemi ayrıca gece yatmadan önce asla tablet ya da bilgisayar kullanımına izin vermemeniz gerekmektedir.

Uyku Problemi 3

Bu problemlerin tam olarak çözülmesi için erkenden tedavi altına girmenizde fayda vardır. Her hızlı teşhis ve tedavi en iyi sonuçları erkenden ortaya koymaya sebebiyet verecektir.

22 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...