Yağdanlık Nasıl Temizlenir?

Yayınlanma Tarihi: 13 Kasım 2017 Ekleyen: Merve Kara


Yağdanlık Nasıl Temizlenir? Yayınlanma Tarihi: 13 Kasım 2017
Ekleyen: Merve Kara

Yemek ve salata yapımında kullandığımız yağları yağdanlıkta muhafaza ederiz. Mutfağımızın şık parçalarından olan bu ürünlerin cam ya da plastik olarak farklı çeşitleri vardır. Tüm mutfak eşyaları gibi yağdanlık temizliği de sağlık ve mutfak düzeni açısından son derece önemlidir. Yağdanlık temizleme zahmetli bir uğraştır. Ağzı dar olan bu şişeleri bulaşık makinesinde yıkayarak tam olarak temizleyemeyiz. Bunların içini sünger ile ovma imkanımız da yoktur. Bunların yerine uygun yöntemleri kullanarak yağdanlığın içindeki kalıntı ve lekelerden kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Cam ve plastik yağdanlıklar nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız, bu soruların cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

İçinde muhafaza ettiğimiz ürün ve bu şişelerin özelliği nedeni ile yağdanlık temizliği biraz zor olabilir. Hele bir süredir temizliği ihmal edilmiş ise o zaman inatçı yağ lekelerinden kurtulmak daha da zorlaşacaktır. Plastik ya da cam olan bu şişeler genellikle uzun, ince bir yapıda olduğundan bunların içine sünger ile ulaşmak zor olabilir. Şişenin dibinde biriken yağ tortularını temizlemek için etkili yağ çözücü ürünlere ihtiyaç vardır. Eğer siz de mutfakta kimyasal yerine doğal ürünler kullanmaktan yanaysanız sirke, limon, karbonat ve kaya tuzu gibi ürünler yağdanlık temizlerken işinize yarayabilir. Üstelik bu yöntemleri uygulamak da oldukça kolaydır.

Şişe çok yağlı değil ise içine biraz bulaşık deterjanı ve sıcak su koyun. Daha sonra güzelce çalkalayın ve bol su ile durulayıp uygulamayı tamamlayın. Yağdanlığın içindeki yağ her bittiğinde bu pratik yöntemi uygulamanız halinde içinde yağ tortusu oluşmasını önleyebilir ve daha kolay temizleyebilirsiniz. Doğal temizleyici denince ilk aklımıza gelenler sirke ve limon olmaktadır. Asit içeren bu tür ürünler zorlu yağların cam ya da plastik yağdanlıktan çıkmasını kolaylaştırır. Yağdanlığın içine bir miktar sirke ve sıcak su koyduktan sonra bunu bir süre çalkalarsanız içindeki yağ kolaylıkla temizlenecektir.

Yağdanlık Nasıl Temizlenir? 1

Evimizin mutfağında bulunan kaya tuzu da dar ağızlı şişeleri temizlemek için uygulanabilecek en etkili yöntemlerden birisidir. Boşalan yağdanlığı önce sıcak su ile güzelce çalkalayın. Bu sayede içindeki yağ birikintileri yumuşayacaktır. Bu suyu döktükten sonra içine biraz kaya tuzu koyun ve üzerine sıcak su ilave ettikten sonra güzelce çalkalayın. Kaya tuzu tıpkı bir bulaşık süngeri gibi yumuşayan yağ tabakasının sökülmesine yardımcı olacaktır. Sonrasında şişeyi normal bir şekilde yıkayıp durulayabilirsiniz.

Yağdanlık Nasıl Temizlenir? 2

Mutfağında plastik ürünler kullananlar, plastik yağdanlık nasıl temizlenir? diye merak edebilirler. Plastik şişelerin temizliğinde en etkili doğal ürün karbonattır. Su ve karbonat ile hazırlayacağınız karışım ile plastik yağdanlığı güzelce çalkalayın. Bu yöntem aynı zamanda şişede koku varsa onu gidermeye de yardımcı olacaktır. Uygulama sonrasında yağdanlığı güzelce yıkayın ve durulayın.

Tupperware yağdanlık nasıl temizlenir? diye merak ediyorsanız bunun için en etkili yöntemin limon olduğunu söyleyebiliriz. Yağdanlığın içine biraz limon suyu, pirinç ve sıcak su koyun. Şişenin yeteri kadar temizlendiğinden emin olana kadar iyice çalkalayın. Sonrasında yağdanlığı yıkayıp durulayabilirsiniz. İçine attığınız pirinç taneleri sayesinde ulaşamadığınız yerler ovalanacağı için tupperware yağdanlığın içi tertemiz olacaktır.

Yağdanlık Nasıl Temizlenir? 3

Eğer yağdanlığı uzun süredir temizlemediyseniz işiniz biraz daha zor olacaktır. Böyle bir durumda sirke, sıcak su ve pirinci şişenin içine koyun ve güzelce çalkalayın. En ideali içindeki yağ her bittiğinde plastik ya da cam yağdanlıkları bu saydığımız yöntemlerden birisini kullanarak temizlemektir. Bunu düzenli olarak yaptığınız zaman yağdanlık temizliği sizin için bir eziyet olmaktan çıkacaktır. Bu şişelerden yağ alırken dışlarına taşma ya da damlama olabilir. Böyle durumlarda şişeyi deterjanlı sünger ile silerek üzerinde yağ lekesi oluşmasını önleyebilirsiniz.

13 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...