Yalancı İşkembe Çorbası

Yayınlanma Tarihi: 20 Mayıs 2017 Ekleyen: Merve Kara


Yalancı İşkembe Çorbası Yayınlanma Tarihi: 20 Mayıs 2017
Ekleyen: Merve Kara

Pek çok kişinin kokusundan dolayı içemediği işkembe çorbasını bazı kişiler ise çok severek içmektedirler. Genellikle gece yarıları kişilerin canları çekmekte ya da alkolden sonra kişilerin içtikleri işkembe çorbasının bilinmese de çok fazla faydası olmaktadır. İşkembe çorbası her yerde sağlıklı olmamak ile birlikte eğer iyi temizlenmemiş ise mide sorunlarına bile yol açmaktadır. İşkembe çorbasının sağlıklı ve lezzetli olabilmesi için hem iyi temizlenmesi hem de çorbanın terbiyesinin kıvamının iyi bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. İşkembe çorbası yapmanın en zor kısmı genel olarak temizleme işlemi olduğundan dolayı kişiler evde yapmak yerine dışarı içmeyi tercih etmektedirler. Ayrıca işkembe temizlendikten sonra haşlanmaktadır. Haşlanma sırasında koktuğu ve bu koku kişileri rahatsız ettiğinden dolayı da kişiler evde pişirme işine çok sıcak bakmamaktadır. İşkembe çorbasının bir diğer çeşidi de yalancı işkembe çorbası olmaktadır. Yalancı işkembe çorbası tarifi ve yapımı olarak normal işkembe çorbasına göre daha basit ve kokusuz olduğundan kişiler genellikle tavuklu yalancı işkembe çorbasını tercih etmektedirler.

İşkembe çorbası vücudun ihtiyacı olan pek çok minerali kendi içerisinde barındırmaktadır. Ayrıca içerisinde yer alan B12 vitamini sayesinde hem bağışıklık sistemini korumakta hem de sinir sisteminin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bunların yanı sıra, işkembe yüksek yağ ve kolesterol içerdiğinden dolayı bu çorbanın tüketim süreleri önemli olmaktadır. Yüksek kolesterol içermesine rağmen çok fazla tüketilmediği sürece kolesterolü herhangi bir şekilde olumsuz etkilememektedir.

İşkembe çorbası yapmak zahmetli olduğundan dolayı yalancı işkembe çorbası yoğurtlu olarak da yapabilmektedir. Ancak yalancı işkembe çorbası denildiğinde genel olarak kişiler bunu tavuk ile yapmaktadırlar. Hazırlanma aşaması daha kolay ve işkembenin yaydığı kokuyu yaymadığından dolayı daha çok tercih edilmektedir. Yemek konusunda hem kitabı hem de internet sitesi olan ve yalancı işkembe çorbası Oktay Usta tarafından da sevilerek tarifi verilen bir çorba çeşidi olmaktadır. Yalancı işkembe çorbası hazırlanırken kullanılacak malzemeler;

Yalancı İşkembe Çorbası 1

 • Yarım kilo kemiksiz tavuk eti(genellikle tavukgöğsü kullanılmaktadır.)
 • 4 ya da 5 su bardağı su
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 2 yemek kaşığı un
 • Yarım fincan sıvı yağ
 • 2 ya da 3 diş ezilmiş sarımsak
 • 1 su bardağı süt
 • 1 yumurtanın sarısı
 • Tuz ve karabiber

Servis yapılırken üzerine dökülecek malzemeler;

 • Pul biber
 • Ezilmiş sarımsak
 • İsteğe bağlı olarak sirke ya da limon suyu

Yalancı İşkembe Çorbası 2

Yalancı işkembe çorbası hazırlanırken ilk olarak yapılması gereken tavukgöğsü yağlarından temizlenmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ne çok küçük ne çok büyük olacak şekilde küp şeklinde doğranmaktadır. Doğranan tavuk parçaları düdüklü bir tencerenin içerisine konulan su ile haşlanmaktadır. Tavukların haşlanma işlemi önce kaynar suya konularak yumuşatılmakta ve sonra da doğranarak haşlanabilmektedir. Tavuklar haşlanırken tencerenin içerisine limon suyu, sıvı yağ ve sarımsak da eklenmektedir. Eğer tavuklar önce kaynatılmış suya konulup sonra doğrandı ise tekrardan haşlama işlemi için 5 ya da 10 dakika yeterli olmaktadır.

Yalancı İşkembe Çorbası 3

Tavuklar haşlandıktan sonra ayrı bir kâse içerisinde un, yumurta sarısı ve süt karıştırılmaktadır. Kâse içerisinde bu malzemeler karıştırılırken önemli olan tamamen birbirine karışması gerekmektedir. Pütürlü kalmaması için genel olarak tel çırpıcı ile karıştırmak daha sağlıklı olmaktadır. Çorbadan bir kepçe alındıktan sonra kâsenin içerisine konur ve karıştırılmaktadır. Daha sonrasında kâsede hazırlanmış olan karışım yavaş yavaş tencerenin içerisine dökülmektedir. Ancak önemli olan karışım dökülürken çorbanın karıştırılmaya devam etmesi olmaktadır. Daha sonrasında tuz ve karabiber eklenmektedir. 5 dakika boyunca kısık ateşte pişirilen çorba daha sonrasında altı kapatılarak hazır olmaktadır.

20 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...