Yavru Köpek Bakımı

Yayınlanma Tarihi: 9 Haziran 2017 Ekleyen: Merve Kara


Yavru Köpek Bakımı Yayınlanma Tarihi: 9 Haziran 2017
Ekleyen: Merve Kara

Yavru köpek bakımı önem arz eden bir konudur. Özellikle son dönemlerde artan evde köpek besleme için bilinmesi gereken çok önemli detaylar bulunmaktadır. Bizde evde gerek normal köpek, gerekse de 1 aylık yavru köpek bakımı için önemli bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Evinizde beslediğiniz yavru köpeklerin sağlığı ve bakımına önem vermelisiniz. Herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını takip etmeniz gerekmektedir. Bu durum hem yavru köpeğin, hem sizin sağlığınız, hem de evinizin hijyeni için büyük önem arz etmektedir. İlk olarak köpek bakımının, köpeği ilk eve aldığınızdan itibaren başladığını belirtmek istiyoruz. Beslemek için evinize aldığınız golden yavru köpek bakımı için yapmanız gereken belli başlı detaylar şu şekildedir.

 • Köpeğinizin sağlığını her gün düzenli bir şekilde takip etmeniz ve izlemeniz gerekmektedir.
 • Hangi hastalıkların problem olabileceğini ve hangi durumlarda veterinere başvurmanız gerektiğini bilmeniz çok önemlidir.
 • Köpek bakımı ve olası yavru köpek hastalıklarının ne gibi belirtileri olabileceğini araştırmanız şarttır.
 • Çıkabilecek hastalıklarda köpeğin tedavisini eksiksiz yapmak, tedavi sürecini titizlikle izlemek ve köpeğin bu hastalıktan tamamen kurtulduğundan emin olmak çok önemlidir.

Bu saydıklarımız genel olan ve belli başlı gereksinimlerdir. Şimdi evde yavru köpek bakımı nasıl yapılır konusu üzerine yoğunlaşalım istiyoruz. Evde köpek besleyenler ya da köpek beslemeyi düşünenler aşağıda belirtecek olduğunuz detaylara çok dikkat etmesi gerekmektedir.

 • İlk olarak köpeğinizin rahatı, konforu ve huzurunu sağlamak için koşullar yaratmalısınız. Köpeğin huzurlu ve kendisini rahat hissetmesi için uygun ortam koşullarını kesinlikle sağlamalısınız.
 • Daha sonra yavru köpeğinizi nasıl ve neyle beslemeniz gerektiğini bilmeniz çok önemlidir. Farklı cins köpekler için verilmesi gereken besinleri bilmeniz ve bunun için uzman bir veterinerden destek almanız şarttır.
 • Köpeğinizin temizliği büyük önem arz etmektedir. Hem köpeğin sağlığı, hem de sizin sağlığınız açısından olmazsa olmaz bir gereksinimdir. Bu bağlamda köpeğinizi doğru bir şekilde yıkamalı ve tımarlamalısınız. Bit ve pire gibi durumların oluşmaması için temizlik ve tımarlamaya özen göstermelisiniz.
  Yavru Köpek Bakımı 1
 • Köpeğin muayenesi ve kontrolleri önemli konulardan biridir. Bunun için her gün veterine gidilemeyeceğine göre, kişisel olarak nasıl kontrol edilmesi gerektiğini bilmeniz şarttır. Bu bağlamda birkaç günde bir köpeğinizi baştan sona gözle muayene etmeniz çok önemli bir konudur.
 • Köpeklerin de bir canlı olduğu unutulmamalıdır. Aynı insanlar gibi köpekler içinde egzersiz yaptırılması gerekmektedir. Bunun için köpek egzersizlerini biliyor olmanız şarttır. Bu bağlamda yavru köpek bakımı ve beslenmesi kadar, yaptıracak olduğunuz köpek egzersizlerinin de önemi bulunmaktadır.
 • Bir diğer önemli konusu ise yavru köpek eğitimi olacaktır. Yavru köpeğinizin ailenizin bir parçası olmasını istiyorsanız, köpek eğitimine önem vermeniz gerekmektedir. Eğitilmiş köpeklerin zararsız ve daha çok aktiviteye katılacağını unutmamalısınız.
  Yavru Köpek Bakımı 2
 • Acil durumlarda ilk yardım konularını biliyor olmanız önemlidir. Bazı hastalık ve fiziki durumlarda köpeğe nasıl ilk yardım uygulanacağını muhakkak öğrenmelisiniz.
 • Düzenli olarak yapılması gereken aşıları yaptırmalısınız. Bunun için veterinerinizden destek almayı unutmamalısınız.
 • Beslediğniz yavru köpeği doğru zamanda kısırlaştırmanız gerekmektedir. Bunun içinde veterinerinize danışabilirsiniz.
 • Bit ve pire kontrollerini düzenli olarak yapmak şarttır.
 • Tüm köpeklerin en az yılda 1 defa genel muayeneden geçmeleri gerekmektedir.
 • Olası sağlık problemlerinde mutlaka veterinere başvurmanız ve her konuda veterinere güvenmeniz şarttır.
 • Acil durumlarda kişisel müdahalelerden uzak durmalısınız.

Yavru Köpek Bakımı 3

Bu ve bunun gibi daha pek çok detayın olduğunu görebiliyoruz. Evde yavru köpek bakımının sanıldığı kadar kolay olmadığı ve bu konuda çeşitli eğitimler alarak deneyim sahibi olmanız gerektiğni hatırlatmak istiyoruz.

9 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...