Yeşil Çayın Zararları

Yayınlanma Tarihi: 1 Aralık 2016 Ekleyen: Merve Kara


Yeşil Çayın Zararları Yayınlanma Tarihi: 1 Aralık 2016
Ekleyen: Merve Kara

Yeşil çayın zararları nelerdir diye düşündüğünüzde aslında çok da fazla bir madde bulamazsınız. Zira abartılacak bir faydası olmadığı gibi yine abartılacak bir zararı da yoktur aslında. Tabi ki bir gün içinde gereğinden fazla tüketilmemesi halinde. Günde 5 bardaktan fazla tüketildiğinde vücut farklı reaksiyonlar verebiliyor hatta bazı kimselerde tansiyonun oynamasına sebep olabiliyor. Onun dışında yeşil çay zararları arasında sayılabilecek çok fazla bir madde yoktur.  Her ürünün olağandan fazla tüketilmesi insana ciddi zararlar verebilir. Yeşil çayın da belli bir sınırı olmalıdır. Gündelik ilaç kullanıyorsanız, tansiyon ilaçları bunların başında gelebilir. Hamile iseniz, emzirdiğiniz bir bebeğiniz varsa mutlaka doktora başvurmanız tavsiye edilir.

Yeşil çayın zararları

Yeşil çayın faydaları ve zararları olarak değerlendirdiğimizde faydaları arasında antioksidan özelliği olduğunu, buna bağlı olarak ödem attırma da son derece başarılı olduğunu söylemek gerekir. Ayrıca yağlarınızı da hızlı şekilde yakmanıza yardımcı olur. Bu da özellikle diyet yapanlar için çok önemli bir özelliktir. Zaten bu yüzdendir ki beslenme uzmanları her gün yeşil çay önerirler.

Yeşil çayın ideal bir kullanım sağlandığında veya tüketildiğinde zararı yok denecek kadar azdır. Oysa faydalarına bakıldığında, bilimsel çalışmalar ışığında bile olumlu sonuçlar vermektedir. Bu olumlu sonuçların yanında alternatif tıp ürünlerinde bitkisel ürünlerin başında yeşil çay gelmektedir. Diyetisyenler her diyet menülerinde yeşil çayın tüketilmesi gerektiğini vurgularlar.

Yeşil Çayın Zararları 1

Bunlar dışında yeşil çay zararları diye kısa bir araştırma yapsanız, hamilelerin dahi tüketmesinde bir sakınca görülmediğine göre çok fazla tehlikeli bir durum ile karşılaşmazsınız. Yani sizde gönül rahatlığı ile günde birkaç bardak yeşil çayınızı tüketebilir varsa ödemlerinizi atabilirsiniz. Hatta hızlı yağ yaktırma özelliği sayesinde diyet listenize destek olarak kilo vermenizi hızlandırabilirsiniz. Yeşil çayın bir zararı yoktur. Faydalarını sıralamak gerekirse beyin faaliyetlerini artırarak düşünme ve algı kabiliyetini ve kuvvetini artırır. Metabolizmayı hızlandırarak yağların eritilmesinde öncelik sahibidir. Bu bakımdandır ki diyet menülerde sürekli yeşil çay içilmesi tavsiye edilir.  Sıvı ihtiyaçlarında sudan sonra en etkili içecek diyebiliriz. Çünkü ikisinin de herhangi bir zararı yok denecek kadar azdır.

Yeşil Çayın Zararları 2

Cildi sürüldüğü takdirde cildin yumuşadığı, gözeneklerin nefes aldığı bilinen bir gerçektir. Damarları açarak ve kanı temizleyici etkisi sayesinde kolesterolü azaltır. İdrak söktürücü etkisi ile vücudu temizler. Günde en fazla 5 bardak içilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilen yeşil çaylar, kafein içerdiği için uyku düzenini bozabilir, aç karnına içildiği taktirde mide ağrısına sebep olabilir, emziren annelerin doktoruna danışmadan yeşil çay içmesi tavsiye edilen bir durum değildir. Çünkü yeşil çayda bulunan kafein bebeğin ağırlığı düşürür, annenin de demir mineral almasını engelleyebilir. Bunlar ihtimaller sonucu ortaya çıkan belirtilerdir. Günde en fazla 5 defa içilmesi önerilir. Çünkü vücuda her şeyin fazlası zarar olduğu bilinmelidir.

Yeşil Çayın Zararları 3

Yeşil çayı formda kalmayı, zinde olmayı, gündelik yaşamı içinde enerjik görünmek isteyen insanların ciddiye alması gereken içeceği olmalıdır. Yeşil ve siyah çayın aynı bitki olduğu bilinmelidir. Fakat yeşil çay toplandıktan hemen sonra kurutma işlemine geçiliyor. Siyah çayın faydalı olduğu bilinmektedir. Ancak yeşil çayın siyah çaya oranla çok daha yararlı olduğu kesinlikle bilinmesi gereken bir gerçektir. Yeşil çay tamamen doğal bitkidir. Yan etkisi kesinlikle yoktur.

1 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...