Yeşil Zeytinin Faydaları

Yayınlanma Tarihi: 12 Temmuz 2017 Ekleyen: Merve Kara


Yeşil Zeytinin Faydaları Yayınlanma Tarihi: 12 Temmuz 2017
Ekleyen: Merve Kara

Zeytin, başlı başına insan vücuduna şifa veren bir nimettir. Ülkemizde üretimi oldukça fazla olan siyah ve yeşil zeytinin faydaları saymakla bitmez.

Bu makalemizde yeşil zeytinin faydaları ve zararları hakkında tüm bilinmesi gerekenleri sizlerle paylaşacağız. Öncelikle yeşil zeytinin içeriğinden bahsedelim. Karbonhidrat, protein, kalsiyum, demir ve A, B1, B2 vitaminleri ile niasin açısından oldukça zengindir. Böylesine zengin bir içeriğe sahip yeşil zeytinin faydaları nelerdir? Meyvesi, yaprağı, yağı ve hatta çekirdeği adeta şifa deposudur. Hücre yenileme özelliği ile birçok hastalığı tedavi etmekte ve vücut direncini arttırmaktadır.

En çok merak edilen yeşil zeytinin faydaları zararları konusunda uzmanlar birçok görüş ortaya atmaktadır. Faydaları zararlarından çok daha fazladır. Tabi ki bunun için doğru miktarda ve doğru şekilde tüketmek gerekir.

Yeşil zeytinin faydaları nelerdir? Kalp ve dolaşım sistemi için oldukça faydalıdır. Kalp kaslarını güçlendirir, kalbe kan pompalayan damarları destekler, kan basıncını düzenleyerek yüksek tansiyonu ortadan kaldırır. Kalp krizini önler. Bu yüzden kalp hastalıklarından ve damar tıkanıklıklarından korunmak için yeşil zeytini yeterince tüketmek çok önemlidir. Kötü kolestrolu düşürürken iyi kolestrolü dengede tutarak damar tıkanıklığını önler.

Ayrıca yeşil zeytinin faydaları nelerdir sorusuna verilecek yanıtlardan biri de sindirim sistemini düzenlemesi, bağırsak fonksiyonlarını desteklemesi, mide asidini gidererek ülsere iyi gelmesidir.

Yeşil zeytinin mikrop kırıcı özelliği vardır. Mantar oluşumunu önler. Sinüzite iyi gelir. Ödem giderir. Prostatı iyileştirir. Kemik erimesini önler ve durdurur. Cilt problemlerine, mantara, egzamaya iyi gelir. Şeker hastaları için yeşil zeytinin faydaları nelerdir? Vücutta insülin direncini kontrol eder ve şekeri dengeler. Özellikle şeker hastalarının her gün düzenli yeşil zeytin tüketmesi önemlidir.

Yeşil Zeytinin Faydaları 1

Yeşil zeytinin faydaları ve zararları konusunda birçok görüş olsa da en önemli faydası hücre yenileyici olması ve kanseri önlemesidir. Tümör oluşumunu önleyerek, var olan tümörlerin tedavisinde de oldukça etkilidir. Bağışıklık sistemi güçlendirerek bakteri, virüs ve mikroplara karşı vücudu güçlendirir.

Hamilelikte yeşil zeytinin faydaları, hem anne hem de bebek açısından oldukça fazladır. Zeytinde bulunan pantotenik asit bebeğin gelişimi için ihtiyacı olan kan hücrelerinin üretiminde oldukçe etkilidir.  Bebeğin refklekslerini geliştirir. Gebelikte yeşil zeytin tüketen annelerin bebekleri zihin gelişimi, beyin ve kalp fonksiyonlarının gelişimi açısından oldukça şanslıdır. Bebeğin hem zihinsel hem de fiziksel açıdan olumlu gelişmesini sağlar. Ayrıca hamilelikte yeşil zeytinin faydaları anne içinde çok fazladır. Yüksek tansiyon riskini ortadan kaldırır. Şeker yükselmesini önler. Kan yapıcıdır.

Yeşil Zeytinin Faydaları 2

Yeşil zeytinin faydaları ve zararları konusunda bilinmesi gerekenlerin başında aşırı tüketilmemesi gerektiğidir. Yeterli miktarda tüketildiğinde çok faydalı olan bu besin aşırıya kaçıldığında faydadan çok zarar sağlayabilmektedir. Alerjik reaksiyonlardan tansiyon problemlerine birçok yan etkiye neden olabilir. Her şeyde olduğu gibi yeşil zeytin tüketiminde de aşırıya kaçmamak ve kararında tüketmek önemlidir. Bu yüzden yeşil zeytinin faydaları zararları konusunda aşırı kaçmamak en iyisidir.

Yeşil Zeytinin Faydaları 3

Yeşil zeytinin faydaları nelerdir konusuna açıklık getirdikten sonra ne kadar tüketilmesi gerektiğinden de bahsedelim.  Yüksek tansiyonu olan hastalar için günde 40 gr yeşil zeytin tüketimi yararlı olacaktır. Daha fazlası ters etki yapabilmektedir. Zeytinde yağ oranının yüksek olması nedeni ile yüksek kolestrolü olanlar günde 25 gr’ ı geçmemelidirler. Herkesin kalp sağlığını koruması ve kalp krizine karşı önlem alması için günde 50 gr tüketilmesi kafi olacaktır.

Yeşil zeytinin faydaları ve zararları hakkında verdiğimiz bilgiler ışığında sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Çocuk gelişiminde ve hamilelikte yeşil zeytinin faydaları yeni neslin sağlıklı olması açısından önemlidir.

Yeşil Zeytinin Faydaları 4

12 Temmuz 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...