Yetişkinlerde Ateş Nasıl Düşürülür

Yayınlanma Tarihi: 31 Ekim 2017 Ekleyen: Merve Kara


Yetişkinlerde Ateş Nasıl Düşürülür Yayınlanma Tarihi: 31 Ekim 2017
Ekleyen: Merve Kara

Yüksek ateş, çocuk ve bebekler gibi yetişkinleri de olumsuz yönde etkiler. Ciddi sağlık sorunlarına kadar ilerleyen yüksek ateş durumuna mutlaka müdahale edilmesi gerekir. İlk olarak kişinin kendi kendine ya da çevresindekilerin hastaya uygulayabileceği bazı yöntemlerin denenmesi gerekir. Bu yöntemlerin ardından hala ateş düşmüyorsa, ilaç tedavisi ya da sağlık merkezlerinde tedavi yöntemleri denenebilir. Bu yazımızda sizlerle yetişkinlerde ateş düşürme yöntemleri ve bu yöntemlerin uygulanması hakkında detayları aktaracağız.

Yetişkinlerde Ateş Düşürme Yolları

Yetişkinlerde yüksek ateş düşürme yöntemlerine geçmeden önce kısaca yüksek ateşin nedenlerinden bahsetmek istiyoruz. Yetişkinlerde yüksek ateş, genelde vücuda giren virüs ya da bakterilerden kaynaklanır. Vücudun bu yabancı ve zararlı mikroorganizmalara karşı savunmaya geçmesi sonucu ateş yükselmesi meydana gelebilir. Çocuk ve bebeklerdeki gibi yetişkinlerde de yüksek ateş tehlikelidir. Özellikle 72 saati geçen yüksek ateş durumunda mutlaka doktor kontrolü gerekir.

Yetişkin bir insanın normal vücut ısısı 36-37 derecedir. Bu vücut ısısının 38-39 dereceye çıkması ateş yükselmesi anlamına gelir. Ateşin 40 derece ve üzerinde olması ise yüksek ateş olarak adlandırılır. Bu da mutlaka müdahale gerektiren bir durumdur.

Yetişkinlerde yüksek ateş nasıl düşürülür merak edenler için uygulanabilecek yöntemler şu şekildedir.

 • İlk olarak ateş yükselmesinin nedenlerine bakılması gerekir. Eğer ateş yükselmesi farklı sağlık sorunlarından kaynaklanıyorsa, ilk olarak bu sağlık sorunlarının tedavisi hakkında yöntemler uygulanmalıdır.
 • Daha sonra ateşin düşürülmesi için duş alınabilir. Ilık su ile saçları ıslatmadan alınan duş ateşin düşmesini sağlayacaktır.
 • Duştan sonra kalın ve dar kıyafetler yerine esnek, geniş, ince kıyafetler giyilmesi gerekir.
 • Duş alma durumu söz konusu değilse ateşi olan kişinn eklem bölgelerine ıslak havlu ya da ıslak bez konulabilir. Belirli aralıklar ile bu bezlerin değiştirilmesi gerekir.
 • Ateşi olan kişinin çok fazla hareket etmemesi, bolca dinlenmesi gerekir. Yüksek ateş nedeni ile rahatsızlanan kişilerin yatarak dinlenmesi daha kısa sürede toparlanmalarını sağlar.

Yetişkinlerde Ateş Nasıl Düşürülür 1

 • Yüksek ateşe karşı bol bol su ve sıvı tüketimi gerekir. Bu sayede ateş yükselmesi ile kaybedilen su yeniden vücuda alınır.
 • Ani ateş yükselmesi için fitil kullanılabilir. Fitil ile kısa sürede ateşi düşürmek mümkündür.
 • Yetişkinlerde ateş yükselmesi için aspirin kullanılmamalıdır. Aspirin ateş yükselmesine iyi gelmez.
 • Yüksek ateşi olan yetişkinler, ateş düşürücü ilaçlardan destek alabilir. Bu ilaçları 6-8 saat aralıklar ile kullanarak ateş yükselmesini tedavi etmek mümkündür. Eğer ilaçlar ile ateş düşmezse en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

Yetişkinlerde Ateş Nasıl Düşürülür 2

Yetişkinlerde yüksek ateş için kimyasal ilaçların yanı sıra bitkisel tedaviler de uygulanabilir. Bu bitkisel tedaviler için kuru üzüm ve taze zencefilden destek alınabilir. Yüksek ateş için uygulanabilecek kür için gereken malzemeler;

 • 1 yemek kaşığı taze zencefil
 • 1 çorba kaşığı kuru üzüm
 • 200 ml yani bir bardak içme suyu

Yetişkinlerde Ateş Nasıl Düşürülür 3

Bu kür için gereken kuru üzüm ve taze zencefilleri ezin. 1 bardak su ile uygun br cezvede 1 saat kadar kaynatın. Bu sırada su yarı yarıya iner. Daha sonra suyu süzgeç ile süzün ve ılık olarak tüketin. Günde 2 kere taze olarak bu karışımdan hazırlayıp tüketebilirsiniz. Her ne kadar bitkisel olsa da bu kürün de uygulanmasında yan etkiler olabileceğini göz önünde bulundurun. Beklenmeyen bir etki durumunda en kısa sürede sağlık kuruluşlarından destek alabilirsiniz.

31 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...