Yoğurt Mayalama

Yayınlanma Tarihi: 5 Mayıs 2017 Ekleyen: Merve Kara


Yoğurt Mayalama Yayınlanma Tarihi: 5 Mayıs 2017
Ekleyen: Merve Kara

Evde yoğurt mayalamak, doğal ve organik beslenmek isteyenler için en güzel seçeneklerden birisidir. Kendi yoğurdunu kendisi yapıp güvenle tüketmek isteyenlerin baş vurdukları yöntem olan evde yoğurt mayalama, farklı pek çok şekilde yapılmaktadır. Bu yazımızda lezzetli ve tam kıvamında yoğurtlar hazırlamak için uygulayabileceğiniz evde yoğurt mayalama yöntemleri ve uygulanışlarını sizlerle paylaşacağız.

Evde yoğurt mayalamak pek çok ev hanımı tarafından beğenilerek uygulanır. Bu organik besinin elde edilmesi için farklı çok sayıda yöntem mevcuttur. Evde yoğurt mayalamak için uygulanan yöntemlerden en klasiği, kavanozda yoğurt mayalama yöntemidir. Bu yöntem için ortalama 2 litre süte 3 yemek kaşığı sert yoğurt kullanmanız gerekir. Kavanozlarınızın ebatına göre süt miktarını daha fazla ya da daha az olarak ayarlayabilir, aynı şekilde yoğurt ölçüsünü de dengeleyebilirsiniz. Açık olarak satın aldığınız sütü pişirmek için kaynatın. Kaynayan sütü ocaktan alın, kavanozlara pay edin. Kavanozların üzerinde 1-2 parmak kadar boşluk kalmasına dikkat edin ve sütün ılımasını bekleyin. Ilıyan sütün ısı derecesinin 45’e düşmesini bekleyin.

Eğer termometre yoksa ölçmek için serçe parmağınızı kullanabilirsiniz. Serçe parmağınızı süte batırdığınızda eğer yanmıyor ancak ısınıyorsa mayalanabilir. Maya için yoğurdun içine 2-3 yemek kaşığı kadar ılık süt koyup karıştırın. Bu sütü kavanozlara pay edin ve kapağını sıkıca kapatın. Kavanozları ilk olarak temiz mutfak bezlerine ardından da büyük bir battaniyeye sarın. Sallamadan sıcak bir yere koyup 6 saat kadar bekletin. 6 saatin sonunda kavanozların kapağını açıp buzdolabında 1 gece bekletin. Ertesi gün kullanabilirsiniz.

Yoğurt Mayalama 1

Yine çok kullanılan evde yoğurt yapma yöntemlerinden birisi olan fırında yoğurt mayalama yöntemidir. Fırın ile yoğurt mayalamak için ilk olarak açık sütü kaynatın. 1 litre süte 1 yemek kaşığı susuz yoğurt mayalanması için yeterlidir. Süt kaynadıktan sonra maya için ılmasını bekleyin. Isısını ayarlamak için serçe parmağınızı kullanabilirsiniz. Bunun için süte serçe parmağınızı batırın ve 7’ye kadar sayın. Başta yanmıyor, 7’den sonra yanmaya başlıyorsa ısısı tamam demektir. Isı sağlandıktan sonra yoğurdu biraz ılık süt ile karıştırın ve kap içine ekleyin. Fırını 30 derecede ısıtın ve kapatın. Fırın sıcakken kabı içine koyun ve kapağını kapatın. 4 saat bu şekilde bekletip sonrasında 1 gece buzdolabında bekletin.

Yoğurt Mayalama 2

Evde yoğurt mayalamak için kullanılan en son yöntem ise nohutla yoğurt mayalama, yöntemidir. Bu yöntem için 1 litre süt için 15 adet nohut kullanılabilir. Bu ölçüyü süt miktarına göre değiştirebilirsiniz. Nohutla yoğurt mayalamak için ilk olarak sütü pişirin ve maya derecesine kadar ılımasını bekleyin. Cam bir kavanozun dibine yeterli miktarda nohut koyun. Üzerine sütü ekleyip kavanozun kapağını kapatın. Kavanozun sıcak kalması için bez ya da kazak ile sarın. Sıcak bir ortamda 24 saat bekletin. Bu yöntem ile genelde yoğurt mayası elde edilir ve yaklaşık 6-7 mayalamadan sonra normal yoğurt tadına erişilebilir.

Yoğurt Mayalama 3

Evde yoğurt mayalamak için yukarıdaki yöntemlerden her hangi birini kullanabilirsiniz. Bu yöntemler ile belirttiğimiz ölçüleri kullandığınızda mutlaka başarılı olacaksınız. Hem taze hem de sağlıklı bir yoğurt elde etmek için evde yoğurt mayalamak gerekir. Özellikle küçük çocuğu olan anneler bu yöntemler ile her gün az miktarda yoğurt mayalayıp çocuklarına yedirebilir. Yoğurt mayalamak için genelde açık süt kullanımı uygundur. Ancak siz eğer güvenilir olarak açık süt bulamazsanız, ünlü markaların günlük azır sütlerini de kullanabilirsiniz. Ancak kesinlikle pastorize sütlerden kullanmayın. Lezzetli bir ev yoğurdu elde etmek için inek ve koyun sütünü karıştırıp mayalayabilirsiniz. Keçi sütü daha ekşimsi olduğu için çok fazla tercih edilmemektedir.

5 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...