Yoğurt Nasıl Mayalanır

Yayınlanma Tarihi: 5 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Yoğurt Nasıl Mayalanır Yayınlanma Tarihi: 5 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Sağlıklı ve doğal bir yaşam için yoğurt tüketmek çok önemlidir. İçerisinde çok önemli vitamin, mineral ve proteinler bulunmaktadır. Bu yazımızda evde yoğurt nasıl mayalanır ve yoğurt mayalama ile ilgili tüm detayları bulabiliyor olacaksınız. Hemen hepimiz günlük olarak yoğurt tüketmekteyiz. Ancak, piyasada satılan pek çok marka ve ürünün doğal olmadığını belirtmek isteriz. Bu ürünlerde nişasta ve jelatin gibi pek çok katkı maddesi bulunduğunu sanırım herkes tahmin edebiliyor. Bu tür ürünlerde harici daha çok sayıda kimyasal katkı maddesinin olduğunu söyleyebiliriz. Sağlıklı ve doğal yoğurt yemek için yapılması gerekenler bellidir. Öncelikle bilinen bir sütçüden taze günlük süt almak gerekir. Alınan sütün iyice kaynatılması ve evde yoğurt olarak mayalanması gerekmektedir. Yazımızın devamında yoğurt nasıl mayalanır, malzemeleri nelerdir ve yoğurt kaç saatte mayalanır gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Doktorların tamamı tüketilmesi gereken yoğurdun evde yapılması gerektiğini önermektedir. Bu nedenle ev yoğurdu yapmak ve tüketmek en sağlıklı olanıdır.

Yoğurt Mayalamanın Püf Noktaları

Ev yoğurdu yapmak aslında çok kolaydır. Bunu daha önce denemeyen kadınlar ev yoğurdu yapmanın zor olabileceğini ve istenilen kıvamının tutturulamadığını düşünebilir. Ancak, bu endişe yersiz ve gereksiz. Yoğurt yapmanın püf noktaları olarak vereceğimiz detaylarla birlikte sizde çok kolay bir şekilde yoğurt yapabiliyor olacaksınız.

Yoğurt İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 litre taze günlük süt
  • Maya olarak kullanmak üzere ekşimemiş taze çeyrek su bardağı yoğurt
  • İsteğe göre 1 tatlı kaşığı bal ilave edilebilir.

Ev Yoğurdu Yapılışı

Taze olarak satın aldığınız 1 litre sütü derin bir çelk tencere içinde kaynatmalısınız. Kaynama noktası taşanana kadar olmalıdır. Koyu kıvamlı yoğurt isteyenler için ekstra 10 dakika daha kaynatma yapılmalıdır. Bu noktada yoğurt mayası önemlidir. Kesinlikle çok taze veya ekşi olmamalıdır. Kaynatılacak olan sütün 1 litreden fazla olması ve bunu 1 litreye kadar kaynatılması daha doğru bir yol olacaktır. Bu aşamada süt ne kadar koyu kıvamda olursa yoğurtta o kadar koyu olacaktır. Taş gibi yoğurt isteyenler için bu detay önemlidir.

Ev Yoğurdu Yapılışı

Kaynatma işlemini yaptıktan sonra tencereyi ocaktan almalı ve yaklaşık 25 dakika kadar bekletmelisiniz. Bu sırada süt üzerinde kaymak oluşumu olabilir. Bunun oluşmaması için süt ara sıra katrıştırılabilir. Oluşan kaymakların yüzeyden alınması gerekmektedir. Sütün sıcaklık kıvamı yoğurdun tutması için çok önemlidir. Çok sıcak ve soğuk yoğurt istenilen kıvamda olmayacaktır. İstenilen en uygun sıcaklık 45-50 derecedir. Bu bilgi ile birlilkte yoğurt kaç derecede mayalanır sorularına cevap vermiş oluyoruz.

Ev Yoğurdu Yapılışı 1

Mayalama işlemine geçmeden önce tencere içinde 1 kepçe kadar sütü maya içine dökmelisiniz. Yoğurt ve sütü iyice karıştırdıktan sonra oluşan karışım sütün içine boşaltılır ve iyice karıştırılır. Bu sayede maya süt içinde eşit bir şekilde dağılmış olur. Tatlı yoğurt sevenler içine 1 tatlı kaşığı bal ilave edebilirler. Son olarak ortaya çıkan karışım cam bir kavanoza konulur. Cam kavanoz 50 derece bir fırın içine yerleştirilir ve yaklaşık olarak 3-4 saatte yoğurt oluşur. Normal şartlarda kalın bez veya çarşafa sarmak üzere yoğurt mayalanabilir. Bu yöntemde ise 7-8 saat oda sıcaklığında bekletilmesi gerekiyor. Mayalanan yoğurdun yaklaşık olarak 5-6 saat boyunca buzdolabında bekletilmesi gerekir. Bu süre sonunda yoğurt tam istenilen kıvama gelmiş olacaktır. Buzdolabında bekletilmeyen yoğurt tatlı ve sıvı olacaktır. Bu nedenle yoğurdu yemeye başlamadan önce buzdolabına koymanız çok önemlidir. Bu nefis yoğurdu yemeye başlayabilir ve vücudun ihtiyacı olan her şeyi en doğal haliyle alabilirsiniz.

4 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...