Yumurta Kaç Dakikada Haşlanır

Yayınlanma Tarihi: 19 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Yumurta Kaç Dakikada Haşlanır Yayınlanma Tarihi: 19 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Yumurta sağlık açısından çok önemli besindir. Tavada yapılan ve çok yağda pişirilen yumurtadan çok haşlanmış olması daha iyidir. Kahvaltıların olmazsa olmazı yumurta pişirimi hakkında sizlere özel pratik bilgilerimiz olacak. Yumurta rafadan olsun istiyorsanız kaynadıktan sonra yalnızca 2 dakika bekleyecek. Yumurtanın suyun içinde çok fazla kaynaması gerekir. Sağlık açısından Omega 3 içeren ve çok zengin proteine sahip yumurtaların en iyisi kahve renkli olandır. Eper beyaz olacaksa, köy yumurtası tercih ediniz. Asla bilinmedik merdiven altı olarak tabir edilen yerlerden almayınız. Size çok zarar verebilir. İçinde çok miktarda hormon olması kaçınılmaz durumdur.

Yumurtayı pişirirken haşlama süresi çok önemlidir. Herkes rafadan yaparken zorlanıyor. Rafadan yumurta demek dışının tam pişmesi ve içinin tam pişmeden pişecek kadar kıvama gelmesi demektir rafadan olması için çok çiğ de olmayacak çok pişmişte olmayacak tam ayarında olması için kesinlikle 120 saniye çok önemlidir. Son zamanlarda üretilen ve herkes tarafından beğenilen yumurta haşlama makinesi rafadan yumurta yapmasını beceremeyenler için çok yardımcı kahvaltılar için mutfakta etkili olan dostunuz olacaktır. Aynı kahve makinesi gibi hayat kurtarıcı olan yumurta haşlama makinesi fiyatları da son derece uygundur. Küçük ev aletleri satılan markalardan tedarik edebilirsiniz. Okuyucularımızın haşlanmış yumurta nasıl yapılır sorusuna yanıt alacağı makalemizden verim almanız dileğiyle. Rafadan ve tam pişmiş yumurta haşlama süresi hakkında net ve kısa bilgi veren aşağıdaki listemizi kontrol edebilirsiniz. yumurta haşlama makinesi ve cezvede yapılan yumurtaların pişme süreleri çok farklıdır. Nasıl kahve makinesi kahveyi daha çabuk pişiriyorsa yumurta haşlama makinesi de üzerinde bulunan fonksiyon düğmesi sayesinde size yardımcı olur.

Haşlama makinesinin üstünde rafadan ve tam pişmiş ya da yarı pişmiş seçenekleri var bu tuşlardan hangisini istiyorsanız seçiniz. Daha sonra güç kaynağına basınız. Yumurta haşlama makinesi elektrik ile çalışmaktadır. Haşlama makineleri zaten rafadan ya da tam pişmiş istediğiniz yumurta için süre ayarını kendi yapacaktır. Siz sadece seçimi belirliyorsunuz o kadar. Çok az elektrik harcayan hem mutfak dostu hem de enerji dostu bir üründür. Kısa sürede yumurtanın haşlanmasını sağar. Kullanımı da çok kolaydır. Makineyi kullanmadan önce kesinlikle yumurtaları sirkeli su ile dezenfekte ediniz. Aşağıda belirtilen maddeler ile umarız yumurta kaç dakika haşlanır ve yumurta haşlama kaç dakika sorusuna etkili cevaplar almışsınızdır. Haşlama süresi çok iyi derecede kaynadıktan sonra 8 dakikayı geçmeyecek şekildedir. Mutlaka saat tutunuz. Çok kaynarsa yumurta kenarından çatlar ve içi su çekmeye başlar. Haşlamak için ince tabanlı ve cezve şeklinde olan ürünleri tercih ediniz.

Yumurta Kaç Dakikada Haşlanır 1

Yumurta Haşlaması Yapımı

 • Yumurtaları haşlamak için küçük yumurtaları tercih ediniz.
 • Büyük ebatlı yumurta lezzetli olmaz.
 • Haşlamadan önce çok iyi yıkayınız.
 • Haşlamak için yumurta cezvesi ince tabanlı olmalıdır.
 • Derin tavada haşlamaya kalkmayınız.
 • Haşlama suyunun için bir miktar zeytinyağı damlatınız aynı zamanda tuz koyunuz.
 • Suyun içine atılan zeytinyağı sayesinde çok kolay olarak yumurtalar soyulacak.
 • Kaynamaya başladığından önce dakikaları çok iyi takip etmek gerekir.
 • Haşlama makinesini kullanacaksanız tezgah üstünde asla su olmamalıdır.
 • Elektrik prizine çok dikkat ediniz.

Yumurta Haşlaması Yapımı

Yumurta Pişme Süreleri

 • Rafadan yumurta cezvede: yumurta kaynadıktan sonra 2 dakika sonra alınız.
 • Tam pişmiş yumurta cezvede: yumurta kaynadıktan sonra 6 dakika sonra alınız.
 • Rafadan yumurta haşlama makinesi ile: yumurta kaynadıktan sonra 3 dakika sonra alınız.
 • Tam pişmiş yumurta haşlama makinesi ile: yumurta kaynadıktan sonra 5 dakika sonra alınız.
19 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...