Yumurta Nasıl Haşlanır

Yayınlanma Tarihi: 19 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Yumurta Nasıl Haşlanır Yayınlanma Tarihi: 19 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmez lezzeti, protein deposu ve herkesin tüketmesi gereken yumarta ile ilgili önemli bilgileri yazımızın devamında bulabiliyor olacaksınız. Özellikle haşlanmış yumurta üzerine konuşalım istiyoruz. Yumurtanın nasıl haşlanması gerektiğini, kaç dakikada haşlandığını ve damak tadına göre farklı haşlanma sürelerini sizinle paylaşıyor olacağız. Haşlama yumurtanın pişirme süreleri farklıdır. Haşlanmış yumurtayı herkes aynı kıvımda sevmez. Bazıları cıvık, bazıları rafadan, bazıları da katı olarak yemektedir. Katı ve çok katı olarak sevenler de bulunmaktadır. Tercihe göre yumurta haşlanmalı ve servis edilmelidir.

Yumurtayı haşlarken çatlamaması için bir miktar tuz katmanız gerekmektedir. Haşlanacak yumurtaya göre ekleyeceğiniz tuz miktarı değişecektir. Yumurta nasıl haşlanır diye merak edenlere ayrıntılı yanıtlara geçebiliriz. Bu noktada yumurta haşlama süresi üzerinde yoğunlaşmak istiyoruz. Bu süreleri dikkate almamanız durumunda istediğiniz kıvamda lezzet alamayabilirsiniz. İlk olarak cıvık yumurtadan başlamak istiyoruz. Ak kısmı yumuşak olmalıdır. Sarısı çok az pişmiş ve akışkan kıvamda olmalıdır. Bunun için yumurta sayısına göre cezve veya derin bir kap içine su koymalısınız. Suyun fokurdamaya başlaması ile birlikte 2 dakika kadar bekletin ve altını kapatın. Bu işlem sonunda bir süre soğuk su içinde bekletin ve cıvık yumurtayı lezzetle yiyin.

Yumurta Nasıl Haşlanır 1

Pek çok kişi haşlanmış yumurtayı rafadan sevmektedir. Peki rafadan yumurta haşlama süresi ne kadardır? Aynı şekilde uygun bir kaba yumurtaları ve suyu koyun. Fokurdamaya başlaması ile beraber ortalama 3 dakika pişirin. Soğuk su içinde bekletin ve afiyetle tüketin. Bir diğer haşlanmış yumurta türü ise kayısı yumurtadır. Bu noktada kayısı kıvamında yumurta nasıl haşlanır sorusuna yanıt arıyor olacağız. Kayısı kıvamında olması için akı iyi pişmiş olmalıdır. Sarı kısmı akmayacak kıvamda olması şarttır. Sarı kısmının görünümü kayısıya benzemektedir. Bu nedenle kayısı kıvamında adı verilmiştir.

Yumurta Nasıl Haşlanır 2

Kayısı kıvamında yumurta elde etmek için fokurdama anından itibaren ortalama 4 ile 4,5 dakika kadar haşlamanız şarttır. Katı yumurta sevenleri de unutmadık. Katı yumurta hem beyazı, hem de sarısı çok pişmiş olan yumurtadır. Bunun içinde fokurdama anından itibaren ortalama 5,5 ile 6 dakika arasında kaynatmanız gerekmektedir. Bazı insanların çok katı yumurta sevdiklereini biliyoruz. Bunun içinde yapmanız gereken daha uzun süre kaynatmanız olacaktır. Çok katı haşlanmış yumurta elde etmek içinde ortalama olarak 10 dakika kadar pişirmeniz gerekmektedir. Pişirme süresi sonunda soğuk suda bekleterek afiyetle tüketebilirsiniz.

Yumurta Nasıl Haşlanır 3

Görüldüğü gibi özel istek ve damak tadınıza göre haşlanmış yumurta çeşitleri ve de süreleri bulunmaktadır. Bu bilgiler sonunda yumurta nasıl haşlanır kaç dakika içinde pişirilir gibi sorularınıza yanıtlar vermiş olduk. Yumurta sağlık açısından çok önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle küçük yaşlardan itibaren tüketilmesi gerekmektedir. İnsan vücudunun ihtiyacı olan protein miktarını tek başına karşılayabilme özelliğine sahiptir. Lezzet bakımından da yumurta vazgeçilmezdir. Hemen her evde ve her kahvaltıda olmazsa olmaz bir üründür. Kahvaltı denilince akla ilk onun ismi gelir. Yağda yumurta, omlet yumurta, rafadan yumurta, kayısı kıvamında yumurta, katı ve çok katı haşlanmış yumurta gibi farklı şekillerde tüketilmektedir. Pek çok yemek içine de katılmaktadır. Özellikle tatlılar için olmazsa olmazdır. Yumurta mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir. Bu nedenle kahvaltılarınızda kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Her gün en az bir haşlanmış yumurta yemelisiniz. Yumurtanın haşlanmış şekilde tüketilmesi sağlık ve proteinleri bakımından çok daha doğrudur. Bizim önerimiz, proteinlerin kaybolmaması ve daha sağlıklı olması için rafadan haşlanmış yumurta yemeniz olacaktır. Rafadan haşlanmış yumurta vitamin ve protein bakımından en sağlıklı olanıdır.

19 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...