Zeka Küpü Nasıl Yapılır Pratik Bilgiler

Yayınlanma Tarihi: 24 Ocak 2017 Ekleyen: Merve Kara


Zeka Küpü Nasıl Yapılır Pratik Bilgiler Yayınlanma Tarihi: 24 Ocak 2017
Ekleyen: Merve Kara

Zeka küpü sinir küpü olarak da adlandırılabilir. Bazı yerlerde rubik küp olarak da duyabilirsiniz. Küp şeklinde tasarıma sahiptir. Yüzleri farklı renklerden oluşmaktadır. Bir döneme damgasını vurmuş ve hemen herkesin elinde görebildiğimiz küp yapımı hakkında bazı bilgileri yazımızda bulabiliyor olacaksınız. Zeka küpünün her bir yüzünde aynı renklerden oluşmak üzere toplam 9 adet kare bulunmaktadır. Renkli olan tüm kareler hareketli olmaktadır. Bu kapsamda rubik küp nasıl çözülür diye merak ediyorsanız aşağıda vereceğimiz uygulamaları not etmenizi öneriyoruz.

Zeka küpleri özellikle 2000’li yılların başlarında ve devamında çok fazla oynanmıştır. Pek çok oyuncakçıda ve marketlerde zeka veya rubik küpleri satılmaktaydı. O döneme damgasını vurmuş olan zeka oyunu milyonlar tarafından bir tutkuya dönüşmüştür. Zeka oyunlarına olan ilgi geçmişte ve günümüzde de aynı şekilde devam etmektedir. Zeka oyunlarını çözmek için bazı mantıksal bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır. Herkes tarafından yapılması zor olabilir. Ancak, özellikle zeka küpü ile ilgili önemli bilgileri bu yazımızda bulacaksınız. Çok zor olmayan basit yöntemlerle zeka küpünü çok kolay bir şekilde çözebilirsiniz. Zeka küpü çok eğlenceli ve akılıca bir oyundur. Bugünlerde biraz daha popülerliğini kaybetmiş olsa da unutulmazlar arasına girmeyi başarmıştır.

Zeka Küpü Nasıl Yapılır?

Bir döneme damgasını vurmuş olan zeka oyunu olarak hemen her yerde satılan Rubik küpleri ile hem zaman geçiriyor ve hem de zekanızı konuşturuyorsunuz. Çözmesi kolay olmayan rubik küp çözümü hakkında her şeyi yazımızda bulabileceksiniz. Her yaştan insan için ideal bir oyun olan ve zeka küpü nasıl çözülür diye merak eden bu oyunun bütün püf noktalarını sizinle paylaşmak istiyoruz. Liste halinde Zeka küpü çözümünü sizlerle paylaşıyoruz.

zeka kupu cozumu

  • İlk olarak ön yüzü 180 derece çevirmelisiniz.
  • Üst yüz bölümünü saat yönünün tam tersine olmak üzere 90 derece çevirmelisiniz.
  • Sağ bölümdeki yüzü yine aynı şekilde saat yönünün tam tersine olmak üzere 90 derece çevirmelisiniz.
  • Sol bölümde bulunan yüzü ile saat yönünde toplam 90 derece çevirmelisiniz.
  • Ön yüzü yeniden 180 derece çevirerek önemli bir aşamayı kat etmiş olacaksınız.
  • Daha sonra sağ yüzü 90 derece saat yönünde çevirmelisiniz.
  • Sol yüzü saat yönünün tam tersine olmak üzere 90 derece çevirmelisiniz.
  • Üst yüzü aynı şekilde saat yönünün aksine 90 derece çevirmelisiniz.
  • En son aşamada ön yüzü 180 derece çevirdikten sonra zeka küpünü çözmüş olacaksınız.

İşlem bu kadar kolay ve basit olacaktır. Bakıldığında zeka küpü çözümü çok zor olmamaktadır. Sürekli deneyerek ve test ederek bunu kendinizde kolayca yapabilirsiniz. En çok 3x3x3 olan rubik küpler bulunmaktadır. Bu kapsamda zeka küpü oyunu oynayan ve çözmeye çalışan bir dönemde milyonlar olmuştur.

Zeka Küpü Hilesi

zeka kupu cozumu

Zeka küpünü çözmek için bazı hileler bulunmaktadır. Bu hilelerin bilinmesi için yazımızın son bölümünde kısa bilgileri sizlerle paylaşmak istedik. Bu anlamda zeka küpü yapımı ve hileleri üzerine ciddi çalışmalar yapılmıştır. Bununla ilgili farklı teknik ve yöntemlerde bulunmaktadır. Herhangi bir harfin arkasında kesme işareti görüldüğünde yapılması gereken o yüzün saat yönünün tam tersine çeyrek tur çevrilmesi gerekmektedir. Bir harfin kesme olarak kullanılması durumunda o yüz yarım tur çevrilmelidir. X, y ve z harfleri zeka küplerinde kullanılmaktadır. Bu eksenleri döndürmek amacı ile kullanılmaktadır. Bu şekilde akıl küpü nasıl yapılır diye merak edenlerin detaylara daha fazla önem vermeleri şarttır.

24 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...