Zencefil Tozu

Yayınlanma Tarihi: 5 Aralık 2016 Ekleyen: Merve Kara


Zencefil Tozu Yayınlanma Tarihi: 5 Aralık 2016
Ekleyen: Merve Kara

Zencefiller familyasından bir metreye kadar uzayabilen, ince ve uzun yapraklı, sarı-kırmızı renklerde çiçek olarak açabilen, kökleri baharat ve ilaç olarak kullanılmaktadır. Çin, Hindistan gibi yarı tropik ülkelerde yetişir. Dış görünüşü itibariyle yerelması ile aynıdır. Zencefiller bazen katı halde değil toz halinde de kullanılabilir. Bu onların daha az faydalı olduğu anlamına gelmez. Sadece tercihe bağlı olarak kullanılır ve yine istediğiniz şekilde değerlendirebilirsiniz. Toz halinde olunca bazen kafalar karışabiliyor ve zencefil tozu nasıl demlenir? Gibi sorular açığa çıkabiliyor. Aslında farklı hiçbir şey yoktur yine taze zencefilde olduğu gibi bu defa toz halini kullanarak zencefil çayınızı demleyebilirsiniz.

Zencefil Tozu Faydaları

Zencefil bitkisi gazoz, şarap, turşu ve reçel yapımında da kullanılır. Zencefil tozunda B ve C vitaminler bulunmaktadır. Geleneksel ve kanıta dayalı olmayan hekimlik uygulamalarında mide ve baş dönmesi rahatsızlıkları iyi geldiğini bilinmektedir. İştah açıcı bir etki göstermektedir. Mide yanmalarında, gaz söktürücü, sindirimi kolayca düzenleyebilen, solunum yolları açıcı bir etki göstermektedir. Bunların yanı sıra kan damarlarını açtığı, terleme ve sıcaklık yaptığı bilinmektedir. Kalbi canlandırdığı da uzmanlar tarafından söylenmektedir. Faydaları açısından değerlendirdiğimizde zencefil tozu neye iyi gelir? Diye düşünülebiliyor. Nedense katı halinde olmayınca daha az işe yararmış gibi bir ön yargı oluşabiliyor. Fakat durum hiç de öyle değildir. Zencefil tozunuzdan da aynı etkiyi görebilirsiniz.

Zencefil Tozu Nasıl Kullanılır?

Zencefil tozunu zencefil çayı yaparken katı halini nasıl kullanıyorsanız toz halini de bir kaşık olacak şekilde kaynayan suya karıştırabilirsiniz. Peki, zencefil tozu zayıflatır mı? Diye düşünüyorsanız, taze zencefilin etkisi ne ise, toz halinin de odur. Zayıflatmaktan ziyade daha çok midenizi ve solunum yollarınızı rahatlatmaya yarar ve sık tüketmeniz halinde ödemlerinizden de bu sağlıklı ve lezzetli içecek yardımıyla kurtulabilirsiniz. Tabi zencefil tozunu lezzetlendirmek de sizin elinizdedir. Zencefilin bulantı gibi rahatsızlıklarda alternatif tıp anlamında fayda sağladığı bilinmektedir. İki çay bardağında tüketilmesi yeterli tesiri göstermek için yeterlidir. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda bir çay kaşığı zencefil tozunu sıcak suyun içine atılarak tüketilmesi gerekmektedir.

Zencefil Tozu Nasıl Kullanılır?

Zencefil tozunun bal ile karıştırılıp bir macun elde edilebilir. Elde edilen macunun yenmesi üzerine insan içini ısıtarak bronşlarını açmasına ve temizlemesine neden olabilmektedir. Sigara içenlerde çok görülen balgamı söker, aynı zamanda öksürüğü kesen bir etkiye sahiptir. Aspirin diye tabir edilen ilacın doğadaki karşılığı zencefil tozudur. Kanı sulandırır, damarları açar, kan pıhtılaşmasını önleyecek kadar etkili bir doğal üründür. İyi bit hafıza kuvvetlendiricidir, zihni olabildiğince açması ile tanınır. İlaçların yan etkilerini yok eden bir yapıya sahiptir. Emzirme dönemlerinde kadınlar tarafından içildiğinde sütü artırıcı bir etkisi olmakla beraber bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Zencefil Tozu Nasıl Kullanılır? 1

Zencefil tozu ile zencefil arasında hiçbir fark yoktur. Zencefilin toz halidir. Asırlar boyu iyi bir besin ve ilaç olarak günümüze kadar gelmiştir. Doğal bir ürün olduğu için kesinlikle yan etkiye sahip değildir. İnsanlar üzerinde yapılan deney sonuçlarında bile hiçbir zararına rastlanmamıştır. Zencefil tozunun çaya katılarak tüketildiğinde çok güçlü bir romatizma ilacıdır. Bal ve toz halindeki zencefilin tüketilmesi sonucunda bel ve bacak ağrıları son bulmakta, romatizmayı tedavi edici etki göstermektedir.

5 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...