Zencefil

Yayınlanma Tarihi: 3 Aralık 2016 Ekleyen: Merve Kara


Zencefil Yayınlanma Tarihi: 3 Aralık 2016
Ekleyen: Merve Kara

Zencefil, rüştünü ispatlamış insan vücuduna birçok faydası bulunan şifalı bir bitkidir. İnsanlar çeşitli rahatsızlıklarına karşı ya da mide sorunları için zencefili gün içinde birkaç bardak olacak şekilde tüketebiliyorlar. Zencefil birçok ülkede tedavi yönteminde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bilimsel çalışmaların neticesinde sağlık açısında birçok yararı olduğu ispatlanmıştır. İnsanların günlük tüketimi sonucunda kullanmayanlara kıyas olarak daha sağlıklı, daha verimli ve daha dinç geçirmelerini sağlayan bir bitki türüdür. Tropikal bölgelerde yetişen, boyu 1 metreye kadar varan ve hasat edilmesi 6 ve 20 ay içerisinde gerçekleşen bir bitkidir. Zencefilin kullanılan kısmı yerin altında kalan kökleridir. Kaynatılarak içilir. Hiçbir zararına saptanmamıştır. Yan etkisi bulunmamaktadır.

Zencefilin Faydaları

Zencefilin faydaları oldukça fazladır fakat en çok zencefil neye iyi gelir? Derseniz, solunum yolunda yaşanan rahatsızlıklara son derece iyi gelir. Mideyi korur, hazımsızlığı engeller. Ayrıca mide bulantısı kusma gibi şikâyetlerinizde de zencefili rahatlıkla kullanabilir midenizi rahatlatabilirsiniz. Hamile kadınların uzman doktorlar tarafından günde belli ölçülerde kullanılması tavsiye edilir. Sabahları oluşan mide bulantılarını giderici etkiye sahiptir. Birçok geleneksel yöntemlerin vazgeçilmez doğal bitkisidir. Adet kanamaları sonucunda oluşan şiddetli karın ağrılarını önler. Bağırsakları çalıştırarak, hazmı kolaylaştırır. Metabolizmayı hızlıca çalıştırdığı için yağları yakan bir yapıya sahip olan zencefiller, ister çay, ister de bazı doğal ürünlerin içerisinde bulunmaktadır.

Ayrıca kış aylarında sık karşılaşılan sorunlardan olan öksürük için zencefil kullanımı da son derece uygundur. Öksürüğünüzün geçmesine göğsünüzde yaşadığınız solunum sorununun da ortadan kalmasına yardımcı olur. Bu sayede nefes almakta da zorluk çekmezsiniz. Nefes açıcı bir özelliğe sahiptir. Kışın soğuk algınlığına karşı önleyici vitaminleri bünyesinde barındırır. Bu sayede hastalık bulaşmadan veya bulaşan hastalığın tedavisi konusunda hızlandırıcı etkiye sahip olduğu bilinir. Gribal enfeksiyonlara karşı kullanılan zencefil, bal ile karıştırılıp tüketildiğinde öksürüğü hızlı bir şekilde kesici özelliğe sahip olduğunu bilimsel çalışmalar neticesinde ispatlanmış ve gözlemlenmiştir. . Mucizevi bir bitki olduğu apaçık ortadadır. Uzun yıllar birçok hastalığın tedavisi süresince kullanılmış oldukça olumlu sonuçlar alınmıştır.

Zencefil 1

Zencefil Nasıl Kullanılır?

Zencefil beraberinde diğer bitkilerle mesela ıhlamurla ve faydalı meyvelerin kabukları ve çubuk tarçın ile birlikte kaynatılarak demlenmesi sağlanır. Sonrasında da bal ile karıştırılarak da içilebilir. Böylece daha lezzetli olur ve zencefil balgam söktürür mü? Diye düşünmenize de gerek kalmaz. Çünkü bu şekilde tüketilmesi halinde evet söktürür ve sizin solunum yollarında yaşadığınız sıkıntıları ciddi ölçüde ortadan kaldırır. Öksürdükçe rahatlarsınız ve zamanla öksürüğünüzün geçtiğini fark edersiniz. Zencefilin taze, toz ve kök olarak 3 çeşit kullanımı mevcuttur. Bu çeşitte birbirinde ayıran herhangi bir özelliği bulunmamaktadır. İhtiyaca ve insana göre şekillenmiştir. Aynı etkiye sahiptirler. Baharat olarak yemeklerde kullanabilir. Kaynatılarak içilebilir.

Zencefil 2

Kanıtlanmış deneyler sonucu zencefil kullanımında mide bulantılarına ve kusmalara karşı sonucu bilinmektedir. Hamilelikte kusma ve bulantıları önler. İçerisindeki magnezyum, krom ve çinko sayesinde kan akışını hızlandırarak ateşi; aşırı terleme sonucu düşürebilir. Kandaki yağ oranını azaltır ve koruyu etkiye sahiptir. Şeker hastalığını tedavi edici etkiye sahip olduğunu denekler sonucu anlaşılmıştır. Özellikle öksürük konusunda tam bir tedaviye sahip olan zencefiller, mide bulantılarına karşı da mükemmel derecede bir etki göstermektedirler.

Zencefil 3

3 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...