Zeytinyağlı Enginar Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 26 Mart 2017 Ekleyen: Merve Kara


Zeytinyağlı Enginar Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi: 26 Mart 2017
Ekleyen: Merve Kara

Sağlık açısından çok faydalı olan zeytinyağlı enginar tarifi için özel hazırlanan yazımızı dikkatlice inceleyiniz. Ev hanımlarının merak ettiği zeytinyağlı enginar yemeği nasıl yapılır sorusuna özel hazırlanan yazımızda yararlı olan bilgileri alacaksınız. İnternette sizlere verilen zeytinyağlı enginar yemeği tarifi için etkili olan videoları süreci daha iyi anlamanıza yardımcıdır. Her yaşta insanın rahatlıklar yiyeceği zeytinyağlı enginar yemeği misafirlerinizi karşılamak ve lezzetleri yiyecek sunmak adına da çok ideal olan yemek türlerindendir. Zeytinyağlı olan enginar yemeğinin normal enginar yemeği yapımından aslında çok farkı yoktur.

Zeytinyağlı olan enginar yemeğinin yapımında yuvarlak hazneli olarak bırakmak istemiyorsanız, enginarları da küp doğrayabilirsiniz.  Bazı ev hanımları bu yemeği yaparken içine, haşlanmış taze fasulyede kullanmaktadır. Fakat taze fasulye yemeği enginar ile uyumlu olmaz. İyi besin maddesinin tatları birbiriyle değişik özelliklerdedir. Fırında nar gibi kızaran enginarları yemek keyifli olacaktır. Sanki garnitür salatası yapar gibi düşünebilirsiniz. Garnitür salatası turşu ile ve birçok haşlanmış sebze ile zenginleştiriliyor. Zeytinyağlı enginar yemeği de aynı şekilde özel işçilik ile yapılıyor. Zeytinyağlı olan enginar yemeğinin illa fırında pişmesi gerekmez. Fakat üzerine serilen kaşarların erimesi için fırında bir süre pişirmek çok önemlidir.

Zeytinyağlı Enginar Yemeği Tarifi:

Enginarları kararmaması adına soğuk suda bekletmek gerekir. Soğuk ve kendi suyunda beklemesi çok önemlidir. Enginarlar elma sirkesinde bir süre bekleyebilir. İlgili sebzeleri kararmaması için aynı zamanda sirke ve limonlu suda beklettikten sonra tencerelere düz bir şekilde yerleştiriniz. Güzelce kaynatınız ve içine düzgünce seriniz ve güzelce haşlayınız. Yemeği zeytinyağlı yapacağımız için zeytinyağının has olması gerekir. Enginarları haşlarken buharın ile haşlanması ve tencere kapağının asla açılmaması gerekir. Daha sonrasında içine koyacağınız malzemeleri hazırlamak gereklidir. Zeytinyağlı Enginar yemeğinde küp doğranmış olan patateslerin de çok iyi pişmesi gereklidir. Mantarlar da haşlanarak eşit parçalar halinde hazırlanmalıdır. Patateslerinde kesinlikle haşlamadan koymayın. Fırında piştiği zaman lezzetli olmaz. Sert olur. Enginarların çatal girecek kadar pişmesi gerekir. Daha sonrasında tepsiye dizerken eşit aralıklarla dizmek gerekir.

Zeytinyağlı Enginar Yemeği Tarifi 1

Zeytinyağlı enginar yemeği için haşlanmış ve eşit miktarda doğranmış olan bezelye, patates ve havuç malzemelerini yani garnitür olarak kullandığımız sebzeleri haşlayınız. Enginara en çok giden mantar sebzesi de tavada daha öncesinde kızartılmalıdır. Patatesleri püre olarak değil de küp şekilde koymak gerekir. Sonuçta zeytinyağlı yemek olacaktır. Tava içinde enginarla buluşacak olan mantarlar pişerken kırmızı pul biberde koyabilirsiniz. Zeytinyağlı enginar yemeği içine bezelyeler oldukça renk verecektir. Zeytinyağlı enginar yemeği püf nokta ise, enginarları haşlarken de içerisine zeytinyağı atmaktır. Son aşamada enginarları tepsiye dizerek, içine açılan çukura haşlanmış sebzeleri yerleştirilelim. Sonrasında ise ışıtılmışı olan fırın içinde ve borcam olarak adlandırılan cam tepside 110 veya 120 derecede pişirmek gereklidir. Üstüne kaşar peyniri ve dereotu koyunuz kaşarlar eriyinceye ve tel tel olana kadar fırında pişiriniz. Görüldüğü üzere zeytinyağlı enginarın yapılışı zor değildir. Umarız Zeytinyağlı olan enginar yemeğinin yapılışı hakkında sizlere aktardığımız püf noktalar faydalı ve çok etkili olmuştur.

Zeytinyağlı Enginar Yemeği Tarifi 2

Zeytinyağlı Enginar Yemeği Malzemeleri:

  • 10 adet enginar kişi sayısına bağlı olarak değişir
  • 1 adet limon suyu,
  • Çok az elma sirkesi ( temizlemek adına)
  • Bezelye iri taneli bezelye
  • Havuç, küp doğranmış olmalı
  • Patates, tuz, kırmızı pul biber
  • Köy mantarı veya istiridye mantarı
  • Mantar isteğe bağlı olarak koyulur fakat çok fazla lezzet katar.
  • Kaşar peyniri ( dilimlenmiş kaşar)
  • Orijinal sızma Zeytinyağı
25 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...